1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Slovenya’nın En Büyük Alışveriş Kompleksinde Bitcoin Kabul Edilecek!

Slovenya’nın En Büyük Alışveriş Kompleksinde Bitcoin Kabul Edilecek!

featured

Slovenya, başkent Ljubljana’daki en büyük alışveriş kompleksinde, Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul edeceklerini duyurdu.

 

Bu olay FinTech start-up’ı Eligma‘nın çabaları sayesinde mümkün oldu.

 

Eligma, Elipay olarak bilinen bir satış noktası ve alışveriş merkezi yarattı. Elipay kompleksinin sahibi ise, tesadüfen, BTC Company şirketi. Sahibi olan şirketin isminden dolayı ‘BTC şehri‘ olarak adlandırılan alışveriş merkezinde Bitcoin’in kabul edilecek olması ise işin ironik tarafı.

 

Slovenya’nın başbakanı Miro Cerar geçtiğimiz günlerde kompleksi ziyaret etti ve Devlet Sekreteri Tadej Slapnick ile “kripto kahve” satın alındı. Kahve, Elipay servisini kullanarak satın alındı. Proje hakkında şunları söyledi:

 

Blockchain, yapay zeka ve kripto paralar gibi en son teknolojik çözümlere dayanan bir iş ve alışveriş ekosistemi.

 

‘BTC şehri’ 1954 yılında bir depo ve lojistik işletmesi olarak kuruldu ve BTC Şirketi tarafından daha fazla bina eklemek istediğinden, 1990 yılında yeniden inşa edildi.

 

Yeniden yapılanma, daha sonra Slovenya’nın en yüksek binasını, bir kumarhaneyi, bir spor kompleksini ve bir oteli de içine alan bir alışveriş kompleksine dönüşmesiyle sonuçlandı. 500’den fazla binaya sahip olan komplex kendini “Avrupa’nın en popüler iş, alışveriş, eğlence ve kültür merkezi” olarak tanımlıyor.

 

Kompleks ayrıca Slovenya’nın “en büyük madencilik teçhizatı” na sahip.

 

Kaynak: ambcrypto

Yorum Yap

Yorum Yap