1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. [Teknik Analiz] Bitcoin 5800 sonrası yükselir mi?
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz] Bitcoin 5800 sonrası yükselir mi?

btc21312

(İki haftalık bir seyahat sonrası yine sizlerle beraberiz)

Bitcoin, son 7 haftadır süren düşüş trendi çerçevesinde Şubat 2018’deki dip seviyelerine ulaştı. Bu noktadan sonra ne olabilir, hep birlikte bakalım.

Haftalık Ichimoku:

Üç hafta önceki analizimizde, fiyatın ani bir yükseliş ile tekrar 11.5k seviyelerine gelmemesi durumunda BTC’nin haftalık chartta kumo bulutu içine, ardından da altına gideceğini ve bunun düşüş trendi bağlamında güçlü bir devam sinyali olacağını vurgulamıştık.

Chikou-span’ın fiyat altından sonra Tenkan ve Kijun altına girmesi ve fiyatı yukarıya çekecek bir formasyon olmaması, orta vadede düşüşün devam edeceğinin göstergesi.

Ancak haftalık chartlarda BTC, Ağustos 2016’dan bu yana art arda dört kırmızı mum görmedi ve düşüşün devamından önce bulunduğumuz haftada bir yeşil mum ile “nefes alması” ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Orta Vade Trend Kanalı:

Mayıs ayının başından beridir devam eden düşüş kanalı geçerliliğini korumaya devam ediyor. Hafta sonu yaşanan yükselişin “çekiç” mum formasyonu ile tamamlanmasının ardından fiyatın birkaç gün boyunca yatay/yükseliş hareketi ile devam etmesini ve 6400’leri yeniden test etmesini bekleyebiliriz.

Chartımızda beyaz daire ile ifade edilen direnç çizgisi kırılmadığı sürece orta vade düşüş trendimiz sürüyor demektir.

Hacim Profili:

Hacim profilinde son 1 yıllık işlem hacminin alanlarına baktığımızda ise, “kritik” bilgi olarak ifade edebileceğimiz alan, 5580 ile 4850 arasındaki hacim boşluğudur. Diğer bir değişle, fiyatın 5580 altına düşüşü durumunda 4850’lerin altına kadar hızlı bir hareket olması kuvvetle muhtemel olur. Öte yandan yükseliş yolundaki hacim profili direnci 6350 civarında.

Dönüm Başarısızlığı (Swing Failure Pattern) Formasyonu

Fiyat hareketi analiz yöntemini kullanan analistler, fiyatın yakın geçmişteki bir önceki dip ve tepelerinin yeniden test edilmesine önem verirler. Bu bağlamda fiyatın, 5850 civarındaki dip seviyesinin altına düşerek hemen yukarı çıkması sonucunda destek çizgisinin altına uzanan mum ucu, bizlere önemli bir sinyal vermekte: Fiyat, -kısa süreli de olsa- bu noktadan dönerek yukarıya doğru bir ivme kazanacaktır.

Değerlendirme: 

Piyasada yaklaşık 7 haftadır süren düşüş trendi devam etmekte. Orta ve uzun vade chartlarımızda güçlü düşüş sinyalleri var. Fiyatın 8900 seviyelerini aşmadığı sürece bu düşüş trendinin sona ermesinden bahsetmemiz mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte, gerek swing failure pattern, gerek kanal içi hareket, gerekse üç haftalık kırmızı mum sonrasında yeşil mum beklentisi bir arada değerlendirildiğinde, fiyatın önce 6350 seviyelerine, ardından da 6750’lere dönmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu düşünmekteyim.

Beklentimde yanılmam durumunda ise kısa vadede fiyatın, hacmin olmadığı “5500 seviyelerinin altına” düşmeyeceğine inanıyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap