1. Ana Sayfa
  2. Kripto Kültürü
  3. Konsensus Algoritmaları Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

Konsensus Algoritmaları Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

featured

Konsensus algoritmaları, birden çok düğüm içeren ağlarda güvenilirliğin sağlanmasına yardımcı olur ve tüm düğümlerin söz konusu kurala uygun olduğundan emin olur. Kısaca konsensus algoritmaları, sistemin dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruma duvarlarıdır.

 

2009 yılında Blockchain ve Bitcoin’in başlangıcı, Satoshi Nakamoto tarafından Consensus algoritmalarının evrimini getirdi, o zamandan beri, ilk defa, Proof of Work (PoW) algoritmasının hatalarını çözmeyi amaçlayan birçok algoritma kuruldu.

 

Gelin hep beraber konsensus mekanizmalarının çeşitlerini ve ne farklılıkları olduğunu öğrenelim.

 

 

  1. Proof of Work(PoW) Algoritması

 

 

Proof of Work(İş Kanıtı) algoritması 1993’te Cynthia Dwork ve Moni Naor gibi birkaç kişi ve 1999’da Markus Jakobsson’un Proof-of-Work algoritmasının versiyonlarını uygulamak için farklı önerileri olsa da, uygulanan ilk konsensus algoritmasıdır.

 

Proof-of-Work türünde algoritma sistemi ile, madenciler olarak adlandırılan kullanıcıların, genelde o blokzincirin kendi kripto parası olan ödülü kazanmak için karmaşık hesaplamaları çözmeleri gerekmektedir. Ağda gerekli matematiksel hesaplamanın çözülmesi yeni bir blok oluşturulmasını sağlar.

 

Şu anda bu projeyi uygulayan kripto para projeleri arasında Bitcoin, Ethereum (yakında değişecek), Litecoin, Dogecoin, Monero, Dash, Bitcoin Cash ve diğerleri yer alıyor.

 

Bu tür bir fikir birliği algoritması, sistem için zaman içinde bir çok zorluk tespit edildiğinden, “eski” olarak kabul edilir. Bunlardan bir tanesi madenciliğin devassa boyutlara varan elektrik tüketim oranı. Dünyadaki bu tür madencilik yapan cihazların Amerika Birleşik Devletleri ve hatta dünyanın bazı ülkelerinde 5 milyondan fazla haneye yetecek kadar elektrik kullanıldığı tahmin ediliyor.

 

Üstelik, madencilik ağında %51’lik bir hisseye sahip olan herkes, istedikleri zaman işleri kontrol edebilir ve manipüle edebilir.

 

Proof of Work algoritmasındaki bu tür sorunlar şimdi bahsedeceğimiz diğer konsensus algoritmalarının doğuşuna sebep olmuştur. Diğer algoritmaların hepsi bu sorunları çözmek için başka yollar denemiştir.

 

  1. Proof of Stake(PoS) Algoritması

 

 

Proof of Stake(PoS) algoritmasıyla, blok oluşturma / işlem doğrulaması ve ağ güvenliği madencilere bağımlı değildir, bu işlemler, söz konusu kripto para birimlerinde staking cüzdanlarında(zorunlu kefalet) tutan yatırımcıların koin/tokenleri üzerinden yapılır.

 

Proof of Stake algoritmasının, önceki model olan PoW’dan daha az enerji tüketeceği onaylandı. Ayrıca, bu algoritma altında kazım yapanlar, kazım yaptıkları kripto-para sahibi olmayı pek istemezler.

 

Devasa faydalara ve Ethereum gibi algoritmalarını PoW’dan PoS’a değiştirdiğini duyuran büyük kripto paraların olmasına rağmen, bu algoritmaya karşı eleştiriler hala devam etmekte. Bunlardan biri kimsenin ‘stake etmek’ için coin/token bırakmaması durumu. Çünkü hiçbir kullanıcı coin/tokenlerini stake etmek için bırakmazsa sistem işlemleri duracak ve ağ etkisiz bir hale gelecektir.

 

Bu algoritma, Dogecoin, NEO, Ethereum (yakında başlayacak), Pivx, Okcash, NAV, Stratis, Reddcoin gibi bir çok popüler proje tarafından başarıyla uygulanmaktadır.

 

  1. The Delegated Proof-of-Stake (DPoS) Algoritması

 

 

DPoS, diğer adıyla Yetkilendirilmiş Proof of-Stake olarak bilinir, ağ üzerinde fikir birliği sağlamak için bir sosyal sistemle birleşen gerçek zamanlı bir oylama sistemi kullanır. Bu, kullanıcıların oy kullanabilmeleri için kripto paraları kullanmaları gerektiği için PoS’ye benzer, ancak bu kez, işlemleri ce ağı korumak için süper temsilcileri seçmek için oylama yapılır. Oylanacak olanlar “delegeler” olarak adlandırılır ve DPoS sistemi üzerindeki delege sayısı 21-100 arasındadır. Algoritmanın, bir topluluk yönetimli ve demokratik sistem olduğu için daha merkezsiz olduğu söylenir.

 

PoW ve PoS’un aksine, DPoS daha fazla enerji koruyucudur. Kullanıcıların ağdaki bir sonraki bloğu eklemeleri sınırlı olduğundan, yeni blok ekleyerek enerji maliyetinde bir azalma söz konusudur. Ayrıca, DPoS’un paydaşların oy kullanacağı kişi olduğu için merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu söylenir, böylece topluluğun niteliksiz olduğunu düşündüğü kişileri topluluktan yollaması kolaylaşır.

 

DPoS sistemini başarıyla uygulayan kriptolar arasında BitShares, Lisk, EOS, Steem, Nano, Ark, Cardano bulunmaktadır.

 

DPoS’un yetkililerin(delegeler) hataları dışında sistemsel bir hatası olmadığı düşünülüyor.

 

  1. The Proof of Authority (PoA) Algoritması

 

 

PoA ağında, işlemler ve blok oluşturma, ağda onaylanmış hesaplar tarafından doğrulanır; bunlar validator olarak bilinmektedir. Onaylanmış hesap sahiplerinin, işlem otomatik olduğundan, ağın çalıştırılmasında özel çaba göstermeleri gerekmez. Yine de, validatorler bilgisayarlarının en iyi performans için korunmasını sağlamak için gereklidir.

 

PoA ağında gezinirken, kullanıcılar ağdaki blokları doğrulamak için kimler olduklarını açıklamak zorundadır.

 

PoA, herhangi bir madencilik yapılmadığı için, PoW ve PoS’den farklıdır ve bu da, özel ekipmanların yüksek satın alımını ve elektrik ücretlerini ortadan kaldırır. PoA ayrıca, kullanıcıların düğümlerini kullanarak bir blok oluşturmalarını, kullanıcının doğrulaması için gerekli olanların tümünü doğrulamalarını istemez ve doğrulama yetkisi bu kullanıcıya verilebilir.

 

Çok fazla proje PoA konsensüs sistemini uygulamamıştır, uygulayanlardan biri POA Network

 

  1. The Proof-of-Weight(PoWeight) Algoritması

 

 

PoWeight, Algorand, fikir birliği modeline dayanmaktadır. Bu ağda, Algorand her kullanıcıya bir ağırlık atar. Uzlaşmaya varılmadan önce, sistem, kullanıcıların daha yüksek bir kesiminin kabul ettiğinden emin olur.

 

Kullanıcılar hesaplarında ne kadar token bulunduklarına göre tartılır. Kullanıcılar paranın 2 / 3’ü olan daha yüksek bir kesime sahip oldukları sürece, ağ normal olarak çalışabilir ve ayrıca çatalları ve çift harcamaları önleyebilir.

 

Tıpkı çiftleri gibi, PoWeight sistemi enerji tasarrufludur; aynı zamanda oldukça ölçeklenebilir. Üzücü kısım, PoWeight sisteminde ödüller almak oldukça zor olabilir.

 

Bu algoritma Algorand, Filecoin ve Chia ağlarında uygulanmaktadır.

 

  1. Bizans Hata Toleransı [The Byzantine Fault Tolerance(BFT)] Algoritması

 

 

Bizans Hata Toleransı, bileşenlerin başarısız olabileceğini ve bu gibi durumlarda kusurlu bilgilere yol açılabileceğini varsayar bu sebeple tüm ihtimalleri değerlendirme üzerine kurulmuştur. Bu durumda, aktif aktörler daha sonra tam sistem arızasını önlemek için bir strateji üzerinde anlaşmak zorundadırlar.

 

Bizans hata toleransı bazı yollarla ifade edilmiştir; kaynak uyumu, hata çığı, Bizans generalleri sorunu, Bizans anlaşması sorunu ve çok daha fazlası.

 

BFT algoritması olmadığında, bir düğüm ağa yanlış bilgiyi iletebilmekte ve blok zinciri hakkında güvenilmez hale gelmektedir. Bizans Hata Tolerans algoritmasının uygulanması, mümkün olan tüm durumların hesaplanmasını, Pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT) ve Federasyonlu Bizans Anlaşması (FBA) kullanılarak mümkün olan tüm durumlara dikkat edilmesini sağlar.

 

BFT algoritmasının uygulanmasında başarılı olan projeler arasında Hyperledger, Stellar, Dispatch ve Ripple

 

  1. The Directed Acyclic Graphs (DAGs) Algoritması

 

 

DAG teknolojisinin Web 3.0 olduğu söyleniyor. Bu algoritmada, yeni işlemler öncekileri doğrular. DAG’ler hala yan zincirler fikrini takip ederler – aynı anda farklı zincirlerde farklı işlemler yürütürler. NXT, DAG’leri uygulayan ilk kripto para birimidir.

 

DAG’ın avantajlarından, bazıları PoW ve PoS algoritmalarına göre saniyeler içinde gerçekleşen yüksek hızlı işlemlerdir. İkincisi, yeni işlemlerin onaylanması daha önce onaylanmış olanlara bağlı olduğundan, madencilik DAG ağında yapılmamaktadır.

 

DAG’leri uygulayan diğer projeler / kripto para birimleri IOTA, Oyster PRL, Radix, IoT Zinciri (2019’da geçiş yapması planlanan), HCash, Aidos Kuneen ve ByteBall.

 

 

Kaynak: usethebitcoin

Yorum Yap

Yorum Yap