1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Sony, Blockchain Tabanlı Dijital  Haklar Patenti İçin Başvuruda Bulundu

Sony, Blockchain Tabanlı Dijital  Haklar Patenti İçin Başvuruda Bulundu

Japon teknoloji şirketi Sony, dijital haklar yönetimi için blockchain tabanlı bir platformdan faydalanan yeni bir patent yayınladı.

featured

Japon teknoloji  şirketi Sony, dijital haklar yönetimi için blockchain tabanlı bir platformdan faydalanan yeni bir patent yayınladı.

 

Blockchain’e olan ilgisini gösteren bir başka uluslararası teknoloji devi olan Japon teknoloji şirketi Sony, tescilli bir blockchain tabanlı dijital haklar yönetim sistemini açıklayan yeni bir patent başvurusunda bulundu.

Hem tüketici teknolojisinde hem de eğlence ortamlarında oynamış olan firma, şimdi ABD Patent ve Marka Ofisi ile yeni bir başvuruda bulunmuştur .

Önerilen patent, dijital haklar yönetimi bilgilerinin saklanabileceği bir çözümün ana hatlarını çizmekte ve son kullanıcılar, satın aldıkları içeriği doğrulayabilmekte ve daha sonra kullanabilmektedirler.

Prensip olarak, sistem, kullanıcının dijital ortam haklarının özel bir blok zincir üzerinde kaydedildiği bir yapıyı içerecektir. Genesis blokları, bir kullanıcı hakkındaki temel bilgileri barındırır ve sonraki satın alımları, kullanıcı sözleşmelerini ve içerik verilerini kaydeder.

Patentte, Sony, bir “DRM bilgisayar sisteminin blockchain’deki hakları doğrulayacağını ve gerektiğinde medyayı deşifre edeceğini”açıklamaktadır Bu bilgisayar sistemi bir “DRM ajanı” dahil olmak üzere farklı biçimlerde olabilir .

İlginç bir şekilde, hem Sony hem de Sony Pictures Entertainment tarafından patent başvurusu yapıldı, bu da Japon firmanın sonuçta eğlence endüstrisinde blockchain teknolojisinden yararlanan ilk satıcılardan biri olabileceğini gösteriyor.

Firmanın, filmin ötesinde müzik ve diğer eğlence girişimlerinden oluşan kataloğu göz önüne alındığında, şirket, patent kullanımının, film, televizyon, video, müzik, ses, oyunlar gibi çeşitli içerik veya diğer veri türlerini kapsayabildiğini ortaya koymaktadır.  bilimsel veriler, tıbbi veriler vb. Ancak Sony, blockchain teknolojisinin uygulanabilirliğini araştıran tek tüketici teknolojisi markası değil. Bu yılın başlarında, Çinli teknoloji  devi Huawei de kendi dijital haklar platformu için bir patent sunarken, görüntüleme marjı Kodak, benzer şekilde, görüntü hakları yönetimini hedefleyecek KodakOneplatformu için projeler yayınladığını açıklamıştı .

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap