1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Myidm Post Quantum Bilgisayar Güvenliğini Başlattı

Myidm Post Quantum Bilgisayar Güvenliğini Başlattı

Quantum Bilgisayarlar şifreleme veri güvenliği sağlamak için en önemli yöntemlerden biridir. Şifreleme, bir tarayıcı ile bir sunucu arasında gönderilen kullanıcı bilgilerini, şifreler, ödeme bilgileri ve özel olarak düşünülen diğer kişisel bilgiler dahil olmak üzere, internette yaygın olarak kullanılır.

featured

Quantum Bilgisayarlar şifreleme veri güvenliği sağlamak için en önemli yöntemlerden biridir. Şifreleme, bir tarayıcı ile bir sunucu arasında gönderilen kullanıcı bilgilerini, şifreler, ödeme bilgileri ve özel olarak düşünülen diğer kişisel bilgiler dahil olmak üzere, internette yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte, kuantum bilgisayarlardaki son gelişmeler, “geleneksel bilgisayarlar” dan daha güçlü ve yeteneklidir.

Kuantum bilişim, atom altı parçacıklarının herhangi bir zamanda birden fazla durumda var olmasının garip bir kabiliyetinden yararlanır. Ortak sayısal hesaplamada, bir bit, iki durumda – 1 veya 0’da bulunabilen tek bir bilgi parçasıdır. Kuantum bilişim kuantum bitlerini veya ‘qubit’leri kullanır. Bunlar iki durumlu kuantum sistemleridir. Bu fark, gelecekteki bir kuantum bilgisayarının bazı zor matematik problemlerini daha kolay, daha hızlı ve daha az enerji ile çözmesini sağlar.

Klasik bilgisayarlara tamamen farklı prensiplerde çalışan kuantum bilgisayarlar, çok büyük asal sayıları bulmak gibi belirli matematik problemlerini çözebilir. Bu problemin çözülmesi klasik olarak çok zordur. Aslında, RSA şifrelemesinin temelini oluşturması çok zor, muhtemelen günümüzde kullanılan en popüler şifreleme yöntemi. Ana sayılar kriptografide çok önemli olduğu için, kuantum bilgisayarların mevcut veri güvenlik sistemlerinden herhangi birini pratik olarak kırması muhtemeldir.

Potansiyel bir güvenlik sorununun kapsamını tahmin etmek için birkaç soruya cevap vermek zorundayız:

Bilgisayarın ne tür saldırıları yapabilir? En hassas senaryolar nelerdir?

Kuantum bilgisayar ne kadar uzakta?

Gelecek için nasıl hazırlık yapabiliriz?

Bugün Google, IBM, Honeywell, Microsoft, Rigetti ve diğer bazı şirketler ve laboratuvarlar bir kuantum bilgisayarı geliştiriyor. Halihazırda, 100’den küçük qubit sayısı ile, bir kuantum bilgisayarı pratik olarak uygulanabilir olmaktan uzaktır. Ancak, sürekli bir araştırma ve geliştirme, bir kuantum bilgisayarının geleneksel bilgisayarların yeteneklerini aşabileceği gün hızla gündeme getiriyor. Bu güne kadar IDM, veri güvenliğinin kuantum üstünlüğünden korunmasına yönelik bir çözüm geliştirdi. Bu çözüm, yaygın olarak kullanılan şifreleme yöntemlerinden çok farklıdır.

Kuantum bilgisayar veri güvenliği için bir tehdittir. Kuantum üstünlüğüne atıfta bulunurken dikkate alınması gereken bazı özel senaryolar, kullanım durumları, algoritmalar vardır

Kriptografik karma algoritmalar, blockchain teknolojisinin temelidir. Herhangi bir blockchain kaydının değiştirilmesini engelleyen karma işlevidir. Buna ek olarak, çalışma kanıtı sistemi, madencilik sürecinin zorluk seviyesini kontrol etmek için bir karma kullanır. Herhangi bir endüstride çok popüler olan bu algoritmaların başka kullanım durumları vardır: dijital imzaların bir parçasıdır ve şifrenin güvenli bir şekilde saklanmasına yardımcı olur.

Bir karma işlevi, rasgele bir boyuttaki giriş verilerini bir sabit boyutta (bir karma) eşler ve tek yönlü olarak, yani, tersine çevrilemez bir işlev olarak tasarlanmıştır. Giriş verilerindeki herhangi bir değişiklik farklı bir karmaşa yol açar. Karma işlevi geri döndürülemez: çıkan karma dizesinden giriş verilerinin alınması imkansızdır.

Kuantum bilgisayar ile tüm Bitcoin’leri aynı anda kullanmak mümkün mü?
Toronto merkezli bir fizikçi olan Alex Beath, popüler bir fikir ortaya koydu: İlk kuantum bilgisayar kalan tüm Bitcoin’leri anında işleyecek. Teorik araştırma ve uygulamaya dayanan bilimsel ve kripto topluluğunda farklı görüşler vardır. Kısacası, kuantum bilgisayarının Bitcoin madenciliği için pratik olarak yararlı olmasını sağlamak için binlerce kubere ihtiyacımız var. Bundan sonra 10-20 yıl içinde,% 99 veya daha fazla bitcolin dolaşımda olacak.

 

Şifrelerim güvende mi?

2017’de WordPress’e saldırmak gibi hack saldırısı hakkındaki haberleri okuduğumuzda parola gücümüz hakkında endişe ediyordu. Nasıl yapılır? Parolaları doğrudan bir sitenin veya hizmetin bir kullanıcı arayüzüne yeniden yazmayı sürdürmek mümkün değildir: captcha gibi korumalar bu tarz hack saldırıyı önler. Çoğu modern servis şifreleri karma olarak saklar. Saldırganlar bir şekilde kullanıcı veritabanını bu parola karmalarıyla elde eder ve bu karmaları, ortak parola karmalarının sözlükleriyle eşleştirir. Kuantum bilgisayarla yapılan saldırılar muhtemelen daha hızlı olacaktır. IDM karmaşık, çok uzun şifreleri ve tüm hassas verilerinizi kuantum dirençli bir şekilde saklamanıza izin verir.

Simetrik Şifreleme

Simetrik algoritmalar, şifreleme ve şifre çözme için aynı anahtarı uygular. Bankacılık hesaplarına erişim dahil olmak üzere hassas verilerin depolanması ve geçişi için AES olarak bu algoritmaları kullanıyoruz. Muhtemelen, bir kuantum bilgisayar, birkaç yıl içinde Grover algoritması tarafından popüler 128-bit AES algoritmasını kolayca parçalayabilecek. Kayıpları önlemek için bilgi güvenliği topluluğu, AES-256’yı kuantum atağına karşı orta vadeli bir koruma olarak ele almıştır.

 

Algoritma karmaşıklığını anahtar uzunlukta artırarak sadece geçici bir önlemdir. IDM tarafından sunulan nihai çözüm, verileri tamamen ve kalıcı olarak korumayı sağlar.

 

Asimetrik Şifreleme

RSA ve eliptik eğri teknikleri dahil olmak üzere genel veya asimetrik şifreleme, İnternet ve kripto para birimi kelimesinde çok popülerdir. Cryptocurrency işlemi, imzalayan özel anahtarın sahibi olduğunu doğrulamak için bir imza ve bir ortak anahtar kullanır. Genel algoritma kullanımının bir örneğidir. Diğer örnekler arasında web sitelerine erişim, mesajlaşma, e-posta gönderme bulunmaktadır.

Asimetrik şifreleme, birbirine bağlı iki anahtar (özel ve halka) kullandığı için, simetrik olandan daha savunmasızdır. Ontario, Waterloo Üniversitesi’nde Kuantum Hesaplama Enstitüsü müdür yardımcısı olan Dr. Michele Mosca, 2026 yılına kadar kuantum hesaplamasıyla bazı temel anahtar şifrelemelerinin kırılacağını tahmin ediyor.

MIT sürekli bunu da araştırıyor. 1994 yılında, MIT’de matematik profesörü olan Peter Shor, kuantum bilgisayar tarafından asimetrik şifrelemeyi kıran bir algoritma icat etti. 2015 yılında MIT, kuantum bilgisayar tarafından RSA’yı kırmak için pratik yetenek gösterdi.

 

Kamu şifreleme tehdidi somuttur ve basit bir anahtar uzunluğu uzantısı ile ortadan kaldırılamaz. Bilgi güvenliği uzmanları kafes tabanlı kriptografi ve hata düzeltme kodları gibi farklı algoritma türlerini tartışıyorlar.

 

IDM, yeni hata düzeltme kodları kullanan SIZE teknolojisine dayanmaktadır.

Kutu çözümünün dışında Veri şifrelemesinin amacı, yetkisiz erişimi engellemek için bilgiyi dönüştürmektir. IDM, SIZE algoritmasını uygulayarak yetkisiz erişimden korunmayı garanti eder. SIZE algoritması, şifreleme algoritmalarının yaptığı gibi, çok seviyeli dosya dönüşümü üreten, hataları düzelten bir düzeltme kodları sınıfı ile ilgilidir. Ve şifreleme algoritmaları gibi, kodumuz da verilere yetkisiz erişimi imkansız kılar.

 

Veri koruması için SIZE algoritması, iyi bilinen dijital elektronik işlemlerini uygular. Bununla birlikte, bu işlemler özel bir matematiksel işlem dizisi ile özel algoritmalara uygulanmamıştır ve hiç bir zaman bilgiyi korumak için kullanılmamıştır. Algoritma herhangi bir dijital içeriği yeni bir forma dönüştürmek için kullanılır – bir dizi dijital paket Bu bireysel paketlerin her birinin işlevsel bir değeri yoktur ve orijinal bilginin tek bir bitini içermeyebilir. Orijinal bilgileri geri yüklemek için, bir dizi matematiksel işlem gerçekleştirerek, orijinal dosyayı belirli bir şekilde bir paket kümesinden yeniden birleştirmek gerekir.

 

Verileri dönüştürmenin sonsuz sayıda yolu vardır, algoritma sadece sürecin genel yönünü belirtir. Veri dönüşümü kullanıcıya özgüdür, bu nedenle kullanıcı dışında hiç kimse bu verilere erişemez.

 

Özetlemek gerekirse, SIZE teknolojisi veri depolama ve iletimi için gizliliği ve güvenliği garanti eder. Algoritma özellikleri, kuantum sonrası koruma sistemi için gereksinimleri tam olarak karşılar.

 

Nihai korumaya ek olarak, IDM’nin teknolojisi en yüksek düzeyde veri kurtarma sağlar ve bilgi işlem kaynakları için minimum gereksinimlere sahiptir.

 

Kaynak: news.bitcoin.com

Yorum Yap

Yorum Yap