1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Petro Satışı 3 Milyar Doları Aştı

Petro Satışı 3 Milyar Doları Aştı

Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, 26 Nisan 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada  Petro ön satışlarından gelen  3 milyar doların 1 milyar dolarını Dicom ihalelerinde kullanması ülkenin merkez bankasına gönderdiğini açıkladı.

featured

 

 Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, 26 Nisan 2018 tarihinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada  Petro ön satışlarından gelen  3 milyar doların 1 milyar dolarını Dicom ihalelerinde kullanması için
ülkenin merkez bankasına gönderdiğini açıkladı.

 

Şubat ayında bir konuşma yapan Başkan Maduro, petrol destekli kripto para biriminin satışa çıkarılmasının ilk iki gününde 1 milyar dolar aştığınıı söylemişti .

Petro kripto para birimi Aralık 2017’de açıklandı . Ülke petrol, doğal gaz, altın ve elmas rezervleriyle destekleniyor. Birçoğu hükümet tarafından serbest bırakılan satış rakamlarının doğruluğu konusunda endişelerini dile getirdi. Petro’yu çevreleyen şeffaflık eksikliği, bu satış rakamlarının bağımsız bir şekilde doğrulanmasını zorlaştırıyor.

Venezüella'nın petrol destekli Petro kripto

Eleştirmenler ayrıca kripto para biriminin ABD yaptırımları tarafından engellendiğine işaret ediyor. ABD Başkanı Donald Trump kısa bir süre önce ülkede petro satışını yasaklayan bir icra emri çıkardı . Büyük bir kripto para birimi borsası olan Bitfinex de yakın zamanda petroyu yasakladı .

Venezüella’daki muhalif kontrollü Yasama Meclisi, kripto para birimini “yasadışı ve anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi .Bununla birlikte, hükümet, kripto parasıyla ilgili planlarına devam etti, hatta ülkedeki yasal bir ihalede petro kullanmaya karar verdi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap