1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Rusya’nın Fikri Mülkiyet Servisi Blockchain’i Açık Bir Şekilde Desteklediğini Açıkladı

Rusya’nın Fikri Mülkiyet Servisi Blockchain’i Açık Bir Şekilde Desteklediğini Açıkladı

Rusya Federal Fikri Mülkiyet Servisi başkanı, Moskova'da düzenlenen dijital dönüşüm konferansında blok zincirleme teknolojisine verdiği desteği açıkladı.

featured

Rusya Federal Fikri Mülkiyet Servisi başkanı, Moskova’da düzenlenen dijital dönüşüm konferansında blok zincirleme teknolojisine verdiği desteği açıkladı.

Rusya Federal Entelektüel Mülkiyet Servisi (Rospatent) Moskova’da düzenlenen “Dijital Dönüşüm: Fikri Mülkiyet ve Blok Teknolojisi” başlıklı uluslararası konferansta blok zincirleme desteğini gösterdi. Pazartesi ve Salı günleri gerçekleşen etkinlik , yerel ve yabancı konuşmacı olarak yer aldı. dağıtılmış veri teknolojisinin fikri mülkiyet (IP) alanında uygulanmasını tartışan yetkililer.

Rospatent başkanı Grigory Ivliev, blockchain’in fikri hakların korunmasına yardımcı olacağından duyduğu güveni dile getirdi .
Konferans sırasında şunları söyledi:

“Blockchain teknolojilerinin yardımıyla, fikri hakların korunmasının mümkün olduğunu ve süreçlerin güvenilirliği ve hızının önemli ölçüde arttığını görüyoruz” dedi.

Teknolojinin kendisinin bir IP nesnesi olarak korunabileceğini ekledi.

Blockchain ile ilgili patentlerden söz ederken, Rusya’da 100’den fazla patentin çıkarıldığını ortaya koydu.

“Uygulamaların büyümesi inanılmaz. Geçtiğimiz yıl 18 uygulama inceledik ve bir patent verildi, şimdi bu alanda dikkate alınması gereken 285 başvurumuz var, ”dedi Ivliev.

Telif hakkı alanında blockchain teknolojisinin tanıtımı çeşitli koşullar nedeniyle kolay olmayacaktır, ancak bu görev oldukça mümkündür, Rusya Kültür Bakanlığı’nın düzenleyici ve hukuk departmanından sorumlu müdür yardımcısı Alexei Kubyshkin, konferans sırasında şöyle demişti:

“İnternet, telif hakkı ve ilgili hakları kullanma ve dağıtmanın yeni yollarını haritalama bakımından, Rusya Kültür Bakanlığı dahil olmak üzere, hem uluslararası hem de ulusal mevzuatın iyileştirilmesine katkıda bulunmuştur. Eğer işletmeler ve toplum, fikri mülkiyet alanında blok zincir kullanımı için bir talepte bulunuyorsa, o zaman Kültür Bakanlığı’nın temel bir itirazı söz konusu değildir ”diyor Kubyshkin, bakanlığın yalnızca teknolojinin uygulandığı şekilde ilgilendiğini vurguladı.

Diğer uzmanlar, küresel bir IP sisteminin eksikliğinin blok zincirinin benimsenmesini teşvik ettiği görüşünü dile getirdiler. Kasım 2017’de, yeni oluşturulan Blockchain Patent Paylaşımı İttifakı (BPSA) türünün ilkb varlığı olduğunu iddia etti . BPSA, Çin, ABD ve Kanada’dan kuruluşlar içermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap