1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. NSA’nın Bitcoin kullanıcılarının kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı

NSA’nın Bitcoin kullanıcılarının kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı

Businessman with a document, bitcoin HUD graphs

Edward Snow’den tarafından edililen gizli belgelerle, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) dünyanın neresinde olursa olsun Bitcoin gönderen ve alanların kimliklerine ulaşabildiği ortaya çıktı.

Haber, Bitcoin.com’da yer aldı.  Snowden’in araştırmacı gazetecilik faaliyetleri yürüten The Intercept’e sızdırdığı belgelerde NSA’nın Bitcoin kullanıcılarını nasıl izlediği anlatılıyor. Silk Road adlı online alışveriş sitesi üzerinden uyuşturucu satıp ömür boyu hapse mahkum edilen Ross Ulbricht’in de Bitcoin işlemleri sebebiyle NSA’nın izlemesine takıldığı belirtiliyor.

The Intercept haberine göre NSA belgelerine dayanarak bir çok kripto paranın gözlemlendiğinin ve bunların başında, önceliği 1 numarası Bitcoin olduğu yazdıldı. Habere göre toplanan bilgiler sadece işlemlerle de kalmayıp daha bir çok bilgiyi, kullanıcının bilgisayarındaki özel bilgileride toplayabileceği savunuldu.

NSA bunu, Mart 2013 tarihli diğer belgelere göre, popüler bir anonimleştirme yazılımı olarak gizlenmiş bir program kullanıp global internet trafiğini toplamaya, analiz etmeye ve işlemeye yönelik bir sistem oluşturarak başardı.

Yorum Yap

Yorum Yap