1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. {Teknik Analiz] BTC’de bir sonraki destek noktaları.

{Teknik Analiz] BTC’de bir sonraki destek noktaları.

btc crash

Mount Gox borsası mağdurlarının zararını karşılamak adına atanan kayyumun dün akşam saatlerinde yapmış olduğu BTC satışları sonucunda Bitcoin, $9350 seviyesindeki “dirençler kesişimini” aşamayarak 8000’li seviyelere düştü. Öncelikle “11.7k’ya yolculuk” senaryomuzda son duruma bakalım:

Dünkü Bitcoin dump’ı sonucunda mum kritik destek seviyemizin altında kapandı. Şu anda fiyatın düşüşünü, BTC’nin Aralık ayındaki tepe fiyattan günümüze gelen destek/direnç (mor) çizgisi üzerinde.

Fiyatın bu çizgi altında kapanması, Ocak ayından beridir süren düşüş trend kanalına geri dönülmesi anlamına gelir.

Dört saatlik chartımızda neler olmuş, bunu özetleyelim:

Resimdeki 1 ile işaretli bölgede BTC,

a) 1 Aylık Point of Control
b) “11.7k’ya yolculuk” kanalı alt çizgisi
c) Kumo bulutu tavan sınırı
d) Kijun-sen çizgisi

Dirençlerinin kesiştiği “9350” duvarını aşamadı. Dünkü analizimizde bu seviyenin ard arda denemeler sonucunda kırılamaması durumunda ivmenin kaybolacağı ve düşen hacimle fiyatın düşüş tehlikesi ile karşılaşacağımızı ifade etmiştik.

Fiyat Kumo bulutunun üst duvarını kıramayınca, şu anda alt duvarı test etmekte. İyi haber, kumo bulutunun düz yatay çizgi şeklinde bir duvarı olması, ki tekrar fiyatı içeriye çekme ihtimali yüksektir.

Diğer iyi haber, 8875 seviyesindeki 1 aylık POC çizgisinin de bu kumo duvarı ile kesişmesi oldu. Günlük mumun bu fiyat seviyesi üzerinde kapanması, endişelerimizi bir nebze giderecektir.

Son olarak BTC’nin uzun vade hareketine ilişkin 5 günlük chartımıza bakalım:

Dünkü analizimizde 5 günlük chartta MACD hareketinin ve histogram çiziminin ciddi bir boğa sinyali verdiğini ve bollinger band orta çizgisi olan SMA averajından sekerek yükselmesini beklediğimizi ifade etmiştik. Ancak yaşanan dump sonrasında, chartta da göreceğiniz üzere BB SMA desteğimizin altına düştük. Fiyat şu anda 8800 civarındaki Tenkan-Sen çizgisi desteğinde. Daha fazla düşüşün önüne geçebilmek için “son kale” olarak nitelendirebileceğimiz destek ise 8600 seviyesine denk geliyor.

Genel Değerlendirme:

Mt. Gox kayyum satışları sonrasında ortaya çıkan dump, teknik analizlerimiz ile önceden görebileceğimiz fiyat hareketleri değildir. Ancak analizlerimiz ile olası destek ve direnç noktalarını sizlerle paylaştık.

14-16 Mayıs tarihlerinde New York’ta gerçekleşecek Consensus konferansının, fiyata olumlu etki yapması beklenmektedir. Bu bağlamda beklenen bu yükseliş öncesinde fiyat düşümü ile FUD yaratılarak ucuzdan BTC toplanması taktiği de uygulamada olabilir.

 

Ben günlük mumun $8600ler test edilse bile $8800 üzerinde kapanacağını öngörmekteyim. Trend kanalı ve destek direnç çizgilerimiz çerçevesinde yarın son durumu sizinle paylaşacağız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. kripto_avatar

    elinize sağlık. güzel ve sağlam bir analiz olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir