İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. Teknik Analiz – Fraktal Fiyat hareketleri ne işe yarar?

Teknik Analiz – Fraktal Fiyat hareketleri ne işe yarar?

featured

Nisanın son çeyreğinde EOS, çoğumuzu şaşırtan bir hızda yükselişe geçmişti. Bunun üzerine sizlerle EOS’un bu sağlıksız ve parabolik yükselişinin hangi noktadan dönebileceğini geçmişten gelen bir destek/direnç çizgisi ile paylaşmıştık.

Fiyatın, belirttiğimiz direnç noktasından dönmesi üzerine, BTC’nin Aralık 2017’de yaşadığı sağlıksız parabolik artışının bize EOS’un olası hareketine ilişkin ipucu verebileceğini söylemiş, bunun ardından fiyat hareketleri ardından bir fraktal yapı olup olmadığını bekleyeceğimizi ifade etmiştik. Saatlik charttaki EOS, günlük charttaki BTC hareketini neredeyse birebir isabetle takip etti:

Fraktal hareket, bizlere 28 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında EOS’un hareketini doğru bir şekilde tahmin etmemize yardımcı oldu. Gelinen noktada artık referans olarak alabileceğimiz bir BTC fraktalı olmadığı için, ters mantık ile BTC’nin, EOS’un hareketini takip edip etmeyeceği sorusunu sormak durumundayız:

Fraktal yapılar, bizlere bir enstrümanın fiyat hareketine ilişkin önemli ipuçları verirler, ancak tarih her zaman tekerrürden ibaret değildir. Fraktalları gözümüz kapalı ve başka analizler kullanmadan takip etmemiz tavsiye olunmaz, ancak oluştukları zaman da sağladıkları avantajları da kaçırmamak önemlidir. Gözünüzü, çift dip, çift tepe (ters çift dip fraktalı) veya parabolik fiyat hareketleri sonrasındaki piyasa döngüsüne (bkz Wall Street Cheat Sheet) alıştırınız.

Yorum Yap

Yorum Yap