1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Merkez Bankaları Bitcoin’den Neden Korkuyor?

Merkez Bankaları Bitcoin’den Neden Korkuyor?

featured

Merkez bankalarının Bitcoin ve kripto para birimlerine olan nefretleri değişmiyor. Bazı olumlu şeyler olsa da, genel görüşler oldukça olumsuz. Bunların yanı sıra, kripto paralar ve merkezi olmayan teknolojiler, özellikle bankalar tarafından hala sorgulanmaya devam ediyor. Merkez bankalarının Bitcoin’in para birimine dönüşmesi için merkezi bir kontrole ihtiyaç duyduğunu belirtmeleri ilk değil.

 

Bitcoin Değerinin Belirlenmesi

 

Birçok kişi ve kurum Bitcoin’in değerini belirlemekle uğraşıyor. Merkezi olarak düzenlenmemiş veya kontrol edilmeyen merkezi olmayan bir para birimi, birçok farklı zorluğu da beraberinde getirmektedir. Dahası, bu para türünün herhangi bir somut değere sahip olup olmadığı sorusunu da gündeme getirmektedir. Bitcoin’in piyasa fiyatı olmasına rağmen, düzenli olarak dalgalanma eğilimindedir.

 

Merkez bankaları için, Bitcoin’in dalgalı ve volatil olduğu çok açık. Geçtiğimiz dokuz yıl boyunca birçok iniş ve çıkış yaşandı Ancak, her yıl, Bitcoin fiyatının yükselişinden önce bir düşüş eğilimi görülüyor. 2018 boyunca, bu düşüş eğilimi çok belirgin hale geldi ve bir Bitcoin’in değerini işlemin yaklaşık üçte iki oranında azalttı. Tüm bunların yanı sıra beklenmeyen yükselişler sonrası böylesi düzeltmelerin olması da oldukça normal.

 

Altınla kıyaslandığında, Bitcoin çok daha dalgalı bir yapıya sahip. Aynı zamanda, açık bir altın değeri olsa da,yatırım söz konusu olduğunda cazibesini yitirmiştir. Bazı insanlar volatil olması sebebiyle, daha çok kazanabilmek için Bitcoin ile risk almanın daha mantıklı olduğunu da düşünüyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in değeri, bir önceki yıla kıyasla oldukça iyi bir performans sergiledi, çünkü bu rakam, 19 Haziran 2017’ye kıyasla hala yüksek bir seviye. O zaman, bir BTC, yaklaşık 2.500 $ değerindeydi.

 

Bir Merkezi Gövdeye “İhtiyaç” var

 

Sıklıkla ortaya çıkan tartışmalardan biri de Bitcoin’deki merkezileşme ‘eksikliğidir’. Merkezi bir yapıya sahip olmanın bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğu her ne kadar tartışılsa da, dünyanın önde gelen kripto parasını korumaktan sorumlu merkezi geliştirici, şirket, banka veya hükümet olması gerektiğini savunanların sayısı da oldukça fazla.

 

Bitcoin’in para kavramına çok farklı bir şekilde yaklaşması merkez bankaları için bir tehdit olarak görülüyor ve bugün hala bankalar Bitcoin ile mücadele halinde. Finans, bankalar için tamamen güven meselesidir, parasını yatıran insanlar bankalar güvenirler, öte yandan Bitcoin günümüzde hala insanların güvenini kazanmış değil. İnsanlar henüz merkezi bir otorite olmadan güvende olabileceklerinin farkında değiller.

 

Aslında, bazı uzmanlar, Bitcoin’in merkez bankaları için varoluşsal bir tehdit olduğunu iddia ederek, “Paranın Napster’ı” olarak tanımlıyorlar. Aynı zamanda, geleneksel bankacılık için de bir alternatif olarak görülebilir. Bu, mutlaka başarılı olacağı anlamına gelmez, ancak ilginç bir kavram ortaya çıkarır. Bitcoin’in uçtan uca doğası ile oluşturduğu ve aracı tarafları ortadan kaldırarak sağladığı güven de göz ardı edilmemelidir.

 

Tüm bunlar kripto para için çok ilginç bir gelecek yaratıyor. Ekonomi anlamında değişim er ya da geç gerçekleşecek. Kimse hangi kripto paranın bu konuda başarılı olup olmayacağını bilemez. Bitcoin’in teknolojisi olgunlaşıncaya kadar, geleneksel para birimi olarak kullanılması zor gözükse de Lightning Network gibi gelişmeler bu süreci hızlandırabilir.

 

Tüm bu bahsedilenler merkez bankaları için hem bir tehdit hem de güvensizlik ortamı oluşturuyor ve ön yargılarının sebeplerini bizlere açıklıyor.

 

 

Kaynak: newsbtc

Yorum Yap

Yorum Yap