1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Microsoft Bitcoin’in Lightning Network Ağı ile Tanıma Sistemi Oluşturabilir

Microsoft Bitcoin’in Lightning Network Ağı ile Tanıma Sistemi Oluşturabilir

featured

Dünyanın en büyük altıncı bilişim teknoloji şirketi olan Microsoft, New York’taki Consensus 2018’de blokzincir tabanlı merkezi olmayan kimlik sistemini duyurdu.

 

Microsoft geliştiricilerin platformu oluşturmak için Bitcoin zincirini kullanmayı düşündüklerinden, bu haber özellikle Bitcoin fiyatındaki yükseliş beklentilerini artırdı.

 

Merkezsiz kimlik tanıma sistemi Consensus 2018 konferansında tanıtıldı

 

Microsoft Kurucu Bill Gates, kripto paralardan “saçma ve gereksiz” olarak bahsederken, şirket Microsoft Authenticator uygulamasını geliştirmek için bir yıldır blokzincir kullanımı üzerinde çalışmalar yapıyor.

 

Microsoft’un Kimlik Bölümü’nün Temel Program Yöneticisi Ankur Patel, bu girişime öncülük ediyor ve yayınladığı blog yazısında, günümüzde yaşayan milyarlarca insanın dijital kimliğinin değerinden ve blokzincir teknolojisinin bu kimlikleri korumada nasıl bir avantaj sağlayacağından bahsediyor.

 

Bu vizyona ulaşmak için, bireylerin dijital kimliklerinin tüm unsurlarına sahip olmalarını ve bunları kontrol etmelerinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Sayısız uygulama ve hizmete geniş bir şekilde izin vermek yerine ve kimlik verilerinin çok sayıda sağlayıcıya yayılmasını sağlamak yerine, bireylerin kimlik verilerini depolayabilecekleri ve kolayca buralara erişimi kontrol edebilecekleri güvenli bir şifreli dijital merkeze ihtiyaçları vardır.

 

Patel, mahremiyetin yeni baştan tasarlandığı ve sıfırdan inşa edildiği bu yeni sistemde kimliğini sahiplenmek ve kontrol etmek için merkezi bir yapının gerekli olmadığında bahsediyor. Microsoft’un projesi, çoğunlukla kimlik doğrulama ve dijital kimliklere erişim yönetimine yönelik geleneksel kimlik sistemlerinden farklı olarak bireyler tarafından kazanılmayı ve topluluk tarafından oluşturulmasını istiyor.

Patel ayrıca, şirketin, açık kaynak teknolojileri, protokoller ve referans uygulamaları üzerine kurulmuş bir merkezi olmayan ekosistem kurmak için Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı’na (DIF) katıldığını ve ekibinin Merkezi Olmayan Kimlik Tanımlayıcılar (DID’ler), Kimlik Merkezleri, Evrensel DID Çözümleyici ve Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri’ni birlikte geliştirdiğini söyledi.

 

 

Kaynak/ https://www.newsbtc.com/2018/05/14/microsoft-may-build-identity-system-with-bitcoin-lightning-network/

Yorum Yap

Yorum Yap