1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Sektör Temsilcileri Google’ın Kripto Para Reklam Yasağını Eleştiriyor

Sektör Temsilcileri Google’ın Kripto Para Reklam Yasağını Eleştiriyor

20180606_231558

Google’ın kripto para birimi reklamcılığı yasağı bu ay tam anlamıyla yürürlüğe girmesiyle, kripto para birimi ve yatırım endüstrilerinin pek çok temsilcisi şirketin hareketine karşı eleştiride bulundu.

Google, şirketin ilk para tekliflerini (ICO’lar) tanıtan şirketlerden gelen platformlardaki reklam performansının azalmasıyla ilgili çok sayıda anekdot raporunu takiben, Mart ayında platformunda kripto para birimi reklamını yasaklayacağını duyurdu. Aynı hareketi Facebook’taki benzer reklam kısıtlamalarının uygulanması da eklendi.

Kripto para birimi reklamlarına ilişkin yasaklama politikası kripto para toplumundandan sert  eleştiri aldı.

Revolut’un mobil başkanı Ed Cooper, yasağı şu sözlerle eleştirdi; “Maalesef, bu yasağın bir kısıtlama yasağı olması kullanıcılara değerli hizmetler sunan meşru cryptocurrency işletmelerinin haksız yere yıpratmak anlamına gelecektir. Daha hedefli bir yaklaşım kesinlikle tercih edilebilir: Örneğin, bu ürünlere ve hizmetlere yönelik reklamlar bazen bir giriş olarak kullanıldığı için, iş ilanlarına, virüsten korunma yazılımlarına veya hayır kurumlarına yönelik tüm reklamlara bir kısıtlama yasağı koymak gibi ağır bir iş gibi görünebilir. tüketicileri korumak için bütün sektörü dolandırıcı gibi lanse etmenin gereksiz bir politika olduğunu belirtti. ”

İngiltere merkezli yatırım şirketi Blackmore Group’un genel müdürü, Google’ın kendi kripto para birimini geliştirmeye yönelik niyetleri nedeniyle kripto para birimi reklamlarını yasaklamakla suçladı. “Facebook ve Google’ın kullanıcılarının ne okuduğunu düzenlemek için çok fazla baskı altında olduğunu anlıyorum, ancak hala kumar web sitelerini ve diğer etik olmayan uygulamaları reklam yapıyorlar. Yasağın, yakın gelecekte piyasaya kendi kripto-para birimini getirme potansiyeli olan planlara uyacak şekilde uygulandığından şüpheleniyorum ve bu nedenle diğer kripto ilanları, kendi şartlarına göre yapmalarını sağlıyor. ”

Google’ın bir kripto para birimi geliştirme isteğini dile getirdiğine dair kesin bir kanıt bulunmadığı halde, şirketin sözcüsü Business Insider’a şunları söyledi: “Birçok yeni teknoloji gibi, çeşitli ekiplerde blockchain’in potansiyel kullanımını araştıran bireyler var ama spekülasyon yapmak için çok erken.  Mayıs ayında, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Google’ın işe alım departmanından gelen bir e-postanın ekran görüntüsünü paylaştı ve Google’ın dağıtılmış defter teknolojisine girmeyi düşündüğü yönündeki spekülasyonları daha da artırdı .

Google “Bilgi Toplayıcı”

Burges Salmon’da bir fintech avukatı olan Gareth Malna, “Google’ın bu bağlamda yarı-düzenleyici olarak hareket etme kararı, büyük ticari gücü göz önüne alındığında potansiyel olarak sorunlu bir gelişme.”

Malna, “Google’ın bu pazara girmesi ve bu pazara girmesinin engellenmesi, tüketicinin korunması gibi görünebilir, ancak potansiyel olarak bilginin kapı bekçisi olarak algılanan rolünü abartıyor” diye ekledi.

 

Kaynak: News.bitcoin.com

Yorum Yap

Yorum Yap