1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. [Teknik Analiz] BTCUSD’de “Yutan Mum” ardından son durum
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz] BTCUSD’de “Yutan Mum” ardından son durum

engulfing

Dünkü analizimizde, Bitcoin’in 7100’lerden sağladığı yükselişin 7450 üzerinde kapatması durumunda “yutan mum” (engulfing) formasyonu ile düşüş trendinin sona erebileceğini, ancak bunun istikrarlı yükselişe dönüşebilmesi için hacmin bırakacağı izin önemli olacağını ifade etmiştik.

Şubat ve Nisan aylarında yaşanan trend dönüşünde göreceli olarak daha güçlü hacim görülmüştü. Ancak dün yaşanan değişimde ne yazık ki güçlü bir hacim göremedik.

Bu, teknik analiz açısından iki unsura işaret etmekte:

  1. Kısa vadede BTC’nin 7800’leri kırmadan önce, tekrar 7100 seviyelerine dönme ihtimali daha yüksek.
  2. Orta vadede ise, BTC’nin “büyük resimde” yaşanmakta olan hacim azalmasının, kurumsal yatırımcıların akümülasyon/biriktirme aşamasında sonlara doğru geldiğimizin (yani kısa süreli yatay/düşüş hareketlerinin ardından yeni bir uzun vade yükselişe yakın olduğumuzun) habercisidir.

Gelinen Aşama:

BTC Mayıs başından beridir sürmekte olan “düşen bayrak” kanalı içerisindeki hareketini sürdürmekte. Son 1 hafta ise işaret ettiğimiz “mini kanal” üzerine çıkmayı başardı. Boğalar için bir sonraki aşama olarak önce 7500’ün hacimle kırılması ve 7800’in test edilmesi gerekecek.

Eğer direnç kırma denemeleri, satış baskısı yüzünden ard arda başarısız olursa, o zaman 6800-7000 seviyelerinin tekrar test edilmesi olasıdır.

Kısacası BTC, beklediğimiz hacimli atılımı gerçekleştiremediği için, belirsizlik aşamasından çıkmış değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap