1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. MyEtherWallet’te Cüzdan Oluşturmak ve Cüzdan Kullanımı

MyEtherWallet’te Cüzdan Oluşturmak ve Cüzdan Kullanımı

173-myetherwallet-logo-pm-750x375

Merhabalar, kripto bilgi kategorimizin ilk konusu ile serilerimize başlıyoruz. Bu yazıda Ethereum’un web cüzdanı “My Ether Wallet” üzerinde cüzdan oluşturmak için gerekli adımları ve My Ether Wallet’in kullanımını anlatacağız.

1. Adım: https://myetherwallet.com‘a giriyoruz. (Olası tehlikelere karşı her seferinde adresi kontrol etmenizi ve tarayıcınızın adres çubuğuna tam site adresini yazarak girmenizi tavsiye ederim.)
Siteye girer girmez bizi aşağıdaki ekran karşılıyor ve “New Wallet” sekmesi açılmış oluyor. (Bu aralar bir uyarı penceresı çıkabiliyor, sayfa kenarındaki boşluğa tıklayarak pencereyi kapatabilirsiniz.)
Enter a password” kutucuğuna cüzdanımız için belirlediğimiz şifreyi yazıyor ve “Create New Wallet” butonuna tıklayarak devam ediyoruz:

2. Adım: Açılan sayfada “Download Keystore File (UTC / JSON)” butonuna tıklayarak cüzdanımıza giriş için kritik öneme sahip keystore dosyasını indiriyoruz(Dosyayı indiği klasörden daha güvenli bir yere taşımakta fayda var.)
Dosyayı indirdikten sonra “I understand. Continue.” butonuna tıklıyor ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

 

3. Adım: Hem cüzdanın güvenliği, hem de cüzdana giriş için hayati öneme sahip olan “Private Key“in size verildiği sayfaya geliyoruz. Kutucuk içerisinde yer alan sayılar bütününü mümkünse hatasız şekilde hem bir kağıda not ediyoruz hem de bilgisayarımızda/telefonumuzda güvenli olduğunu düşündüğümüz bir klasörde oluşturduğumuz bir metin belgesine kaydediyor ve “Save Your Address.” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
Arkadaşlar private key hem cüzdanın kimliği, hem de giriş şifresidir. Cüzdana giriş yapmak için private key’i yazan kişi cüzdan üzerinde bütün işlemleri gerçekleştirme yetkisine sahip olur.

4. Adım: Cüzdan oluşturma işlemini tamamladık, şimdi cüzdanımıza giriş yapacağız. Öncelikle https://myetherwallet.com‘a giriyoruz ve üst menüde yer alan “Send Ether & Tokens” sekmesine tıklıyoruz. Giriş için birçok yöntem olsa da ben yazımda iki yöntemden bahsedeceğim;

a-) Private Key ile Giriş: Açılan sayfada yer alan seçeneklerden “Private Key“i seçiyoruz ve biraz önce kaydettiğimiz private key kodunu açılan kutucuğa yapıştırıyoruz, ardından altta çıkan “Unlock” butonuna tıklıyoruz ve cüzdanımıza giriş yapmış oluyoruz.

 

b-) Keystore Dosyası ile Giriş: Bu yöntemde de giriş için 2. adımda indirdiğimiz keystore dosyasını kullanıyoruz. “Send Ether & Tokens” sekmesine tıkladıktan sonra “Keystore / JSON File“yi seçiyor ve “Select Wallet File” butonuna tıklıyoruz, ardından keystore dosyasını cihazımız üzerinde kaydettiğimiz konuma girerek dosyayı seçiyor, altta açılan “Password” kutucuğuna 1. adımda belirlediğimiz şifreyi yazıyor ve “Unlock” butonuna tıklıyoruz.

 

My Ether Wallet Nasıl Kullanılır?

1-) Giriş yaptıktan sonra yukarıdaki görselde sağda yer alan, kırmızı ok ile gösterdiğim ve 0x ile başlayan adres bizim “Account Address“imiz yani hesap adresimiz arkadaşlar. Herhangi bir borsa veya cüzdandan Ethereum ya da bir ERC-20 tokeni gönderirken bu adresi kullanacağız. Aynı şekilde kaydolduğumuz Airdrop&Bounty programlarında bizden istenen Ethereum cüzdan adresi olarak da bu adresi kullanacağız.

2-) MEW cüzdanımızdan herhangi bir borsa ya da cüzana ETH&token transfer etmek için sayfanın ortasında yer alan ve görselde yeşil çerçeve içine aldığım alan kullanılır.

Birinci satırda yer alan kutucuğa göndermek istediğimiz adresi yazıyoruz,
İkinci satırda yer alan kutucuğun sağındaki seçeneklerden göndermek istediğimiz tokeni seçiyoruz ve kutucuğa göndermek istediğimiz token adetini yazıyoruz,

Üçüncü satırdaki “Gas Limit“, bizim belirlediğimiz transfer ücretidir. Gas limiti ne kadar yükseltirseniz transfer işlemi o kadar hızlanır ve fiyatı o kadar artar. (ETH zincirinde ciddi bir yoğunluk olmadığı ve gönderiminizin büyük aciliyet içermediği durumlarda Gas limit 21000 olarak rahatça gönderim yapılabilir.)

Son olarak “Generate Transaction” butonuna tıklayıp, altta açılan “Send Transaction” butonuna da tıklayarak transferi gerçekleştiriyoruz.
(Transfer başladığında sitenin alt kısmında bize bir Tx adresi verilir, işlemin durumunu kontrol etmek için o Tx adresi kullanılır.)

3-) Görselde mavi çerçeve içine aldığım alanda yer alan https://etherscan.io ve https://ethplorer.io kısayolları bizi cüzdanımızın Ethereum ve Ethereum tokenlerine dair işlem geçmişini ve mevcut varlığı gösteren sayfalara yönlendirir.

Ethereum’a dair bilgilerin ve işlem geçmişinin yer aldığı sayfaya gitmek için ETH (https://etherscan.io) kısayoluna,
Ethereum tokenlere dair bilgilerin ve işlem geçmişinin yer aldığı sayfaya gitmek için Tokens (https://ethplorer.io) kısayoluna tıklıyoruz.

4-) Görselde sağ altta lacivert ok ile gösterdiğim kısımda yer alan “Token Balances” bölümünden elimizdeki tokenleri ve miktarlarını görüntüleyebiliyor, hesabımıza geçen ama henüz tanımlamadığımız tokenleri hesabımıza tanımlayabiliyoruz.

Show All Tokens butonu Ethereum tokenlerin listesini açar ve bize elimizde hangi tokenden kaç adet bulunduğunu liste halinde gösterir.
Add Custom Token butonu ise hesabımıza gelen ama henüz tanımlamasını yapmadığımız tokeni hesabımıza tanımlar ve hesap üzerinde görüntülenmesini sağlar.

Token tanımlamak için birinci kutucuğa “Token Contract Adress“ini, ikinci kutucuğa tokenin sembolünü(örn: ENJ, GVT), üçüncü kutucuğa token basamağını(genellikle 18’dir) yazıp, Save butonuna tıklayarak token tanımlama/ekleme işlemini tamamlıyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap