1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. [Teknik Analiz] Bitcoin’de kısa dönem yükseliş sinyalleri
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz] Bitcoin’de kısa dönem yükseliş sinyalleri

BTCUSD-28-Mayıs-2018

Önceki analizlerimizde belirtmiş olduğumuz üzere son 4-5 aydır, ayın 6. gününde Bitcoin orta vade trendde bir değişiklik yaşandı. Bu çerçevede, Nisan’daki yükseliş 6 Mayıs’ta yerini düşüşe bıraktı ve Mayıs ayı içerisinde sürdürdüğü istikrarlı düşüş trendine sağlıklı bir hızda devam etmekte.

Piyasalarda düşük hacim ve yatay hareketin getirdiği bir bıkkınlık duygusu hakim. Teknik analizimizde, önümüzdeki günlerde fiyatın bulunduğu 7000-7500 bandının üzerine çıkmasını sağlayacak veriler mevcut.

Öncelikle Ichimoku günlük analizinde fiyat Tenkan-Sen çizgisinden ciddi miktarda uzakta. Ayı piyasasında BTC, düşüşleri sırasında periodik olarak “nefes alır” ve Tenkan-Sen çizgisine yaklaşarak (yükselerek) yoluna devam eder. Chartımızda 8 günlük bir uzatma söz konusu ve BTC’nin bu bağlamda nefes alabilmesi için kısa vadeli bir yükseliş yapması kuvvetle muhtemeldir.

Öte yandan düz ve yatay olduğu zaman fiyatı kendine çeken Kijun-Sen ve Kumo bulutu tavanı da, bu tezimizi destekler nitelikte.

Son olarak osilatörlerimizde “fiyatta alçalan diplere karşın osilatörde yükselen dipler” formasyonu, yani, yükseliş getiren pozitif uyuşmazlık bulunmakta.

Bu veriler ışığında yükselişin, ciddi dirençler kesişmesi olan 7800’lere kadar olmasını bekliyorum. O noktadan sonra “6 Haziran ile trend tekrar yukarıya değişir” senaryosu mu, yoksa “düşüş daha bitmedi, önce 6000’leri göreceğiz” senaryosu mu geçerli olacak, hep birlikte değerlendireceğiz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap