İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Suudi Arabistan hükümetinin Ripple XRP ile ortaklığı, Yeni Dünyanın Ekonomik Düzeni’ndeki Yerini Nasıl Etkileyecek?

Suudi Arabistan hükümetinin Ripple XRP ile ortaklığı, Yeni Dünyanın Ekonomik Düzeni’ndeki Yerini Nasıl Etkileyecek?

featured

Petrolü sıkı yasaları ve orta doğuda güçlü  olmasıyla tanınan bir ülke olan Suudi Arabistan  zamanla dünyanın önündeki imajını değiştirmek istiyor. Yaklaşık 80 yıldır bir petrol ülkesi olarak imajını korumuştur. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar Sudi Arabistanı sadece dünyanın bir çok ülkesine petrolünü satan bir ülke olarak tanıyorlar.

Suudi Arabistan, yaşlanan bir film yıldızı gibidir ve dünyanın gözünde çok popülerdir, baskın bir imaj sergilemesine rağmen kendini yeni olasılıklara ve çevreye  uyarlamaktadır. Dünyada ki yeni teknolojileri keşfedip evrim yolunda ilerlerken, Suudi Arabistan,  gelişen dünyanın taleplerini karşılamak ve yeni bir rol içinde yer almak için çaba sarf ediyor.

Suudi Arabistan hükümeti geçtiğimiz ay XRP kripto parası ile tanınan San Francisco merkezli fintech startup şirketi Ripple ile ortaklık kurdu.

Krallığın  merkez bankası, bölgedeki bankalar arasındaki sınır ötesi ödemeleri için blockchain teknolojisini kullanarak  para transfer etmek için Ripple ile bir anlaşma imzaladı. Ripple para transferlerinin daha hızlı, daha ucuz ve daha şeffaf olacağının garantisini verdi.

Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) kurucu üyelerinden biriydi ve orta doğudaki petrol ihraç eden ülkelerle güçlü bir ilişkisi var. Örgütün gücü ve birliği o kadar güçlü ki, 1973’te Mısır ve Suriye’ye karşı  Savaşı ilan eden İsrail’i destekleyen Batı ülkelerine karşı petrol boykotu ilan ederek Petrol fiyatlarını dört katına çıkarmıştır.

Suudi Arabistan merkez bankası, aynı zamanda iki ülke arasındaki sınır ötesi işlemlerde kullanılacak bir dijital para birimi çıkarmak için Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankası ile birlikte çalışıyor.

Suudi Arabistan Haberleşme ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde, Ethereum tarafından desteklenen kurumsal yazılım ürünleri geliştirmeye odaklanan, Brooklyn merkezli bir üretim stüdyosu olan ConsenSys ile ortaklık kurduğunu da açıkaldı. Bakanlık, teknolojik gelişmeyi destekleme çabalarının bir parçası olarak ConsenSys ile bir blockchain etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Üç gün süren etkinlik, gelişmiş bir ortamın nasıl oluşturulacağı ve merkezi olmayan uygulamaların nasıl hayata geçirileceğine dair  derinlemesine bir araştırma yapıldı.

Suudi Arabistan, blockchain teknolojsinin yarattığı olasılıklar gibi yeni bir teknolojinin potansiyelini kabul ediyor ve  gelişmekte olan projelerin başarılı olabilmesi için prejelere öncülük etmek istiyor. desteklediği projelerin ortaklık kurduğu ABD ve diğer batılı ülkelerle olan ilişkisini güçlendirmeye yardımcı olacağına inanıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap