1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. Kriptoculara karşı harçları artıran finans devi JP Morgan Chase’e dava açıldı.

Kriptoculara karşı harçları artıran finans devi JP Morgan Chase’e dava açıldı.

featured

 

ABD’deki en büyük finans ve bankacılık gruplarından JP Morgan Chase’in, müşterilerinin kripto alımını zorlaştırması ve bilahare bu müşterilerin harçlarını ve faizlerini artırması ortaya çıkınca, zarara uğradığını iddia eden müşteriler toplu dava (class action lawsuit) yoluna başvurdular.

“Kurumsal zorbalık” olarak tanımlanabilecek ve müşterileri arasında belli bir kitleye karşı uygulanan bu hareket, ABD’de kabul görmeyen “müşteriler arasında ayrım yapma” anlamına gelmekte.

Bitcoin.com’un haberine göre bir müşteri, kriptopara alımı sonucu $143.30 ek harç ve $20.61 miktarında ek faiz ile karşılaştı. Bu rakamlar pek de büyük rakamlar olmasa da, kripto piyasasına girmeye çalışan ne kadar çok müşteri olabileceğini düşündüğünüzde, ciddi bir meblağ ortaya çıkıyor.

Bir müşteri, “bir bankanın müşterilerine hiçbir uyarı veya duyuru yapmadan, bu şekilde gizlice ek harçlar yoluyla milyonlarca dolar kazanması ve her kripto alımına inanılmaz derecede yüksek faizler koyması kabul edilebilir bir şey değildir,” şeklinde konuştu.

Kurumsal felsefe olarak kendisini “özgürlük ve bağımsızlık” destekçisi olarak tanımlayan JP Morgan Chase’in bu yaklaşımı, kripto dünyasında şok etkisi yarattı. Eksik düzenleme olan bu yeni piyasada müşterilerinden “ne koparırsak kardır,” yaklaşımıyla alınan bu ek harç ve faizler, kripto dünyası ile finans patronları arasındaki savaşın sürdüğünü net bir şekilde ortaya koymakta. ABD yasaları, bu gibi durumlarda müşterileri kolluyor. Dava sonucunun ve olası cezaların ne olacağı merak konusu.

Kaynak: https://cryptodaily.co.uk/2018/04/jp-morgan-chase-law-suit-singling-crypto-traders/

 

Yorum Yap

Yorum Yap