1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ‘Merkezileşme’ Korkusu: Tüm Bitcoin’lerin 1/3’ü 1600 Cüzdanda Tutuluyor.

‘Merkezileşme’ Korkusu: Tüm Bitcoin’lerin 1/3’ü 1600 Cüzdanda Tutuluyor.

featured

Oldukça tanınır bir kripto-para analizi şirketi olan Chainalysis’in yayınladığı rapor, tüm Bitcoin’in üçte birinden fazlasının sadece 1,600 cüzdanda olduğunu gösteriyor. Bu ise akıllara “merkeziyetsiz” yapının içinde sermaye anlamında bir “merkezileşme” olduğu sorularını akıllara getiriyor. 

 

1,600 Cüzdan Tüm Bitcoinler’in 1 / 3’ünü Elinde Tutuyor

 

Aslında bu olay küçük yatırımcı için bir sır değil, kripto para birimi topluluğunda, bu cüzdanları sürekli olarak ‘balinalar‘ olarak adlandırılıyor. Her biri 1000’den fazla Bitcoin’e sahip olan ve toplamda 10000’den fazla Bitcoin’e sahip olan bu cüzdanlar, fiyatlarda oldukça manipülatif bir etkiye sahip olabiliyor.

 

Şu anki piyasa fiyatlarında, 10.000 Bitcoin, 75 milyon ABD doları etmektedir ki bu da oldukça ciddi bir rakam.

 

Chainalysis baş ekonomisti Phillip Gladwell özellikle şunları söyledi:

 

Bu zenginlik konsantrasyonu, az sayıda insanın hareketlerinin büyük bir fiyat etkisine sahip olacağından, bitcoinin volatilite riski altında olduğu anlamına gelir.

 

Bu durum, Bitcoin’in kısa vadeli düşüş trendini daha da artırarak, Mt.Gox borsasında binlerce Bitcoin’i kamusal borsalarda dump etmesini akıllara getiriyor.

 

Bu korkulara rağmen, bir çok analiz, bu balinaların bazılarının Bitcoin’lerini yıllardır hiç kullanmadığını gösteriyor ve bu cüzdan sahiplerinin bir kısmının cüzdanlarına erişimini kaybeden bireyler olduğuna inanmak bir nebze içimizi rahatlatabilir.

 

Buna ek olarak, Chainalysis tarafından yapılan analize göre, uzun vadeli sahipler tarafından tutulan Bitcoin miktarı, kısa vadeli sahiplerin tuttuğu Bitcoin miktarına göre giderek azalmaktadır. Bu, kısa süreli spekülatörlerin pazar hareket gücü ile birlikte, güç dinamiklerinde bir değişim olduğu anlamına gelir.

 

Bunun ümit verici bir işaret olduğuna dair bir inancın varlığına rağmen, kısa süreli spekülatörlerin sadece Bitcoin’in fiyatı ile oynamak için burada oldukları endişesi hala akıllarda bir soru işareti olarak duruyor.

 

Kaynak: newsbtc

Yorum Yap

Yorum Yap