1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Sakaraya Üniversitesi Bilgisayar Ağıyla Kripto Para Madenciliği Yapılıyor!

Sakaraya Üniversitesi Bilgisayar Ağıyla Kripto Para Madenciliği Yapılıyor!

Sakarya Üniversitesi’nin Bilgi İşlem (ders notları ve bilgi mailleri bulunduğu) Sunucularında 3 aydır gerçekleşen yavaşlık ve arıza üzerine öğrenciler şikayette bulundu. Yapılan araştırmada, okulun sistemlerinin kurulu olduğu sunucu üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı iddia edildi.

featured

Sakarya Üniversitesi’nin Bilgi İşlem  (ders notları ve bilgi mailleri bulunduğu) Sunucularında 3 aydır gerçekleşen yavaşlık ve arıza üzerine öğrenciler şikayette bulundu. Yapılan araştırmada, okulun sistemlerinin kurulu olduğu sunucu üzerinden kripto para madenciliği yapıldığı iddia edildi.

Habertürk Gazetesi’nden Ramiz Kaan Oktar’ın haberine göre Sakarya’da, 89 bin 908 öğrencinin eğitim gördüğü Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerin ve eğitimcilerin kullandığı bilgi sisteminde 3 aydır süren yavaşlık ve arıza nedeniyle notlarını ve sınav tarihlerini öğrenmekte zorluk yaşayan çok sayıda öğrenci durumu üniversite yönetimine bildirdi.

ÜNİVERSİTE’NİN BİLGİSAYAR AĞIYLA KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ İDDİASI

Şikayetler doğrultusunda yapılan araştırmalarda, üniversitenin bütün sistemlerinin bulunduğu sunucular başta olmak üzere kripto para madenciliği yapıldığı tespit edildi. Okul’un ana sistem sunucuları dışında kalan bölümlerin de laboratuvar, ortak kullanım alanları ve diğer bilgisayarlar ve sunucularında kripto para madenciliği için kullanıldığı öne sürülüyor.

 

KONU İLE İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILACAK

Üniversite yetkilileri konu ile ilgili her hangi bi resmi açıklama gelmezken, kripto para madenciliği iddaalarının araştırıldığı ve soruşturma başladıldığı öğrenildi. Daha önce yapılan uzaktan eğitim sınavına giren öğrencilerin sınavının yarıda kesilmesi sebebiyle, okul yönetimi bu konuyu bir siber saldırı olarak değerlendiği belirtilmişti. Uzaktan eğitim sınavın yeniden yapıldığı bildirildi.

 

SAKARYA TEKNOKET’TE GÜÇ KAYNAĞI ARIZASI

Üniversiteye bağlı Teknokent’te, şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağı arazılar yaşandığı biliniyor. Teknokent’te uzun süredir bir şirketin kripto para madenciliği yaptığı ve nedenle arızaların yaşandığı aktarıldı.

Güç kaynağı kulanımının kapasite üzerine çıkmasından dolayı arıza yapan parçaların değiştirildiği belirtilirken, kripto para madenciliği yapan şirket içinde kapsamlı soruşturma açıldığı iddia edildi.

KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIYOR?

Dünya üzerinde çok sayıda bilgisayar, farklı isimlerdeki kripto paraların madenciliğini yapıyor. Bu madenciliği yapmak için bir anakart, işlemci, ekran kartı ve UPS adı verilen kesintisiz güç kaynağı gerekirken, anakart ve ekran kartının performansına göre yapılan madencilikten alınan verim değişiyor. Özellikle ön plana çıkmış ve ismi çok duyulmuş kripto paraların madenciliğini yapmak için çok yüksek maddi değerdeki cihazları tercih etmek gerekiyor. 24 saat açık durması gereken bilgisayarların kripto para madenciliği yaptığı zaman kullandığı elektrik ise yaklaşık 10 kat artıyor.

 

Kaynak: Habertürk

Yorum Yap

Yorum Yap