1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Kripto Para Terimleri

Kripto Para Terimleri

featured

Bir çok bilim dalında olduğu gibi ekonomi biliminde de kullanılan terimler bazı kodlamalara ve yabancı kelimelerden dilimize aktarımlara dayanır. Altcoin dünyasında kullanılan terimlerin bir çoğu kendi sektörüne bağlı olarak var olduğu gibi ekonomik terimlerden de destek alır.

Bu yazımızda sıklıkla karşılaştığımız bazı ekonomik terimler ve altcoin dünyasında sıklıkla kullanılan terimleri açıklayacağız. Bu sayede altcoin piyasasında karşılaşabileceğiniz terimlerin önemli bir kısmını öğrenerek, okuduğunuzu daha rahat anlamaya ve anlatmak istediğinizi daha rahat anlatmaya yetkin olmanızı sağlamaya çalışacağız.

HODL: Aslında “hold” yani tutmak, satmamak manasına gelir. HODL yanlış yazılmış ve fenomen haline gelmiş bir kelime oldu bunun sebebi de Reddit’te sarhoş bir kullanıcının açtığı “I am HODLING” başlığından kaynaklı. Kullanıcı ben satmıyorum, kripto paramı tutuyorum demek isterken HODL o günden sonra sevildi ve çok kullanılan bir terim oldu.

ATH: Türkçe ve yabancı forumlarda “ATH yapabilir” cümlesi sık sık karşımıza çıkıyor. Bunun anlamı o coinin “all time high” yani en yüksek seviyesine çıkabileceği, rekor kırabileceği anlamına geliyor.

FORK: Bir coinin çatallaşması, ikiye ayrılması anlamına geliyor. Örneğin Bitcoin’in yavaş işlem süresi ve fazla komisyonu nedeniyle bazı insanlar daha iyi bir halini yapacaklarına inanıyorlar ve Bitcoin’i alıp bazı değişiklikler ve yeni bir isimle piyasaya sürüyorlar. Böylece bitcoin Fork’lanmış oluyor.

PUMP & DUMP: Suni yükseliş, bir coinin pompalanması. Bazı gruplar (sayıları yüzlerden, binlere olabilir) bir coini seçip ona yükleniyorlar ve fiyatının aniden, gereksiz bir şekilde yükselmesini sağlıyorlar. Bundan habersiz olan başka insanların coine dahil olmasını ve fiyatın daha da artmasını hemen akabinde yüksek fiyattan satmayı hedefliyorlar. Fiyatı yükselten bu grup yüksek fiyattan sattıktan sonra fiyat çakılıyor ve bu da DUMP oluyor.

SATOSHİ:  milyonda bir birimine verilen isim. 0.0000001 BTC

BALİNA: İngilizcesi whale, çok yüksek miktarlarda coine sahip olan yatırımcı anlamına geliyor. Yani büyük oyuncu. Balinaların yapacakları işlemler fiyatlarda değişikliğe sebep olabiliyor.

BULLISH: Fiyatın yükselme beklentisi.

BEARISH: Fiyatın düşme beklentisi.

FUD: Fiyatın düşmesini isteyen bazı kişilerin piyasaya saldığı korku, kara propaganda, şüphe. FUD’da başarılı olurlarsa düşürdükleri coini düşük fiyattan alıyorlar.

MOON: Fiyatın inanılmaz yükselmesi, aya kadar çıkması.

BREAKOUT: Formasyon içinde sıkışan fiyatın sert kırılması.

SHORT: Yatırım miktarını azaltmak.

BOLLINGER: Finansal piyasalarda alım satım sinyalleri üretmesi amacıyla etkin olarak kullanılan gösterge.

FOMO: (Fear of missing out)

Kısalmanın açılımı “Fırsatı kaçırma korkusu” anlamına geliyor. Hızla yükseliş gösteren bir kripto para birimi, yüksek fiyatlardaiken alım yapanlara denir.

Yorum Yap

Yorum Yap