İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Stellar “Lightning Network” Uygulamasını Kullanacak

Stellar “Lightning Network” Uygulamasını Kullanacak

stellar_lightning.original

Blockchain projesi Stellar’ın geliştiricileri yıl sonunda Lightning Network’ü Stellar ağına ekleyeceklerini açıkladı.

19 Mart’ta Stellar ekibi Lightning Network (LN) uygulaması için teknik özellikleri ve izleyecekleri yolu duyurmuştu. LN ödeme işlemlerini Blockchain’de oluşturduğu ikinci kanallar aracılığıyla zincirsiz (off-chain) olarak sağlıyor. Bu sayede kripto para işlemleri daha hızlı hale gelebiliyor.

Stellar geliştiricileri LN eklentisinden sonra Stellar’ın Bitcoin Blockchain’inden daha güçlü olacağını iddia ediyor. Geliştiriciler Stellar sisteminin ödemelerin yanı sıra hesap açma, silme ve hesabın izin yönetimi özelliklerini de hızlandıracağını öne sürüyor. Ayrıca LN işlem ücretleri oldukça düşük ve platformlar arası ödeme kolaylığı sağlıyor.

Geliştiriciler gelecekti güncellemeler hakkında şu açıklamayı yaptı:

‘’Stellar kanalı üç veri üzerinden işlem yapıyor; Stellar (XLM) işlem detayı, kaynak hesap ve sıra numarası. Biz bu sıra numarasını zincirsiz ödemelerde kullanmanın yolunu bulduk. Bu yöntem bankaların geçersiz çekleri tespit etmek için kullandığı yönteme benziyor. Lightning Network eklentisi tamamen hazır olunca ‘’atomic swaps’’ adı verdiğimiz bir özellik sayesinde, kullanıcılar kripto paraları Blockchain üzerinden dönüştürebilecekler.’’

Stellar’ın LN eklentisi yapması 2018 yılı içerisinden duyurulması beklenen bir gelişmeydi. Lightning Labs Bitcoin LN eklentisi deneme sürümünü geçen hafta yayınlamıştı. Bitcoin LN uygulaması henüz tam sürüm değil. Stellar geliştiricilerinin bu kadar hızlı olabilmeleri etkileyici; çünkü Bitcoin tabanlı LN kaynak kodlarını Stellar için kullanamazlar. Stellar ekibinin programı yeniden kodlaması gerekiyor.

Öte yandan Stellar geliştiricileri Bitcoin Core geliştiricisi Jeremy Rubin ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Stellar Lightning Network uygulamasının deneme sürümünün 1 Ekimde işleme konulması ve 1 Aralık tarihinde tamamen hazır olması ön görülüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap