1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Kripto Paraların Verdiği Vaatler Yalan Mı?

Kripto Paraların Verdiği Vaatler Yalan Mı?

featured

Londra merkezli bir araştırma firması olan Global Data, kripto para birimlerinin acılı kaderini ve boş vaatlerini açıklayan “Kripto para birimleri – Tematik Araştırma” başlıklı ayrıntılı bir çalışma yayınladı.

 

Global Data Baş Analisti Gary Barnett da konuyla ilgili konuştu. Kripto-para birimi işlemlerinin aracıyı ortadan kaldırmadığını ya da düşük maliyetle çalışmadığını açık bir şekilde iddia etti:

 

“Kripto para birimlerinin savunucuları tarafından yapılan en temel iddiaların çoğu doğru değildir. Kripto para birimlerinin transferleri hızlandırdığı, aracıları ortadan kaldırmaya yardımcı oldukları ve maliyetsiz olduklarını söylediler, fakat bunların hiçbiri doğru değil. ”

 

Analist ayrıca, kripto-para birimi işlemlerinin maliyetinden muaf tutulmadığı noktasını açıklamak için bir örnek gösterdi. Bitcoin’in, işlem başına maliyetinin 50 ABD dolarına kadar ulaştığını ve bunun da 25 ABD doları değerinde yiyecek almak için yapılan bir işlem için ideal olmadığını belirtti. Barnett, Bitcoin işlem maliyetinin, Bitcoin ağındaki işlem sayısı arttıkça daha da artacağını da ekledi.

 

Firma ayrıca, kripto dünyasının ölçeklenebilirlik konusunu da ele aldı ve konuyla ilgili endişeleri dile getirdi. Bununla birlikte, kripto topluluğu ölçeklenebilirlik sorunlarına pek fazla çözüm bulamadı. Lightning Network, kripto para işlemlerinin iş üzerinde daha ölçeklenebilir hale getirilmesi için geliştirilen çözümlerin ilk örneğidir.

 

Barnett, gerçekte bir para birimi olsun ya da olmasın, kripto paralarla ilgili birçok tartışmanın sürdüğü bir başka konu ile ilgili de konuştu:

 

“Hiçbir kripto para birimi yaygın olarak kabul edilmiyor ve işlem görmemektedir. Kripto-para birimlerini mal ve hizmetler için ödeme olarak kabul eden perakendecilerin ve işletmelerin sayısı azdır ve diğer ödeme yöntemleriyle kıyaslandığında çok düşük hacimli kripto para birimi işlemlerini rapor edenlerin sayısı oldukça düşüktür.

 

 

Kaynak: ambcrypto

Yorum Yap

Yorum Yap