1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. Pundi X Nedir? Ne İşe Yarar? Teknolojisi? Ekibi? Detaylı İnceleme ve Analiz

Pundi X Nedir? Ne İşe Yarar? Teknolojisi? Ekibi? Detaylı İnceleme ve Analiz

pundi

Kripto Uzman ekibi olarak, Twitter üzerinden yaptığımız haftalık coin incelemesi anketinde çıkan sonuçlara göre Pundi X ve Tokenini inceleyeceğiz.

Pundi X misyonunu şu şekilde tanımlamaktadır;

“Buying cryptocurrency should be as easy as buying a bottled water

Pundi X’s mission is to make buying cryptocurrency as easy as buying bottled water. As the Walmart and 7-Eleven of cryptocurrency, we want users to buy and use cryptocurrency anytime anywhere.”

Kripto Para ile satın almak, bir şişe su almak kadar kolay olmalı

Pundi X’in misyonu, kripto para ile satın almayı, şişelenmiş su satın almak kadar kolay hale getirmektir.  Walmart ve 7-11 Kripto Para’nin bir parçası olarak, kullanıcıların her zaman her yerde şifrelenmiş paraları(kripto para) satın almasını ve kullanmasını isteriz.

 

 

Pundi X, 21 Ocak 2018’de tamamladıkları token satışının ardından 21 Nisan 2018’de $200 milyon market kapitalizasyonuna ulaştı ve CoinMarketCap listesinde ilk 100’e girmeyi başardı.

Peki bu kadar kısa bir zamanda yakalan bu yükselişin ardında yatan sebep nedir?

Pundi X hangi sorunu çözmeyi amaçlıyor ve bunu nasıl yapıyor?

 

 

Pundi X, üretmekte oldukları POS (satış noktası) cihazları, para kartı veya mobil telefon uygulamaları ile kripto paraların alışveriş noktalarında alımını ve satımını sağlayacak bir platformdur.

 

Bitcoin’in yolunu takip eden Pundi X, program kodunu açık tutarak Pundi X protokolünün dünyanın dört bir yanında yaygınlaşmasını sağlayamayı amaçlıyor. Pundi X, gerekli teknik bilgiye sahip olmayan kişileri kripto paralara ulaşımını ve kripto paralar üzerinden alım satımını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

 

Pundi X, ilk başta Güney Doğu Asya‘da faaliyetlerine başlıyor. Güney Doğu Asya’nın nüfusunun yarısının bulunduğu Endonezya, bu projenin başlangıç noktasıdır. Pundi X takımı, Endonezya’nın yerel piyasası ile ilgili oldukça tecrübeli ve bağlantılara sahip bir ekip sahip. Önümüzdeki iki yıl boyunca Jakarta’daki mağazalar, avm’ler, marketler, kafeler, restoranlar ve diğer satış noktalarına yayılmayı ve “Jakarta içinde herhangi birinin 5 dakika mesafede kripto para alım/satımı” yapabilmesini hedefini koydular.

 

Endonezya’dan sonra Tayland, Malezya, Singapur ve Japonya‘ya yayılmayı planlıyorlar. Güney Doğu Asya pazarındaki kapsam alanlarını üç yıl içinde tamamlamayı umuyorlar. Bu proje uygulamaya konurken, aynı anda Asya, Amerika ve Avrupa kıtasında da açık program kodunun yerel ihtiyaçlara göre evrilip adapte edilmesi planlanmaktadır. Böylece; üç yıl içinde 100 milyon, 5 yıl içinde de dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı amaçlıyorlar.

 

Kripto Paralara Ulaşımda Yaşanan Sıkıntılar ve Pundi X’in Çözümü

Sanal cüzdanlar, borsalar, karmaşık terimler: Pundi X, smart para kartı ve cep telefonuna yüklenecek bir uygulama aracılığıyla kripto paraya ulaşımı kolaylaştırmayı amaçlıyor:

 

 

Telefon uygulaması, özel ve kamuya açık anahtarlarınızın, uzun kodlarla uğraşmadan şifre sistemi ile yönetilmesini sağlayacak. Mobil telefonların sağladığı retina, yüz ve parmak izi tanıma programları, kripto paralarda oldukça karmaşık olan güvenlik sorununu çözecek.

 

Mobil telefon uygulamasını tercih etmeyenler ise Pundi X’in üreteceği temassız akıllı kart ile kripto paralar ile alış-veriş yapalecekler. Aile reisleri, birçok kartı tek bir mobil telefon uygulaması üzerinden yönetebilecek ve bu karta para aktarabilecekler.

 

Satış noktaları, Pundi X platformunu mevcut POS cihazlarına entegre ederek, kripto alım satımı ve kripto paralar ile ürün alım-satımını kendi POS cihazları ile yapabilecekleri gibi, Pundi X’in üretimi özel POS cihazlarını da kullanabilecekler.

 

Pundi X neden önemli?

Günümüzde kripto paraların çoğu diğer kripto paraları satın almak ve uzun vadede değer kazanmalarını beklemek dışında pek bir işe yaramıyor(!) dolayısıyla “sokaktaki adam” için pek bir anlam ifade etmiyor. Öte yandan Güney Doğu Asya nüfusunun %73’u, çeşitli zorluklardan ötürü bir banka hesabına sahip değildir. Peki, bu kripto paraların günlük alışverişimiz için kolayca fiyat parabirimine dönüştürüldüğünü hayal edin. Aynı şekilde, bu alışveriş noktalarından, rahat ve hızlı bir şekilde nakit para kullanarak kripto para alabildiğinizi düşünün. Pundi X, VISA veya Mastercard gibi sistemlere ihtiyaç duymadan, yapacağınız alışverişin kaydını doğrudan blokzinciri üzerine yapıyor ve bu alışverişin “aracısız” olmasını sağlıyor. Satıcı, blokzinciri üzerinden yaptığı satışları görebiliyor ve bunların karşılığında para hesabına geçiyor. Pundi X, yerel finans kurumları ile işbirliği kurarak, müşterilerin kredi geçmişleri üzerinden bir not almalarına olanak tanıyacaktır.

 

Kullanıcılar, cep telefonlarındaki cüzdanları üzerinden ülkenin nakit parası karşılığında kripto para satın alabilir; bu cüzdanlardan akıllı para kartına kripto aktarabilir, alışveriş noktalarında POS cihazı kullanarak nakit – kripto değişimi yapabilirler. Ayrıca cep telefonlarını veya akıllı kartlarını kullanarak, alışveriş noktalarından alışveriş yapabilir, veya paypal gibi kişiden kişiye ödeme gerçekleştirebilirler.

 

Şu anda Pundi X sistemi üzerinden BTC, ETH, LTC, XEM, PXS alınıp satılabilmektedir. Nakit para ile değiş-tokuşun yanı sıra, bazı yerlerde elektirik, su vs. gibi faturalar kripto para kullanılarak ödenebilmektedir.

 

Şubat 2017’den bu yana Pundi X’in cep telefonu uygulaması olan Pundi-Pundi, 100,000 indirimi geçti ve 20,000 aylık aktif kullanıcıya kavuştu. Endonezya başkenti Jakarta’da 500’ü aşkın mağaza, restoran ve kafe, Pundi X’in “QR kodlu ödeme” sistemni halihazırda kullanmaktadır.

 

Pundi X POS Sistemi ve NPXS Token’ı

Pundi X POS sistemi, donanım olarak hazır gelen POS cihazı veya Android / IOS işletim sistemleri üzerinde bir uygulama olarak kullanılabilir. Bu sistem üzerinden yapılan alım satımlar, blok zincirine kaydolmaktadır. Pundi X POS sisteminde, önce kripto paranın bir miktarı yerel nakit paraya çevrilir, daha sonra yerel nakit para kullanılarak alışveriş yapılır. Şirketin, 3 yıl için hedef cihaz sayısı 100,000’dir.

 

 

Her POS cihazı, Ethereum ve NEM blokzincirlerine bağlıdır. Bu sayede her alışveriş noktası, Xpluginler üzerinden bu blokzincirlerine bağlı olurlar ve dünyanın dört bir yanından programcılar bu kullanıcılara ulaşabilirler. POS cihazları, müşteri tarafındaki bilgi ekranı ve satış fişi üzerine reklam verilmesine olanak tanır. Bu reklam NPXS tokenları ile ödenir ve gelirin bir kısmı satıcıya, bir kısmı da Pundi X’e kalır. NPXS, ayrıca blokzinciri üzerinde yapılacak kayıt işlemleri için “yakıt” olarak kullanılır.

NPXS’in gelecekte gelişecek Pundi X ekosistem içerisinde farklı amaçlarla da kullanımı hedeflendiği ifade edilse de, şu anda buna ilişkin fazla bilgi yoktur.

 

Pundi X POS Videolu Anlatım

 

 

Pundit X Ekibi (Takımı)

Pundit X takımı Jakarta, Endonezya ve Shenzhen, Çin’de konuşlanmış bulunmaktadır. Jakarta’da 15 kişilik yönetim ve operasyon merkezi, Shenzhen ise AR/GE merkezinde 14 kişilik bir ekip bulundurmaktadır.

Ekibin yönetim tarafına odaklanacağım, bu yüzden ekibini üç üyesine hızlıca bakacağız.

 

CEO – Zi Bin Cheah (Zac) – 12 yıllık bir tecrübeye sahiptir, W3C HTML5 Faiz Grubunun eski HTML yöneticisi.

 

CFO – Danny Lim – Baidu & Lenovo gibi büyük şirketlerde geçmiş deneyimleri olan,  ‘Hukukta Doktora ve Finansman Uzmanı’ dır.

 

CTO – PIT Htecrübesi yokuang – Huang, B.Sc.’ye sahip bir seri girişimcidir. Fintech’te 17 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Infinetworks ve Asya’da iki büyük Fintech şirketi olan E2Pay’in CEO’su.

 

Pundi X Yol Haritası

 


2018 – 1. Çeyrek

Ön siparişler için 600 XPOS birim hazırlamak
XPOS 27 güvenlik ve uyumluluk testini geçmesi
XPOS, EMV ve manyetik okuyucu desteğini eklemek
Yayınlanmış XPlugin SDK belgeleri
Londra ofisi kurmak

2018 – 2. Çeyrek

Tokyo ve Seoul ofislerini kurmak
Ön siparişler için 2.000 XPOS birimini açmak
Kurumsal siparişler için 4.000 XPOS birim teslim etmek
300.000 XPASS kart teslim etmek
Şeffaflık ve uyumluluk için Pundi X temelini kurmak
Kuzey Amerika’da ortaklıklar kurmak

2018 – 3. Çeyrek

Kuzey ve Güney Amerika’da iki ofis kurmak
NPXS takasında swap’ı tamamlamak
XPOS ve XPASS için banka ve devlet ortaklığı kurmak

 

2018 – 4. Çeyrek

Yıllık XPOS zirvesini başlatmak
XPOS’ta 3. taraf uygulamalarını başlatmak
–  Kurumsal siparişler için 20.000 XPOS birim teslim etmek

2019

Toplamda minimum 50.000 XPOS birimine ulaşmak için

 

 

Pundit X ve Yasalar

Endonezya hükümeti, kriptoparaların sanal ürünler olarak alınıp satılmasına izin vermekte, ancak bunların bir para birimi olarak kullanılmasını yasaklamaktadır. Pundi X, bir ortak firma ile “e-para” lisansı alma aşamasındadır. Bu lisans sayesinde Endonezya yasalarına göre şirket, online ortamda para depozit edebilecek, çekebilecek ve transfer edebilecek. Şirket ayrıca Endonezya Merkez Bankası ve Finans Hizmetleri Otoritesi ile yakın çalışmaktadır. Malezya’da benzer dijital ödeme izinleri için başvurular yapılmıştır. OmiseGo gibi birçok kripto şirketine ev sahipliği yapan ve “kripto dostu” nitelendirilen Tayland, şirketin bir sonraki hedef ülkesidir.

 

Token ile İlgili Teknik Veriler

Toplam Mevcut Koin Arzı: 60,134,128,225 NPXS (ICO’da 30.5 ABD Doları toplandı.)

Developerlar, Danışmanlar ve Diğer Hizmetler İçin Ayrılan Ek Miktar: 28,075,519.5

– 25% şirketi kuranlar ve yönetenler;

– 20% mevcut ve gelecekte şirkette çalışacak kişiler;

– 5% danışmanlar ve pazarlama harcamaları.

Azami Toplam Koin Arzı (Ocak 2021’de netleşecek): Yukarıdaki iki rakamın toplamı x 3.333 = 280,000,000,000

Azami toplam koin arzı ile ilişkin olarak telegram üzerinden ulaştığımız Pundi X Halkla İlişkiler Sorumlusu Liko Yosafat:

“Düzenli olacak yakılacak olan tokenler sebebiyle toplam token sayısının bu rakama ulaşmayacağını ifade etti. Halihazırda idex borsası tüm airdrop kazanımlarını yakmış ve XPOS cihazı kullanılmaya başlandığında oradan elde edilecek karın %20-50’nin yakılacağını söyledi.”

Pundi X White Paper’ı incelemek için buraya bakabilirsiniz; https://www.pundix.com/pdf/PundiX_Whitepaper_EN_Ver.pdf

Listelendiği Borsalar

Pundi X, kripto para sektörünün en büyük sitelerinde listelenmemektedir. Bu hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilmektedir. Sektörü takip edenlerinde bildiği üzere büyük kripto para sitelerinde (örnek: binance) Coin/Token fiyatına direk olumlu etki etmektedir. Kesinliğini doğrulayamasakta piyasada bir söylenti dolaşmakta ve binance borsasında listelenebileceği söylentisi dolaşıyor!

Kripto Uzman Pundi X Değerlendirmesi

Bütün projeyi bir bütün olarak ele aldığımızda, olumlu ve olumsuz gördüğümüz tarafları sizler için derledik.

Olumlu:

 • Kripto paraları başarılı bir şekilde “sokaktaki adama” ulaştırabilme ve cep telefonu rahatlığı ile kripto üzerinden alışveriş yapabilme, çözümü getirmesi önemlidir.
 • POS cihazı ve uygulamaları, halihazırda Endonezya’da kullanımda ve bu bağlamda yol haritası beklendiği gibi ilerlemektedir. Var olan, kullanılan bir ürün, kriptoda nadirdir. Bu amaçla piyasaya çıkmış “Dether” gibi tokenlara kıyasla, bu bağlamda Pundi X öndedir.
 • Pundi X’in hem spekülatif amaçlı koinleri tutan kişiler, hem de dükkan / mağazalarında bu teknolojiyi kullanmak isteyen tüccarlardan oluşan güçlü bir takipçi kitlesi var. Telegram kanallarında sorularımıza 5 dakika içinde yanıt aldık.
 • Halihazırda duyurulmuş, aralarında Stellar, XEM ve Qtum gibi bilinen isimler olan onlarca ortaklıkları var. Amaçları bütün kripto paraları ekosistemlerine katması.

 

 

Olumsuz:

 • Pundi X ekibi olarak websitesinde sadece dört kişiye yer verilmiş ve bu kişilerin linkedin profili bulunmuyor. Danışmanlar ile ilgili bilgi yok.
 • Hal böyleyken, ICO esnasında yaratılan koinlerin neredeyse %50’si oranında ekstra koinin “ekip ve danışmanlara” ayrılmış olması, kafalarda soru işaretleri yaratmaktadır.
 • NPXS, ICO’da dağıtılan PXS koinlerin 1:1000 oranında swap edilmesi ile bir çatallama ile ortaya çıktı. Token sayısı bu bağlamda milyonlarla ifade edilirken, şu anda azami toplam token sayısı 280 milyarlara çıkmış durumdadır. Bu da, yakma programlarına rağmen tokenların kısa ve orta vadede değer kazanmasını zorlaştırabilir!
 • Endonezya’daki yasalar çerçevesinde Pundi X, kripto paraları bir para birimi olarak kullanamayacak ve doğrudan (nakit paraya çevrilmeden) alışveriş mümkün olmayacaktır. Diğer “kripto paraları tüm dünyaya yayalım, herkesin erişimini sağlayalım” amacıyla yola çıkan projelerin zamanla hükümetler nezdinde karşılaştığı regülasyon sıkıntıları, önümüzdeki yıllarda bu alanda radikal değişikliklere gidilmedikçe bu tür projelerin özlenen gelişiminin önünde büyük bir engel teşkil edebilmektedir.
 • Bazı reddit kullanıcılarına göre Pundi X, “Birkaç aylık bir süre zarfında yakaladığı 10x değer artışından sonra, fiyat artış doyumuna kısa vade için ulaşmış bir noktadadır” diye lanse edilmektedir.

 

 

Resmi Adresler

Web Site: https://www.pundix.com

Twitter: https://twitter.com/PundiXLabs

Telegram: https://t.me/Pundix

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/13423325/

————-

Telegram kanalımızı takip edip kripto para piyasası hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz; https://t.me/joinchat/HppvthIKf3OFsMyGCCCHSw

 


Sorumluluk reddi: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazıldı. Yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapacaklar kendi araştırmasını yapmalıdır. Her kullanıcı, sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. kripto_avatar

  Selamlar

  Pundix airdroplarını nasıl alabiliyoruz metamaskta tuttuğumuzda ay başında otomatik gönderiliyor mu?

  teşekkürler bilgiler için

 2. kripto_avatar

  merhaba trust wallette pundix tuttuğumuzda airdrop alabiliyor muyuz*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir