İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Proof of Stake (PoS) Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır? Türleri Nelerdir?

Proof of Stake (PoS) Algoritması Nedir? Nasıl Çalışır? Türleri Nelerdir?

Proof of Stake (PoS) PoW gibi bir coin alt yapı algoritmasıdır. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır. Sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir.

featured

 

Proof of Stake (PoS) PoW gibi bir coin alt yapı algoritmasıdır. PoS’ta coinler sistem başlarken üretilir ve herkesin yatırımına göre belirli aralıklarda cüzdanlara yollanır. Sahip olduğunuz coin sayısı kadar güce sahip olduğunuz bir algoritma yöntemidir.
Proof of Work‘te gücünüzü arttırmak için mining denilen madencilik yapmak gereklidir. Bunun içinde madencilik yaptığınız cihazların sayısını arttırmanız veya bu cihazları daha güçlüleri ile yenilemeniz gerekir. Proof of Stake‘te ise sadece ilgili coin’den daha fazlasını satın almanız yeterli olacaktır.

Bitcoin‘in sistemi Proof of Work(PoW) algoritmasına göre tasarlanmıştır. Proof of Work teknolojisi yüksek hesaplamalar yapılması gerektiği için ilave elektrik enerjisi ve donanım maliyetini beraberinde getirir.

 

Proof of Stake sisteminde doğrulama işlemi kişilerin cüzdan hesabındaki coin miktarına bağlı olarak rastgele yapılır. Yani Coin’e sahip olan her cüzdan aynı zamanda bir doğrulayıcıdır. Tabi ki sistemde yüksek miktarda coin bulunduran hesapların doğrulayıcı olarak kullanılma olasılığı daha yüksektir ve dolayısıyla her bir Aktarım Doğrulama(Transaction) işleminden daha çok pay alırlar.

 

İlk Proof of Stake (PoS) ile çıkmış coin Peercoin‘dir. Proof of Stake‘in farklı türleri vardır.

Proof of Stake’in Türleri Nelerdir?

  • PoS türlerinden ilki yıllık belirli oranda faiz getirisi sunar. Bu tür PoS coin‘lerde cüzdanınızı senkronize ettiğinizde geçen süre içinde bir miktar coin kazanmış olursunuz (Stake Etmek) Bu türün avantajı olarak kullanıcılar stake etmek için cüzdanlarını sık sık senkronize ederler. Bu sayede network güçlü olur ve aktif kullanıcı sayısı azalsa da coin ölmez. Bunun dışında yatırımcılar coini satmak yerine faizini almak için stake etmeyi tercih edebilir. Bu da coinin değerinin düşmesini belli ölçüde engeller.
  • İkinci türdeyse faiz yoktur ve maksimum coin sayısı sabit tutulur. Bu tür coinlerde cüzdanınızın sürekli aktif olması ve sahip olduğunuz coinleri forge etmeniz gerekir. Bu sistemin avantajıysa sürekli forge etmek isteyen birileri olduğu için sistem oldukça güçlü olacaktır ve aktarım işlemleri çok kısa zamanda gerçekleşecektir. Coin sayısı sabit tutulduğu için Enflasyona yenilmez. Uzun vadede coin değer kaybetmez.

Bitcoin’den sonra gelen dünyanın en büyük ikinci Coin’i Ethereum‘da Proof of Work‘ü bırakıp 2018 yılında PoS algoritmasına geçmeyi planlamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap