1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. NEO Coin – Smart Economy nedir? (İnceleme Yazısı)

NEO Coin – Smart Economy nedir? (İnceleme Yazısı)

NEO

NEO Coin

Akıllı telefon, akıllı giysiler, akıllı evler, akıllı sistemler derken şimdi de karşımızda “Akıllı Ekonomi”!

NEO kendisi gibi akıllı sözleşmeler platformu olan Ethereum’um aksine mevcut talepleri karşılamak yerine “post cryptocurrency” de diyebileceğimiz geleceğin taleplerine göre sistemini dizayn ediyor: yani Akıllı Ekonomi kuruyor.

Aynı teknoloji denilebilecek bu iki markayı karşılaştırmadan önce NEO’ya daha detaylı bakalım.

NEO dijital kimlikler, dijital varlıklar ve akıllı sözleşme alt yapılarını kullanarak akıllı bir ekonomi inşa edebileceğini öne sürüyor. Kendi kelimeleri ile NEO’u tanımlamak gerekirse; NEO varlıkları dijitalize etmek için dijital kimlikleri ve blockchaini kullanan, dijital varlıkların öz yönetimli (self-managed) olması için akıllı sözleşmeleri kullanan böylece dağıtık bir ağ üzerinde akıllı ekonomiye ulaşmayı amaçlayan açık kaynak bir platformdur.

Daha önce Antshares olarak piyasaya giren NEO Haziran 2017’de marka kimliğini değiştirdi. Arkasında güçlü bir topluluk var. Tony Tao NEO’nun CEOsu. Güçlü yanlarından birinin üçüncü parti geliştirici topluluklarının da fazlaca olması denebilir.

Sistemini anlamamız için NEO’nun üç önemli kavramını anlamamız gerekiyor: Dijital kimlik, dijital varlık ve akıllı sözleşme. Çok detaya girmeden bahsetmek gerekirse;

Dijital kimlik, kişilerin, organizasyonların, metaların veya şeylerin programlanabilir elektronik formdaki kimlik bilgileri olarak açıklanabilir.  Gerçek varlıkların dijital varlığa dönüştürülmesi için gereklidir. Peki bu dijital kimliklerin geçerli olması nasıl ağlanıyor? NEO, Public Key altyapısı üzerinde, en çok kullanılan ve kanunla korunmuş olan X.509 dijital kimlik sertifika standartlarını kullanarak sistemini inşa ediyor. İnşa edecekleri sistem ayrıca Web of Trust P2P sertifika modelini de destekliyor olacak. Kimlik doğrulama için yüz tanıma, parmak izi, ses tanıma veya diğer çoklu faktör yetkilendirme metotlarını destekliyor olacaklar.

Dijital varlıklar ise, yine kısaca elektronik formda programlanabilir varlıklar olarak tanımlanabilir. Örneğin dijitalize edilmiş ev mülkiyeti, müşteri bağlılık puanı ya da bir hisse senedini düşünün. Bunun için NEO tabi ki blockchain teknolojisini kullanıyor. Blockchain ile gerçek varlıklar merkezi olmayan, güvenilir, takip edilebilir, yüksek oranda şeffaf ve üçüncü partilere ihtiyaç bırakmayacak şekilde dijitalize edilebilir. NEO blockchaini üzerinde de müşteriler, çeşitli varlıkları alıp satabilecek, kaydedebilecek ve dağıtıma sokabilecek. Fiziksel ve dijital varlıklar arasındaki bağ yukarıda açıkladığımız dijital kimlik ile kuruluyor ve varlıklar sisteme kanun ile korunan doğrulanmış bir dijital kimlik ile kaydediliyor.

Akıllı sözleşmelere gelirsek, mantık olarak akıllı sözleşmeleri para transferi dışındaki her türlü işlem için de blockchain teknolojisini kullanmak olarak düşünebiliriz. Tanımlamak gerekirse, akıllı sözleşmeler daha önce programlanmış ve elektronik biçimde tanımlanmış sözleşme içeriğini/taahhütleri koşan bir bilgisayar programıdır. Öz olarak programlanabilir protokolü koşan her türlü bilgisayar yazılımı denebilir. Örneğin internetten bir ürün alacağımız zaman üçüncü parti olarak PayPal gibi üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyuyoruz. Akıllı sözleşme ise üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan dolayısıyla daha hızlı ve ucuz bu işlemi otomatik olarak yapıyor. Para ödenir ödenmez, ürün postalanıyor örneğin.

Faydası ise, sözleşmelerin kaydı, devri, işlenmesi vb gibi işlemlerin üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan, hızlı, şeffaf, güvenilir ve daha ucuza yapılabilmesi.

NEO’nun bağımsız akıllı sözleşmesinin ismi NeoContract en önemli özelliği ise geliştiricilerin Ethereum’dan farklı olarak yeni bir programlama dili öğrenmeden C#, Java gibi diller kullanarak akıllı sözleşme üretebilmesidir. Ayrıca bunun için Visual Studio, Eclipse gibi mevcut IDE ortamlarını da kullanabilirler.

İşte NEO bu üç önemli altyapıyı bir araya getirerek Akıllı Ekonomi gibi bir post cryptocurrency çağı öngörüyor.

NEO’yu Ethereum ile karşılaştıracak olursak en önemli farkın NEO’nun mevcut sistemlerle uygunluğu olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum kendi programlama dilini mecburi kılarken NEO mevcut dillerle programlamayı mümkün kılıyor ve bunu mevcut IDE’lerde yapabiliyorsunuz. Diğer bir fark, Ethereum PoW konsensüs mekanizmasının kullanırken NEO yeni bir mekanizma geliştirmiş durumda. dBFT adı verilen mekanizma saniyede on bin işlem yapabiliyor. Bu rakam Ethereum’da saniyede sadece 15!

NEO’nun diğer bir farkı da işlemler için yapılan ödemenin şekli. NEO sisteminde işlem ücretleri için NEO tokenı kullanmıyorsunuz bunun yerine GAS adı verdikleri ve ödemeler için geliştirilmiş ayrı bir token kullanıyorsunuz. Aradaki fark ise NEO token’ı kesirli saklanamazken GAS tokenı kesirli olabiliyor. Ne kadar çok NEO token’ınız varsa o kadar GAS’ınız olur ve bir tıkla cüzdanınızdaki GAS token’larınızı NEO’ya dönüştürebilirsiniz. Özetle, NEO tokenları ağ yönetimindeki haklarınızı temsil eder, GAS ile de işlemler yaparsınız.

Geleceğe yönelik iyi bir roadmap’i olmaması bazen yatırımcıları alternatiflere yönlendirse de bahsettiğimiz güçlü yanarı ile son 5 yılın gözde coinlerinden NEO hala ilgi çekmeye devam ediyor.

 

Güncel NEO Market Verileri

 

Yorum Yap

Yorum Yap