1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. [Teknik Analiz Eğitim] Bitcoin’in 6700 seviyesini belirlerken hacim profili yöntemi
Trendlerdeki Yazı

[Teknik Analiz Eğitim] Bitcoin’in 6700 seviyesini belirlerken hacim profili yöntemi

gecmis

#BTC 28 Haziranda günlük charttaki analizimizde hacim profili 6700 seviyesinin fiyatı kendine çekeceğini ifade etmiştik. Hacim profili videomuzu izlemeyen arkadaşlar için kısa bir analiz ile kontrol noktası / point of control (PoC) unsurunun önemini özetlemeye çalışalım.

Hacim Profilinde Kontrol Noktası (PoC)

PoC, belirli bir zaman dilimi içerisinde bir koinin en çok alım ve satımının gerçekleştiği fiyat seviyesidir. Bu seviyeyi tradingview’de ödemeli hesabı olanlar “Volume Profile” aracı ile bulabilir.

“Hacim profilini hangi zaman aralığında almamız gerekir?” sorusuna 3 farklı yanıt var:

1. 1 yıl, 1 ay, 1 hafta gibi ortalama süreler.
2. Fibonacci rakamları (ör. 89 gün)
3. Fiyatın trend değiştirip son dönemdeki dip ve zirveleri.

28 Haziran analizimde, 3. yöntemi kullandım ve fiyatın bir önceki dip noktası olan Nisan başını baz alarak o günden bugüne hacmin en yoğun olduğu bölgeyi belirledim. Bu hesaplama bana 6700 seviyesinde en yüksek hacim yoğunluğuna işaret etti (alttaki görselde kırmızı çizgi).

Peki PoC neden önemli? Öncelikle fiyatın en çok alınıp satıldığı nokta, belirlediğimiz zaman diliminde piyasanın koin için belirlediği “öz değeri” ifade eder. Fiyat bu noktadan uzaklaştığında ve piyasa yeni fiyatı kabul etmeyince boşluklar ve daha keskin hareketler gözlemlenir.

Trader Psikolojisinin Teknik Analizde Önemi:

PoC noktalarındaki çok yüksek hacimli alım satımlarda her zaman bir kaybeden, bir de kazanan vardır. Short yaparak kaybedenler stoploss kullanmamışsa zarardaki pozisyonunu “yine bir gün inşallah yükselir” diye elinde tutar. Sıfır zararla çıkmak için oraya satış emri koyar.

Short yaparak kazananlar ise, “6700’de güzel kar etmiştim, fiyat oralara gelince yine bir short yapayım,” diyerek yine o seviyeye satış emri koyar. Böylelikle PoC noktasında tamamen satış emirlerine dayalı çok ciddi bir direnç ortaya çıkar.

Fiyat 28 Haziranda olduğu gibi PoC’den çok uzaklaşmışsa, tekrar o noktaya, yani son dönemdeki “öz değerine” dönmek ister. (Not: Elbette trade kararlarında bu unsuru tek başına kullanmak yerine Ichimoku ve fib değerleri gibi diğer değerlerle kesişme/confluence aranır.)

Son Bugünkü gibi fiyat öz değerine döndüğü zaman, tamamen trader psikolojisine dayalı sebeplerden ötürü oluşan yeni satış emirleri duvarı, çok güçlü bir direnç teşkil ederek fiyatın ilerlemesini (kısa vadeli de olsa) engeller. Fiyat, ancak bu duvar kırılınca ilerleyebilir.

Peki hacim profili erişimi olmayanlar ne yapabilir? Teknik analizindeki en önemli yöntem olan “sola bakarak.” Yakın geçmişteki fiyat yoğunluğu yaşanan alanları çıplak gözle görüp, fiyat hareketi (price action) yöntemi ile “çekim+direnç/destek” noktalari belİrlenebilir.

Detaylı analizlerimi www.kriptouzman.com sitesinden, günlük analiz ve diğer paylaşımlarımı twitterde @kriptoanalitik hesabımdan takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap