1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Tayland Merkez Bankası, Bankalararası Çözümler İçin Kendi Kripto Parasını Oluşturmayı Düşünüyor.

Tayland Merkez Bankası, Bankalararası Çözümler İçin Kendi Kripto Parasını Oluşturmayı Düşünüyor.

featured

Tayland Bankası (BoT) yöneticisi 5 Haziran’da yaptığı konuşmada bankanın kendi kripto parasını yayınlamayı düşündüğünü açıkladı.

 

Singapur’daki Nomura Investment Forum Asia’daki (NIFA) Tayland ekonomik kalkınması konusundaki konuşmasında, Tayland Bankası yöneticisi Veerathai Santiprabhob, merkez bankası ve diğer Tayland bankalarının “bankalararası bir çözümün yeni bir yolunu” geliştirmek için güçlerini birleştirdiği yeni bir projeden söz etti. Bu çözümün Merkez bankası tarafından yayınlanan bir kripto para birimi (CBDC) olduğunu söyledi.

 

Bankaya göre, kendi kripto para biriminin bankacılık sistemi tarafından benimsenmesi, işlem ve geçerlilik süresinin yanı sıra mevcut sistemlere kıyasla daha az aracı gerektiren bir süreç olması nedeniyle maliyetlerini azaltacak.

 

Yönetici Santiprabhob, bankanın CBDC’lerin benimsenmesine öncelik vermediğini, ancak teknolojinin potansiyelini araştırmaya odaklandığını kaydetti. Banka yöneticisi, finans kurumunun “yenilikçiliğin kolaylaştırıcısı” olduğunu, aynı zamanda finansal istikrarı korumak için bir düzenleyici olduğunu da vurguladı:

 

Diğer merkez bankaları gibi, amacımız da CBDC’yi hemen kullanıma sunmak değil, bunun yerine arkaplan operasyonları için potansiyelini ve etkilerini araştırmaktır.

 

CBDC’lerin çıkarılmasını düşünmenin yanı sıra Santiprabhob, teknolojinin çeşitli bankacılık uygulamalarına kavuşturulması için bankaların finans sektörüyle yakın işbirliği içinde çalıştıklarını öne sürerek, blockchain teknolojisini benimseyen finansal sistemin faydalarından da bahsetti.

 

Bu haberden hemen önce, yıllık canlı Q&A oturumunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ne Rusya’nın ne de başka bir ülkenin kendi kripto parasına kriptonun sınır tanımayan sistemi sebebiyle sahip olamayacağını belirtmişti.

 

Kaynak: CoinTelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap