1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Milyonlarca Bitcoin Sonsuza Dek Kaybolabilir!

Milyonlarca Bitcoin Sonsuza Dek Kaybolabilir!

featured
Eski bir BitGo Mühendisi olan ve şuan CasaHODL Mühendisi Jameson Lopp, 4 milyonun üzerinde BTC’nin kayıp olduğunu ve 2 milyonun üzerinde BTC’nin çalındığını iddia ediyor. Bu, dolaşımda, genesis bloğundan bu yana çıkarılmış olan 17.13 milyon BTC toplam arzından çok daha az Bitcoin olduğunu göstermektedir.

 

Kaybolan Bitcoin’lerin hesaba katılmadığı için Bitcoin’in fiyatının hafife alındığı konusunda bazı tartışmalar vardır. Ancak diğerleri, Bitcoin’in fiyatının arz ve talebe dayandığını ve doğal olarak ayarlandığını ileri sürüyor; Bu kayıp Bitcoinler bir şekilde bulunursa, Bitcoin’in fiyatı buna göre düşecektir.

 

Milyonlarca Bitcoin gerçekten kaybolursa, ayarlanması gereken istatistik piyasa değeridir.

 

Bununla birlikte, kayıp BTC tahminleri de dikkatle alınmalıdır. Kayıp Bitcoinler için en çok alıntı yapılan istatistik, Kasım 2017’de yayımlanan ve 3.79 milyon BTC’nin kaybedildiği sonucuna varılan bir Chainalysis çalışmasından geliyor. Bu sayı, sadece varsayımlara dayanan bir tahmindir, çünkü Bitcoinlerin gerçekten kaybolup kaybolmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Çalışma, çok uzun süre cüzdanda bekleyen BTC’lerin kaybolduğunu varsaydı, ki bu her zaman doğru değildir.

 

Chainalysis ayrıca Satoshi Nakamoto tarafından üretilen 1 milyon Bitcoin’in neredeyse on yıldır hareketsiz olduğundan “kayıp” olduğunu varsayar. Bunlar için özel anahtarların(private keys) kaybolması pek olası değil, ama Nakatomo’nun neden 10 senedir cüzdan hareketi olmadığını yalnızca kendisi biliyor.

 

Ne kadar Bitcoin’in sonsuza dek kaybolduğuna bakılmaksızın, Bitcoin’in gelecekteki fiyatı için Bitcoin’lerin kaybolabilir olması önemli olacaktır. Zamanla, insanlar bilgisayar arızaları, diğer felaketler ve ölümler gibi sebeplerle özel anahtarlarını kaybedecekler. Bu nedenle, özel anahtarları koruma anlamında daha dikkatli olmalıyız.

 

Bitcoin’in 21 milyon adet sabit bir maksimum kaynağına sahip olduğu düşünüldüğünde, bunların kaybedilmesi, uzun vadeli deflasyon için bir mekanizma sağlayacak ve bu da Bitcoin’in fiyatının artmasına neden olacaktır.

 

 

Kaynak: bitcoinnews

Yorum Yap

Yorum Yap