1. Ana Sayfa
  2. Son Dakika
  3. [Teknik Analiz] BTC 7400’lere döndü. Trend değişimi söz konusu mu?
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz] BTC 7400’lere döndü. Trend değişimi söz konusu mu?

brcimage

BTC’nin 8 gün boyunca düşüş mumlarıyla kapatması üzerine, yapmış olduğumuz Ichimoku analizinde, fiyatın düz kumo bulutu tavanı ve kijun-sen çizgilerinin yardımı ve pozitif uyuşmazlık sonucunda yukarıya bir hamle yapacağını ifade etmiştik.

Fiyat beklendiği üzere 7100 seviyelerinden 7450’ye bir çıkış yakaladı.

Wyckoff Analizimize göre, 4 saatlik chartta fiyatın son hafta içerindeki hareketinin tekrar yükselişe geçebilmesi için spring yani “sıçrama” noktasından güçlü bir hacimle yükseliş yakalaması gerektiğini, bunun olmaması durumunda kısa süreli bir nefes alma (yükseliş) sonrasında düşüşün devam edebileceği uyarısında bulunmuştuk.

Sıçrama noktasından beklediğimiz dönüş gerçekleşti, ancak umduğumuz hacimde değil.

GELİNEN NOKTA:

Geldiğimiz aşamada 1 günlük chartta, fiyatın bullish engulfing dediğimiz yani önceki düşüş mumlarını “yutacak” büyüklükte bir yeşil mum kapanışına ihtiyacımız var.

Uzun bir düşüş trendinin sonunda, fiyat sürekli olarak “düşen dipler” ve “düşen tepeler” yaptığı bir chartta, bir sonraki mumumuzun “yükselen tepe” şeklinde kapanması, güçlü bir yükseliş sinyali olarak algılanır.

Yani, mevcut chartımızda fiyatın 7450 üzerinde kapaması, piyasaya moral ve boğalara cesaret verecektir. Bu çerçevede, yukarıda paylaştığımız wyckoff analizimizde ihtiyaç duyduğumuz güçlü hacmi yakalamamız mümkün.

Ancak, bugünkü mumumuzun 7450 altında kapaması halinde, bu fiyat artışının, kurumsal yatırımcılarca “short” pozisyonda olan yatırımcıların stoplosslarını patlatmak amacıyla yapılmış bir “boğa tuzağı” olma ihtimali güçlenecek ve bu durumda yükseliş senaryomuz tehlikeye girecektir. Bu tür boğa tuzakları, beraberlerinde sert düşüşler getirir.

Sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz “ayın her 4-6. gününde trend dönüşü” teorisi çerçevesinde bu tür bir düşüş ile 6800lere gerilememiz halinde bile, Haziranın ilk haftası tamamlanıncaya kadar sabredilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Günlük mumun kapanması ile yarın analizimizi güncelleyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap