1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. Nucleus Vision – nCash Coin Nedir? İnceleme

Nucleus Vision – nCash Coin Nedir? İnceleme

Nucleus-Vision-NCASH-coin-nedir-750x375

Nucleus Vision — Perakende Gelişimi ve Müşteri Memnuniyeti

Bugün Nucleus ICO’yu sizlere yorumlamaya çalışacağım. Proje, daha borsaya(binance) çıkmadan öncede çeşitli forumlarda ve platformlarda çok popüler bir durumdaydı. Bu sebeple herkesin merakla beklediği Nucleus(NCash) projesi nedir, çalışma prensipleri nelerdir, proje ekibi ve kalitesi ve aklınıza takılan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Yazıya başlamadan önce Nucleus projesinin sloganı ile başlayalım. “Bağlantısız bağlantı” sloganıyla yola çıkıyor ve temel olarak bir müşteri memnuniyet projesi. Ama öyle basit bir müşteri memnuniyet projesi değil. Nucleus hem müşteriyi hemde satıcıyı koruyan ve üstüne üstlük alışverişi bile kendisi üzerinden yaptırabilen bir sistem. Sistem müşteriyi buluyor, ne aradığını inceliyor ve yönlendirmeyle mağazaya götürüyor, alışverişin ödemesini de kendi sistemleri üzerinden yaptırıyor.

Nucleus Teknolojisinin Avantajları:

 • Uygulamaya ihtiyac yok.
 • Yenilikler için kolaylık sağlar.
 • Wi-Fi, Bluetooth ya da GPS ‘e gerek yok.

Nucleus Teknolojisi adım adım nasıl çalışır?

 • Müşteri mağazaya girer.
 • Müşterinin telefon ID’si ION sensoru tarafından algılanır.
 • Nucleus müşteriye mesaj gönderir.
 • Müşteriye nCash teklif eder.
 • Müşteri Kabul eder ise, nCash müşterinin hesabına transfer edilir.
 • Nucleus güvenli bir şekilde müşteri bilgilerini blok-zincir teknolojisi ile satıcıya aktarır.
 • Satıcı müşteri bilgilerini merkez sisteminde saklar ve kendi ağındaki diğer satıcılarla paylasır.
 • Müşteri bilgiler paylaşılmadan önce, müşteriye bilgilerinin diğer satıcılarla paylaşılması için paylaşım talebi gönderilir.
 • Müşteri paylaşım talebini kabul ederse diğer paylaşım gerçekleşir.
 • Satıcı, müşterinin alış-veriş geçmişine göre müşteriye nCash token gönderebilir.
 • Tüm bu işlemler blok-zincir teknolojisi ile müşteri güvenliği sağlanarak gerçekleşir.

 

Dünyada, 100 milyona yaklaşan mağaza sayısı ile sürekli bir alışveriş hareketi oluyor. Bu projenin amacı müşterinin ne istediğini mağazaya daha girmeden tespit eden bir sistem kurmaktır.

“Alışveriş anında aklınıza gelen aksilikler bile Nucleus’un tam kapasite hizmete girmesiyle(!) birlikte sistemi kullanan şirketlerde sona erecek diye düşünüyorum. Ayrıca dünyanın ilk müşteriyi görmeden, konuşmadan, dokunmadan tanıyan sistemi Nucleus olacak. Bize ilkleri yaşatacak, alışveriş kültürünü tamamen değiştirecek bir proje Nucleus.”

 

Nucleus Vision Yol Haritası

2013
– Harvard Business School’da kabul edildi.
– Harvard Profesörü Eşliğinde Araştırma
– 408 Markalar, Yatırımcılar ve Yeni Kuruluşlar İle Mülakatlar

2014
– Tim Draper’dan Angel Round yükseldi
– 100 Marka & 4 Telekomünikasyon Moutosu

2015
– Konsept ispatı
– San Francisco’da barındırılan teknoloji demosu
– Kurumsal yatırımcılardan dolar bazında seedlerin yükseltilmesi

2016
– Ürün tamamen geliştirildi
– 4 küresel teknoloji ortaklığı
– 12 katmanlı derin yığın geliştirme
– Telekom’dan 50 milyon benzersiz müşteri anlayışı

2017
– Resmi Ürün Lansmanı
– Dağıtılan ION Sensörleri: 10
– Telekom Ortaklıkları: 2
– Neuron: Kupon sistemi
– Tanımlanan Kullanıcı Sayısı: 30K

2017 son çeyreği
– Perakende Büyümesi
– Dağıtılan ION Sensörleri: 15
– Telekom Ortaklıkları: 3
– Neuron: Dinamik Kupon Oluşturma
– Tanımlanan Kullanıcı Sayısı: 40K

2018 ilk çeyreği (günümüz)
– 50 Mağazada Dağıtım
– Dağıtılan ION Sensörleri: 50
– Telekom Ortaklıkları: 4
– Neuron: Koalisyon Bağlılık Programı
– Tanımlanan Kullanıcı Sayısı: 100K

Detaylı bilgi edinebilmek için tıklayınız; https://nucleus.vision/roadmap

 

Nucleus Vision Yatırımcıları

Nucleus’un amacı web ile çevrimdışı perakende sektöründe uluslararası boşluğu kapatmaktır. Tim Draper, Reliance Capital ve daha birçok ünlü tüccarlar sponsorluğunda Vodafone, Reliance Communications ve Idea Cellular ile ortaklıklar kuruldu.

 

Nucleus Vision Teknolojisi
IoT, perakende satış mağazalarında, evlerde, arabalarda, telefonlarda ve cihazlarda zaten mevcut. Bu süreçte, şirket-müşteri kontağı daha yakın bir şekilde sürdürülebiliyor. Nucleus, dünyayı birbirine bağlı IoT cihazlarının bir ağına çevirmeye odaklanmış durumda. Nucleus’un teknoloji ekibi zaten Nucleus Home, Nucleus Cars, Nucleus Health, Nucleus Agri, Nucleus City ve Nucleus Air’i bir araya getirmeye başlamış. Nucleus platformunun, tarım, ulaşım, sağlık hizmetleri gibi alanları birbirine bağlayacak büyük uygulamaları olduğu düşünülmektedir.

 

Nucleus Vision Güvenliği
Nucleus’un akıllı IOT sensörleri, potansiyel tehditleri , hack saldırılarını belirler. Bu verileri kendi ağı üzerinden ilgili makamlara güvenli bir şekilde ileterek, daha geniş konut, ticari ve endüstriyel güvenlik sistemlerinin vazgeçilmezi haline gelebilir.
Bu kayıtlar hem gerçek zamanlı hem de olay sonrası güvenliği için uygulanabilir ve burada IOT sensörleri saldırganları belirlemek için kullanılabilir. Nucleus, kullanıldığı bölgeleri, herkes için daha güvenli bir alan haline getirmeye yardımcı olmak için rahat ve bağımsız bir ekosistem oluştururak blok zinciri üzerindeki durumlara, alternatiflerine göre çok daha efektif bir çözüm sunmaktadır.

 

Nucleus Vision Perakendeciliği
Müşteri sadakati yaratan otomatik çözümler üretmek için Nucleus Vision, blok zincir, veri, sensörler ve akıllı analizi kullanır. Perakendeciler için Nucleus’un IoT çözümü, müşterilerin izlediği yolları, favori ürünleri ve markaları alıp, mağazaya daha sonraki etapta gelecek müşterilerin davranışlarını tahmin etme gibi daha önce mümkün olmayan müşteri davranışları hakkında bilgi sağlar . Bu sayede, kendinize özgü bir müşteri deneyimi yaratarak daha fazla müşteri memnuniyetini hedeflemeniz kolaylaşacaktır.

Daha önceden bahsettiğim gibi Nucleus, blok zinciri özellikli teknolojisiyle çevrimdışı ve çevrimdışı dünyayı kesintisiz bir şekilde bağlamayı hedeflemektedir. Bu süreçte, global olarak doksan bir milyon mağazayı ziyaret eden iki buçuk trilyonun üstünde müşterinin, gerçek zamanlı olarak perakende alışveriş deneyimini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Şu an dünya üzerinde hali hazırda, müşteri davranışlarını inceleyen, kontrol eden ve bunları kendi lehine kullanan büyük şirketler mevcut. Bilinçli şirketler bu analizler için sağlam rakamları gözden çıkararak kar marjlarını bir hayli arttırmakta. Fakat bu analizler, nispeten manuel diyebileceğimiz yöntemlerle oluşturulmakta ve bir kısmı gerçekçi verilerden uzak olmaktadır. Bu bilgi ticareti için gerçek verilerini paylaşan müşterilere ödül olarak nCash tokenlerinin verilmesi gündemde. Bunun da en güvenilir haliyle bir istatistiksel çalışmanın temellerini oluşturacağı kanaatindeyim.

 

Perakendeci (Mağaza) — Müşteri Token İlişkisi

Bir müşteri, nCash kullanılan perakende satış mağazasına girdiğinde

Bir müşteri, nCash kullanan perakende satış mağazasına girdiğinde sırf walk-in dediğimiz müşterinin mağazada dolaşmasıyla birlikte başlayan süreçte, ödül olarak perakendecinin sahip olduğu nCash tokenlerinden bir miktarı müşterinin nCash cüzdanına geçer.

Ardından müşteri alışveriş yaptığında, nCash tokenleri şeklinde sadakat puanları alır.

Perakendeci, müşteriden bir takım kişisel bilgiler ister ve müşteri perakendeciyi bu bilgileri alması için yetkilendirdiğinde, müşteri tokenle ödüllendirilir.

Bu sistem, iki farklı perakendeci arasında da token karşılığında müşteri bilgilerini paylaşma şeklinde gider.

Yani, müşteri aslında tek bir yerden alışveriş yaptığında aynı zamanda başka perakendecilerin portföyüne girecektir, bu sayede hem müşterinin alışveriş yapabileceği nCash perakendecisi çoğalmış olacaktır, hem de perakendecilerin de kendi aralarında alışveriş yapmalarına olanak sağlayacaktır. Karşılıklı bir win-win(kazan-kazan) durumundan bahsedebiliriz.

 

Nucleus Vision Lider Ekibi

Proje, şirketin aynı zamanda CEO’su olan Abhishek Pitti önderliğinde ilerlemektedir. Proje liderlik ekibine, yatırımcılara ve danışmalara baktığımızda çoğu projede göremediğimiz kaliteli CV’lere ulaşmamız mümkün. Komplesine, detaylı olarak linkedin hesaplarıyla birlikte https://nucleus.vision/team linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Nucleus Vision Yatırımcılar

Tim Draper; skype, hotmail ve tesla’nın ilk yatırımcılarından. (Bknz; https://www.draperuniversity.com/our-founder/ )

Güncel nCash Market Verileri

 

Yazı: Faruk AKSOY
Twitter: https://twitter.com/kriptouzmancom
Mail: ordabirimivar@gmail.com

Sorumluluk reddi: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazıldı. Yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapacaklar kendi araştırmasını yapmalıdır. Her kullanıcı, sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap