1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. SEC Yetkilisi: “Bitcoin ETF Onayı Alabilecek Kadar Olgunlaştı.”

SEC Yetkilisi: “Bitcoin ETF Onayı Alabilecek Kadar Olgunlaştı.”

featured
26 Temmuz’da, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), fiyat manipülasyonunu önlemek için ETF’deki önlemlerin eksikliğini gerekçe göstererek, Winklevoss ikizleri tarafından sunulan Bitcoin ticareti fonunu (ETF) resmen reddetti. Ancak CBOE başvurusu için piyasa hala umutlu.

 

SEC ayrıca, İkizler(Gemini) olarak bilinen büyük bir ABD kripto değişimine nezaret eden Winklevoss ikizleri tarafından önerilen ETF’nin, Bitcoin’in fiyat hareketini olumsuz yönde etkileyebilecek dolandırıcılık ve manipülasyonu tespit etmek ve engellemek için yeterli araçlara sahip olmadığını vurguladı.

 

SEC’in açıklamasından hemen sonra SEC yetkilisi Hester Peirce, ajansın Bitcoin’in bir varlık olarak düzenlenmiş ve yeteri kadar olgunlaşmış olduğunu belirterek, Winklevoss ikizlerinine verilmiş olan ETF’yi reddetme kararı ile ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

 

Peirce, Winklevoss Bitcoin ETF’nin onaylanmamasını kişisel olarak şöyle yorumluyor:

 

Görünüşe göre, Bitcoin yeterince pazarlanmıyor, yeterince saygın ya da pazarlarımıza layık olacak kadar düzenlenmiş değil.

 

Peirce, SEC’in erken dönem kararlarının, Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi düzenlenmiş finansal kurumlar tarafından benimsenmesinin artmasını sağlayan Bitcoin pazarının kurumsallaşmasını reddederek yatırımcı korumasını zayıflattığını da sözlerine ekledi.

 

Ayrıca, Komisyon’un yaklaşımının, bitcoin pazarının daha fazla kurumsallaşmasını engelleyerek yatırımcı korumasını zayıflattığından endişe duyuyorum. Daha fazla kurumsal katılım, Komisyon’un olumsuz fikirlerini de yok ederek olumlu bakmasını sağlayacaktır.

 

SEC yetkilisi Peirce’nin iyimser yorumlarına rağmen, Bitcoin fiyatı karardan sonra bir saatlik bir süre içinde %4’ten fazla düşüş göstererek 8.315 dolardan 7,930 dolara düştü ve Winklevoss Bitcoin ETF’nin reddedilmesinden büyük ölçüde etkilendi.

 

Geçtiğimiz hafta içinde, Bitcoin ve kripto-para piyasasının geri kalanı, hacimdeki artışla desteklenen güçlü bir ralli yaşadı. CryptoCompare tarafından sağlanan piyasa verisine göre, 25-26 Temmuz tarihleri arasında iki gün içinde Bitcoin’in hacmi 3 milyar $ ‘dan 6.3 milyar $’ a yükseldi ve bu durum kamu pazarındaki yatırımcılardan Bitcoin’e olan talebin artacağını gösterdi.

 

Analistler, genellikle Bitcoin fiyatının tırmanışını Chicago Board Options Exchange (Cboe) tarafından yapılan Bitcoin ETF’nin onayına yönelik beklentiye bağladılar, ancak Winklevoss Bitcoin ETF’nin onaylanmaması, kripto topluluğunun bir kısmını olumsuz etkiledi.

 

SEC, yaptığı açıklamada, Komisyonun ETF’nin SEC’in gerekliliklerini yerine getirememesi nedeniyle Winklevoss ikizlerinin başvurusunu onaylamadığını ve Gemini’nin katılımı ile ilgili bir sorunu olduğunu vurguladı.

 

Bu nedenle, Komisyon Üyesi Peirce tarafından gösterilen coşkulu duruş dikkate alındığında, Cboe ETF’nin, özellikle SEC’in önceki Bitcoin ETF’leriyle ilgili sorunları başarılı bir şekilde karşıladığı takdirde, yakın gelecekte onaylanacağını söyleyebiliriz.

 

Kaynak: Forbes

Yorum Yap

Yorum Yap