1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Teknik Analizde Fibonacci neden önemlidir?

Teknik Analizde Fibonacci neden önemlidir?


Çizmeyi öğrendiğimiz trend tabanlı destek ve dirençler, fibonacci düzeltme noktaları ile kesiştiği zaman çok daha kuvvetli olur. Benim destek ve direnç belirlemede kullandığım üç yöntem var: 1. hacim profili (fiyatın alım satım yoğunluk alanları) 2. trend temelli destek ve dirençler 3. fibonacci düzeltmeleri.

Fibonacci sistemi, harmonik fiyat hareketlerinde giriş çıkış noktalarını belirlemenize yardımcı olan bir sistemdir. İlerleyen derslerde öğreneceğimiz “üç kademeli hareket,” “AB = CD” ve Gartley/Yarasa vs gibi harmonik hareket çizimlerinde fibonacci bilmek zorunludur. Fibonacci seviyeleri dünyadaki traderlerin büyük bir çoğunluğu tarafından izlendiğinden çoğu kez “kendi kendine gerçekleşen kehanetler” yaratırlar ve fiyat bu seviyelere saygı duyar.

Fiyatın trendini teyit ederken baktığımız unsur, yukarı hareketler sırasında “daha yüksek tavan, daha yüksek dip” zigzag yükselişi, aşağı hareketler sırasında ise “daha alçak tavan, daha alçak dip” zigzak düşüşüdür.
Yukarıdaki hareket tarzının bozulması durumunda (örneğin yukarı harekette daha yüksek dip olmaması) trend dönüşü sinyali olur ve bu yöntemle geçici tavan ve tabanları belirleriz. İşte bu belirlediğimiz geçici tavan ve tabanları baz alarak, fibonacci hesaplamamızı yapabilir ve güçlü D/D noktalarını yakalayabiliriz.

Fibonacci seviyeleri arasında farklı traderlar farklı favorilere sahiptir. Ancak piyasada kabul gören en güçlü seviyeler 0.236, 0.382, 0.5, 0.618, 0.786, 0.88, 1.272 ve 1.618’dir.Tradingview uygulamasında fibonacci ayarını yaparken bu seviyelerin seçildiğinden emin olunuz.

1945’lere kadar fibonacciler bir sistem olarak borsalarda kullanılmıyordu. Fibonacci araştırmaları yapıldıktan sonra çok yaygın kullanılmaya başlandı. 1945’den önceki data da incelendiği zaman araştırmacılar, sistemin bilinmemesine rağmen fiyat hareketlerinin bu seviyelere uyduğunu buldular! Salyangoz kabuğundan kar tanesine, insan kolu ile elinin uzunluğuna kadar fibonacci kuralları geçerlidir. Bu sistemi öğrenmeden teknik analiziniz tam olmayacaktır.

Fibonacci seviyelerinden en önemlisi 0.618’dir.

BTC’nin son bir aydaki hareketine bakalım ve en üst noktadan en dip noktaya bir fibonacci çekelim. Fiuyatın 0.618 seviyesi ve 0.5 arasındaki hareketini görebiliyor musunuz?
Fiyatın uzun süre kaldığı 200 dolar seviyesinden en yüksek fiyata çektiğimizde ne oluyor ona bakalım:
Şu anda fiyatın durduğu 8100 civarına bakın, yine 0.618’i göreceksiniz.
Meşhur 5800 dipinden, son dönemli en yüksek 11600’e çekelim, yine fibonacci seviyelerinin gücünü göreceksiniz:
İleriki günlerde fibonacci ile harmonik fiyat hareketlerini inceleyeceğiz.
Yorum Yap

Yorum Yap