1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. “Japonya’nın Bir Sonraki Ekonomik Patlaması Bitcoin ve Blockchain Sayesinde Olacak.”

“Japonya’nın Bir Sonraki Ekonomik Patlaması Bitcoin ve Blockchain Sayesinde Olacak.”

featured

Yıllarca 1980’lerin büyüme seviyelerine dönme mücadelesi veren Japonya, bu hayalini bitcoin, kripto para ve blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirebilir.

 

Tokyo’da bu hafta Japonya Blockchain Konferansı‘nda SBI Holdings’in finansal hizmetler sorumlusu Yoshitaka Kitao, blockchain ile ilgili teknolojilerin Japonya ekonomisi için bir sonraki patlamayı gerçekleştireceğine ve bunun için iddiaya girebileceğini söyledi.

 

1970’lerde Japonya, ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci GSYİH’sine sahipti ve bu patlama 1980’lere kadar devam etti. Bununla birlikte, 1990’ların başlarında, Japonya ekonomisi duruldu, bu durum ülkeyi “kayıp on yıl” olarak adlandırılan sürece sürükledi.

 

Yaşadığımız yüzyılda beklenecek bir ekonomik büyümenin teknolojiden bağımsız olması elbette düşünülemez ancak patlama yaratacak bu teknolojinin blokchain olacağını iddia edenlerin sayısı oldukça fazla.

 

Uzun zamandır beklenen 5G teknolojisi ile geliştirilmiş Mobil iletişim, Nesnelerin İnterneti (IoT), bilgi işlem gücünde ve yapay zekadaki hızlı artışlar, Japonya’nın bu ekonomik patlamasının tetikleyicisi olabilir.

 

SBI, bu yılın başlarında kurulan 460 milyon dolarlık AI & Blockchain Fonu ile Japonya ve Doğu Asya’daki şirketlere yatırım yapıyor.

 

Yoshitaka Kitao, “Biz blokchain’i finansal konuların da ötesine taşımak istiyoruz. Kripto para birimleri etrafında çok fazla spekülatif talep var, bu yüzden fiyat bu kadar hızlı artıyor, ancak insanların bu teknolojilerin gerçek hayatta nasıl kullanıldığını ve insanların işlerini nasıl geliştirebileceklerini düşünmeleri gerekiyor.” dedi.

 

Yoshitaka bu patlamanın önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşmesini beklemekte ve sonuç olarak SBI’ı blockchain ve kripto para birimlerine doğru yönlendirmektedir.

 

Yılın başlarında SBI’ın bu yaz bir kripto-para borsası kurmayı planladığı ve ayrıca Yoshitaka’nın orijinal bitcoin’den daha uygun olduğuna inandığı BitcoinCash madenciliği için yenilenebilir enerji rüzgar santraline yatırım yaptığı ortaya çıkmıştı.

 

Merkezi olmayan uygulama pazarı Centrality yöneticisi Aaron McDonald, (bu yılın başlarında 80 milyon dolarlık ICO yapıldı), Japonya ve doğu Asya’nın küresel bitcoin, kripto ve blockchain benimsenmesinde merkezde olacağını düşünüyor.

 

Blockchain patlamasının sadece birkaç yıl ötede olduğunu düşünen McDonald, “Bu bölgeye odaklandık çünkü Japonya’daki insanlar blockchain ve kripto paralar söz konusu olduğunda dünyanın geri kalanından çok daha ileride.” dedi.

 

Öte yandan, Centrality’nin önde gelen yatırımcılarından biri olan blockchain yatırım danışmanlığı şirketi CTIA’nın genel müdürü olan Tezuka Mitsuru: “Blockchain Japon pazarına entegre edilirse, Japon pazarının düşüşünü engelleyecek en önemli araç olacaktır” dedi.

 

Bununla birlikte, Japonya’daki blockchain ve kripto-para birimi piyasasının, Japon hükümetinin başlattığı ağır yönetmelikler içinde boğulma korkusu var; hükümet, bu yıl başlarında bir dizi yüksek profilli hırsızlıktan sonra kripto borsalarını kapatmıştı.

 

Japonya, blockchain ve kripto para birimleri için daha uzlaşmacı bir yaklaşım seçmiş olsa da borsalara verilen cezalar oldukça fazla gözüküyor. Öte yandan, blockchain’in böylesine benimsenmesi, uzmanların da belirttiği üzere, gelecekte Japon ekonomisinin patlama yapması için en önemli sebep olarak görüülüyor.

 

 

Kaynak: Forbes

Yorum Yap

Yorum Yap