1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Ripple Menkul Kıymet Olmadığını Kanıtlayabilecek Mi?

Ripple Menkul Kıymet Olmadığını Kanıtlayabilecek Mi?

featured

Ripple Labs ve ABD Hazine Bakanlığı arasındaki bir anlaşma, SEC’i XRP’nin bir menkul kıymet olmadığı konusunda ikna edecek mi?

 

Bilindiği üzere, menkul kıymet olarak nitelendirilmediğinde, devletler kripto paraları vergilendiremiyor.

 

Ripple, 2015 yılında “FinCEN’e kayıt edilmemiş XRP olarak bilinen kripto parasını satmak ve uygulamaya sokması” sebebiyle 700.000$ para cezasına çarptırılmış ve sonrasında Hazine’nin Mali Suçlarla Mücadele Şebekesi (FinCEN) ile anlaşarak ürünlerini para aklama veya finans teröristleri tarafından kullanılmasını önlemek için tasarlanan AML (anti-money laundering) programı için imza atmıştı.

 

Şirket gelecekte bu uyumluluğunu devam ettirebilmek için, iş uygulamalarında değişikliğe gitti ve şimdi anlaşmadaki bir paragraf XRP’nin nasıl sınıflandırılması gerektiği konusundaki tartışmayı etkileyebilir.

 

Sözleşmedeki “Gerçekler ve İhlaller Beyanı”(Statement of Facts and Violations), XRP’yi dağıtımından önce çıkarılmış bir para birimi olarak tanımlıyor.(pre-mined)

 

 

Ripple, XRP’nin Ripple tarafından kontrol edilen bir menkul kıymet olduğunu iddia eden iki sınıf davalarla karşı karşıya kalmış durumda. Şirket iddiaları reddediyor ve mahkemede temsil edilmek üzere iki eski SEC yetkilisini işe aldı.

 

Davalara yanıt olarak, Ripple’da bir sözcü, CoinDesk’e şunları söyledi:

 

XRP ile ilgili iddiaların hem hukukta hem de gerçekte tamamen asılsız olduğuna güveniyoruz.

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) bir düzenleyici son zamanlarda Bitcoin ve Ether’in menkul kıymet olmadığını açıklamış ancak açıklamada XRP ile ilgili bilgi verilmemişti.

 

Kaynak: dailyhodl

Yorum Yap

Yorum Yap