İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Rus Merkez Bankası: Kripto Paralar Finansal Düzen İçin Risk Değil

Rus Merkez Bankası: Kripto Paralar Finansal Düzen İçin Risk Değil

featured

Rusya Merkez Bankası, kripto paraların küresel işlem hacminin çok düşük olması nedeniyle şu anda küresel finansal istikrarı tehdit etmediğini belirten bir rapor yayınladı.

 

Araştırma makalesinde, “kripto para birimi” teriminin yerine, Finansal İstikrar Kurulu’nun, kriptografi ve dağıtık defter teknolojisine dayalı bir finansal varlık olarak düşünülebilecek “kripto varlık” terimini kullanmayı önerilmektedir.

 

Rapora göre, kripto varlıklar küresel finansal istikrar açısından bir risk teşkil etmemektedir, zira kripto varlık hareketlerinin hacmi küresel finansal sistemin ölçeğine kıyasla çok düşüktür.

 

Raporda, kripto varlıklarının daha fazla pazar büyümesi, perakende ve kurumsal yatırımcıların, bankaların ve diğer piyasa oyuncularının büyük çaplı katılımı durumunda finansal istikrar riskini oluşturabileceğini belirtiyor. Merkez bankasının raporuna göre, kripto varlıkların yüksek fiyat volatilitesi, onların güvenilir bir değer standardı ve yatırım aracı olmasını engelliyor.

 

Rapor ayrıca, kripto paralara yatırım yapılmasına bağlı olarak yatırımcı haklarının korunması, kara para aklama ve terörizmin finansmanı önlenmesi alanındaki riskler, piyasadaki likidite sıkıntısı, operasyonel riskler ve kaldıraç kullanımı gibi çeşitli riskleri özetlemektedir.

 

Kaynak: cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap