1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. [Teknik Analiz] Bitcoinde $7800 boğalar için neden önemli?
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz] Bitcoinde $7800 boğalar için neden önemli?

featured

Bitcoin’in 3günlük chartlarda üst üste 5 kez kırmızı mum ile kapatması piyasalarda panik havalarının esmesine ve tekrar “$3000” senaryolarının gündeme gelmesine yol açtı.

Ancak chartımızda göreceğiniz üzere bu ilk defa olan bir husus değil. Peki fiyat hareketinde dikkat etmemiz noktalar nereleri?

$7800 seviyesi, sosyal medyada Elliot Wave Analizci arkadaşlarımızın işaret ettiği “A B C” düzeltmesinin bitebileceği ve fiyatın tekrar atılım ayağı ile yükselişe geçebileceği bir nokta olarak ifade edilmekte. Aynı zamanda Aralık 2017 sonrası zirve ve dip fibonacci düzeltmesinde de 0.786 seviyesine işaret etmekte.

Analizlerimize geçmeden önce, fiyatın son 6 aydır takip ettiği bir döngüye işaret etmekte fayda var.

Sosyal medyada büyük üstat Ahmet Solmaz’ın  (twitter: @ahmetsolmaz01) da daha önceki aylarda işaret ettiğini sonradan öğrendiğim bu döngüye göre, mevcut düşüş trendinin 6 Haziran’da yükselişe (veya en kötü ihtimalle yatay harekete) geçmesi öngörülmekte.

Bugünkü ilk teknik analiz paylaşımımızda size BTC’nin 19.5k seviyelerine çıktığı Aralık 2017’den önce yükselişi yakaladığı noktalardan biri olan Kasım 2017’deki bir fiyat hareketi ile mevcut BTC fiyat hareketi arasında fraktal benzerliğe dikkat çekmek istiyorum. Tarih her zaman tekerrürden ibaret değildir, ancak osilatörümüzde turuncu ile işaret edilen sınırın delinmemesi için önümüzdeki günlerde 8400’lere taşıyacak bir fiyat hareketi olması durumunda senaryomuz geçerliliğini koruyacaktır. Chartımızda 6 Haziran üçgenden çıkışı belirten yeşil oktan önceki kırmızı bitiş okuna denk gelmekte :)

Trend çizgimizdeki alt seviye $7800 noktasına gelmekte.

İkinci chartımızda Thomas Demark’ın ünlü “TD trend lines” yönteminde kullandığı, “fiyat trend çizgisini kırmışsa hangi noktada alım / satım yapılmalı? hesaplamasını kullanıyoruz. Bu analiz de bize yine $7800 noktasına işaret etmekte. Önümüzdeki günlerde TD trend lines yöntemine ilişkin bir youtube çalışmamız olacak.

Son olarak BTC’bin alçalan takoz formasyonu içindeki hareketine bakalım. Bu hareketin başarılı bir takoz kırmasını yakalayabilmesi için, osilatörümüzdeki yükseliş uyumsuzluğunun sürmesi gerek. Bunun için de turuncuyla işaret edilen seviye kırılmamalı. Yani yukarıdaki chartlarımızda ifade ettiğimiz “8400’lere çıkış gerekli” analizi, burada da geçerliliğini koruyor.

Değerlendirme:

BTC, 9350 ve 8800 seviyelerinde yaşadığımız “1000 dolarlık” dumplar yerine sağlıklı bir düşüş trendi içerisinde. Bu trend fiyatı $7800 seviyelerine getirecektir. Analizlerimizin işlemesi durumunda 6 Hazirana kadar bu şekilde 200-300 dolarlık inişli çıkışlı hareketler panik vesilesi teşkil etmemelidir.

Sosyal medyada birçok traderın güvendiği $7800 seviyesinin ani ve güçlü bir dumpla kırılması durumunda, piyasada ortaya çıkacak panik, düşüşün sürmesi anlamına gelecektir. Gözler $7800’de.

Gün içi kripto analiz ve yorumlarıma Twitter’de @kriptoanalitik hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap