1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Kripto Para Terminoloji (Sürekli Güncellenecek)

Kripto Para Terminoloji (Sürekli Güncellenecek)

featured

Terminoloji kavramı, bir bilim dalı olmakla birlikte bu bilim dalının inceleme alanı, insanların günlük yaşamda kullanmış oldukları terimlerdir. En yalın tanımla açıklanacak olunursa terminoloji; terimleri ve de terimlerin kullanım alanlarını inceleyen bir bilim dalıdır.

Ekonomi piyasalarında geçerli olan terimler, aslında bir çok benzetme (metafor) içerir. Bu terimler yeri gelir bir hayvana benzetilen piyasalar olur (boğa ve ayı piyasaları). Yeri gelir insan vücuduna benzeyen formasyonlar (omuz-baş-omuz) olur. Tüm bu isimlendirmeler, akılda kalıcılığı sağlamak açısından oldukça kolaycıdır. Fakat piyasaya yeni giriş yapanlar veya finans piyasasının dışında yer alan insanlar için anlam ifade etmediği gibi, algı olarak daha da karmaşık hale gelir

Çoğu bilim dalında olduğu gibi Bitcoin borsasındada kullanılan terimler, bir takım kodlamalar ve yabancı dillerden dilimize uyarlanmıştır.Alternative Coin(AltCoin) dünyasında ekomomi sistemine bağlı olarak ;ekonomi bilimimden de bünyesine yeniterimler katmıştır.

Bu durum haliyle karmaşık ve yabancı kelimelerin anlaşılmazlığı sebebi ile sizler için BTC Borsasında Kullanılan Terimleri Topladık.

  1. Blockchain: Bitcoin ve birçok kripto para biriminin arkasında bulunan teknolojiye verilen isim. Türkçesiyle “blok zinciri” olarak ifade edilen bu teknoloji, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır.
  2. Altcoin: Açılımı “Alternative coin” olan bu terim, Bitcoin haricindeki kripto paraları ifade eder.
  3. Satoshi: Bitcoin’in yüz milyonda birine verilen isim. Sayıyla ifade edecek olursak 0,00000001 BTC 1 SATOSHİ’dir
  4. Mining: Genellikle CPU gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapma işine verilen addır.
  5. Pool:  Miningte İşlem zorluğu artmaya başladıktan sonra ortaya çıkan Miner’ların güçlerini birleştirdiği havuzdur.
  6. Exchange: Bitcoin ve altcoinlerin alınıp satıldığı platformu ifade eder.
  7. Boğa Piyasası: Orijinal ismi “Bullish Market” olan boğa piyasası, pazarın yükseliş trendinde olduğunu belirtir. Piyasa psikolojisi iyimserdir.
  8. Ayı Piyasası: Orjinal ismi “Bearish Market” olan ayı piyasası, boğa piyasasının tam aksine olumsuz havanın hakim olduğu ve piyasanın düşüş yaşadığı anlamına gelir.

 

 

 

9. Arbitraj: Piyasalarda fiyatı alıcı-satıcı belirler. Bu  nedenle kifarklı borsalarda aynı kripto paranın farklı fiyatlarda olduğunu farkedebilirsiniz. Bu farkı kullanarak bir borsadan alıp diğerine satmaya da Arbitraj terimi kullanılır.

10. ICO: Henüz borsalarda işlem görmemiş yeni kripto paraların fon toplamak için halka arz edilmesi. Yani IPO’nun kripto para hâli diyebiliriz.

11. White Paper:  potansiyel müşteri belirli bir ürün, hizmet, teknoloji veya metodoloji hakkında daha fazla bilgilendirmek ve satın almaya ikna etmek için kullanılan satış ve pazarlama belgeleridir.

12.

Deposit: Para yatırma işlemine verilen ad.

Withdraw: Para çekme işlemine verilen ad.

Fee: Bir alım satım işleminde kesilen komisyon.

BID: Bir coini satın almak için verdiğiniz teklifi.

ASK: Bir coini satmak için verdiğiniz fiyat teklifi.

13.HODL(Hold On for Dear Life): Temel olarak para kazanmak için elinde tut ve uzun süre sonra satmak uygulaması.

14.

FUD: Açılımı “Fear, uncertainty and doubt” olan bu terim, insanlarda bir endişenin hakim olduğu anlamında kullanılır.

FOMO: Açılımı “Fear of Missing Out” olan bu terim, kaçırma korkusudur. Örneğin bir coinin fiyatı anlık olarak önemli derecede yükseliyorsa, bazı kişiler FOMO yapabilir

15.

Pump: Bir kripto paranın normalin çok üstünde alımlarla değerlenmesi. Örneğin piyasanın en çok eleştirilen isimlerinden biri olan John McAfee, attığı tweet’ler sonrası ilgili coin’in kısa süre pump yaşamasına sebep oluyor.

Dump: Bir kripto paranın hızla değer kaybetmesi. Yani Pump’ın tam tersi.

16.

Fork: Türkçe’ye “çatallaşma” olarak çevrilen bu terim, bir coinin kaynak kodlarından yola çıkarak farklı bir yolda ilerleyen yeni bir proje oluşturulmasına denir. Örneğin Bitcoin fork’larından biri Bitcoin Cash‘tir.

Hard / Soft Fork: Block zincirinin bölünerek geliştirilmesi Hard Fork, bölünmeden geliştirilmesi ise Soft Fork olarak adlandırılır.

17.

ATH (All Time High): Bir kripto paranın gördüğü en yüksek fiyat seviyesidir.

Dip: ATH’nin tam tersi olarak bir coin’in gördüğü en düşük fiyat.

18.Balina (Whale): Kripto para piyasalarında önemli derecede varlığa sahip kişiler.

Yorum Yap

Yorum Yap