1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. [Teknik Analiz Eğitim] Ethereum’da bollinger band sıkışması

[Teknik Analiz Eğitim] Ethereum’da bollinger band sıkışması

featured

 

Bollinger Bands indikatörünü, band kanalı sıkışması ve sonrasında beklenen breakout (patlamalar) için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda BB’nin, BBW denen bandların genişliğini ve sıkışmanızı ölçmeye yarayan ve aynı zamanda alarmlar kurabileceğiniz yan indikatörü de vardır.

ETH’nin dört saatlik chart üzerindeki fiyat hareketini bollinger band ve BBW indikatörleri ile derlediğimiz zaman, yukarıdaki gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

John Bollinger, “sıkışmaların hareketlilikle, hareketliliğin ise sıkışmalarla” devam ettiği bir döngüden bahseder.

Fiyat, BBW indikatörümüzde seçmiş olduğumuz 0.0260 seviyesinin altına düştüğü zaman fiyat hareketinde sıkışma yaşandığını ve sonrasında fiyatın kanalı kırarak bir patlama gerçekleştirdiğini görürsünüz. Yukarıda belirlediğim kanalların haricinde grafiğin sol tarafında bu sefer de aşağıya doğru bir patlama örneği de bulunmakta, o yüzden bu patlamanın yönüne ilişkin farklı indikatör ve sistemler kullanmak gerekir.

Peki 0.0260 sayısını neye göre belirledim? Bunu, analizini yapmakta olduğunuz enstrümanın geçmiş performansına göre kendi testlerinizi uygulayarak belirlemeniz gerekir. Ancak başlangıç noktası olarak bir genelleme yapmamız gerekirse, 1 günlük chartlarda 0.2, 4 saatlik chartlarda 0.03, 1 saatlik chartlarda ise 0.015 gibi rakamlar ile testlerinizi yapabilirsiniz.

Bu sistem ile nasıl trade yapılır?

Öncelikle, BB sisteminin tek başına patlama yönünü belirleme konusunda yeterli olmadığını ifade etmeliyim. Birçok kez “fakeout” dediğimiz sahte çıkışlar sizi ters köşeye yatırabilir, dolayısıyla çıkış yönünü ve kuvvetini, farklı indikatör ve testler ile teyit etmelisiniz.

Yine de BBW indikatörü üzerinde “BBW değeri x’in altına düşerse bana email gönder,” şeklinde alarmlar kurarak, favori koinlerinizdeki olası hızlı fiyat hareketleri öncesinde haberdar olabilirsiniz.

Tek mumda sıkışma kendi başına yeterli olmayabilir, o yüzden arka arkaya sıkışmanın sürmesi, patlama ihtimalini artırır.

İçinizde algoritma ve bot kurma meraklıları bir adım daha öteye taşıyarak, “üç mumda arka arkaya sıkışma olmuşsa, haber ver,” şeklinde alarm mekanizmaları da kurabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap