1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Satoshi Bizlere Mesaj Mı Veriyor? Nedir Bu 21e8 ?

Satoshi Bizlere Mesaj Mı Veriyor? Nedir Bu 21e8 ?

featured

#00000000000000000021e800c1e8df51b22c1588e5a624bea17e9faa34b2dc4a

 

Yukarıda gördüğünüz hash ID bugünlerde herkes tarafından konuşuluyor. İhtimaller, komplo teorileri ortaya atılıyor. Tam olarak kimse cevabını bilmese de ne anlama geldiğine bir bakalım.

 

Mark Wilcox attığı bir tweet ile bu tartışmayı ateşledi.

Gördüğünüz rakamlar ve harflerden oluşan dizin Bitcoin blokzincirinde oluşturulan bir transaction ID.  Peki, nedir bunun özelliği?

 

Bu dizinin bu kadar olay olmasının başlıca nedeni başındaki sıfırlardan sonra gelen “21e8” bulunması. Bunu 2018 olarak yorumlayan ve 21’in anlamının toplamda oluşacak 21 milyon Bitcoin adedini ifade ettiğini düşünen var, fizikte “E8 teorisi” olarak karşımıza çıkan “Her Şeyin Teorisi” veya “Birleşik Alan Teorisi” olarak yorumlayan da var. Tüm bunların bir mesaj içerdiğini ve bunun kasıtlı olarak yapıldığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla.

 

Bu ID’nin kasıtlı olarak günümüzde kullanılan bilgisayarlarla oluşturulabilmesi imkansız ancak kuantum bilgisayar ile kolayca yapılabilecek bir işlem olması komplo teorisi sevenlerin ilgisini daha da cezbediyor. Günümüzde kuantum bilgisayarların deneme aşamasında olduğu, kullanıldığı biliniyor.

 

Bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde oluşturulan Bitcoin blokzincirinin bugün oluşacak TXID’e bugünün yılını verecek bir ID verme olasılığı mümkün değil. Eğer bu bir sır ise, ya Bitcoin’i oluştururken Satoshi’nin elinde kuantum bilgisayar vardı ve bugün bize elimizdeki bilgisayarlarla imkansız gözüken şeyleri kolaylıkla yapabildi ya da uçuk gelebilir, zamanda yolculuk makinası gibi davranan blokzincir var. Zira, günümüz bilgisayarlarıyla bu hash ID’i oluşturmak yüz yıllar alır.

 

Günümüzde hash ID oluştururken istenen karakter sayısına göre artan zorluk ve yıllar geçtikçe artan zorluk katsayısı

 

Bitcoin’in ABD, Çin, Rusya vb. ülkelerden biri tarafından yaratıldığı, kuantum bilgisayarlar ile bu ağı elinde tuttuğu da bir başka iddia. Günümüzde IBM’in kuantum bilgisayar geliştirdiği ve denemelerini sürdürdüğünü biliyoruz. Bir başka ihtimal de devletlerin istihbarat birimlerinin, örneğin NSA(Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı)  elinde gizli olarak kuantum bilgisayar tutuyorsa ve bu ağı kontrol etme yetkisine sahip olması.

 

Tüm burada akla şöyle bir soru geliyor: Günümüz bankacılığında kullanılan kriptografi ile Bitcoin blokzincirinde kullanılan kriptografi arasında bir fark yok. Bitcoin ağını hackleyebilen kuantum bilgisayarlar günümüz bankalarını da tehdit etmez mi?

 

Tüm bu yürütülen teorilerdense bu ID’nin sadece bir tesadüf eseri ortaya çıkması her ne kadar daha muhtemel olsa da, Satoshi’nin kim olduğunun bilinmemesi ve gizemini koruması bizlere böyle ihtimallerin olabileceğini düşündürüyor.

 

https://twitter.com/yungdeleuze/status/1009539645158248448

https://twitter.com/yungdeleuze/status/1009542443941810177

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap