1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Stellar Lumens Blokzincir Servisi IBM Tokeni İçin Kullanılacak

Stellar Lumens Blokzincir Servisi IBM Tokeni İçin Kullanılacak

featured

IBM ve Veridium, Stellar Lumens Blokzincirinde kullanılacak karbon kredileri takip projesi için ortaklık kurdu.

Karbon kredisi nedir?

Gelişmiş ülkeler,Kyoto protokolü ile sera gazı salınımlarını belirli limitlerle sınırlayarak bu gazlara ticari bir değer kazandırmıştır. Belirlenmiş olan ulusal kotalarını aşmak istemeyen ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği Salınım Ticareti Tasarısı’na tabi olan endüstriyel kuruluşlar kredi sertifikasyonları alırlar. Bu kredi sertifikasyonları verilirken projelerin sağlamış olduğu sera gazı azaltımı için 1 ton karbondioksit baz birim olarak kabul edildiği ve farklı sera gazları birbirleri cinsinden hesaplanırken karbondioksit ölçüm birimi olarak kullanıldığından yaygın olarak karbon kredisi olarak adlandırılmaktadır. Kredi sertifikasyonlarının alınması; gerçekleştirilen emisyon azaltımına yönelik zor ve karmaşık olarak nitelendirilebilecek planlama, başvuru, kayıt, onay ve takip süreçleri ile birlikte proje geliştirme faaliyetinin başarıyla tamamlanmasını gerektirir.

Bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak için, IBM ile karbon kredileri start-up’ı Veridium arasında bir ortaklık imzalandı. Bu proje, Stellar XLM blokzincirinde yayınlanan karbon kredilerini görecek ve açık piyasada karbon kredilerinin ticaretini hızlandıracaktır.

Basın açıklamasında açıklanan ortaklık, her bir karbon kredi tokeninin değerini belirlemek için Veridium tarafından oluşturulan bir formül kullanan yeni bir tür dijital varlık oluşturmayı amaçlıyor.

“Verde” tokenleri, çevreyi kirleten hasarı telafi etmenin yollarını bulmak için tasarlanmıştır. Kendi başına karbon kredileri yeni olmasa da kirliliğin tam kapsamını takip etme süreci, daha sonra paranın iklimi yenilemek için kullanıldığına dair güvence sağlamak hem zaman alıcı hem de şeffaf olacaktır.

Blokzincir teknolojisinin en belirgin uygulamasıfinansal konular olsa da kullanımı, kripto para biriminin çok ötesine uzanarak, hemen hemen her türlü değerin aktarılmasına ve yönetilmesine olanak tanıyor.

Veridium CEO’su ve Kurucu Ortağı Todd Lemons, karbon kredisi takibi ve ticaret sürecini hızlandırmanın önemine değindi:

Yıllardır, değer zincirinin her noktasında çevresel etkileri azaltmaya çalışıyoruz, ancak önceki çözümler hala önemli karmaşıklıklar ve maliyetler sunuyordu. IBM’le yaptığımız çalışma, muhasebe ve dengeleme süreçlerini önemli ölçüde basitleştirmenin ilk adımıdır ve dolayısıyla maliyetleri düşürmeye yardımcı olur

IBM’in yeni atanan blockchain teklif yöneticisi Jared Klee, canlı bir pazarın nihayetinde daha büyük bir kitleye açılabileceğine inanıyor.

Karbon kredisi pazarının olası büyüklüğü hakkında bir fikir vermek için, Ecosystem Marketplace tarafından yapılan araştırmada sadece 139 şirketin, 63,4 milyon tonluk karbondioksitin karbon kredilerinde toplam 191,3 milyon dolarlık bir pazar değeri ile sonuçlandığını ortaya koydu.

Kaynak: kryptomoney.com

Yorum Yap

Yorum Yap