1. Ana Sayfa
  2. Analiz
  3. Teknik Analizde Trend Çizgilerinde Uzun Vade Düşünmenin Önemi

Teknik Analizde Trend Çizgilerinde Uzun Vade Düşünmenin Önemi

featured

Bugün sizlerle teknik analizde belki de en önemli unsurlardan biri olan destek ve direnç çiziminde bazı görüşlerimi paylaşacağım.

Trend çizgilerinde genellikle hakim olan görüş, mumlar ve mum uçlarının döndüğü alanlara bakarak yatay çizgiler çizmeye dayalıdır. Ancak analizinizde kendinizi asla yatay çizgilere sınırlamamanız gerek.

Chartlarınızda özellikle fiyat hareketinin bıraktığı uzun mum uçları, genellikle hiç de rastgele noktalarda bitmiyor. Özellikle bu mum uçlarını yan yana koyduğunuz zaman açılı şekilde bir çizgi çekebiliyorsanız, o çizgiyi uzun vadeye yayın ve nereye gittiğine bakın. Belli çizgilerde bir sonuç elde edemeyebilirsiniz, ancak bazen bundan bir sene hatta birkaç sene önce fiyat hareketinin bu çizgiye saygı duyduğunu göreceksiniz.

Yukarıdaki haftalık BTC chartına bir göz atın. 2013 Nisan ayında fiyat hareketinin saygı gösterdiği turuncu çizgi 2014 ortasında, 2017 ortasında ve BTC’nin geçtiğimiz aylarda  test ettiği 6000 seviyelerinde geçerliliğini korudu.

Yine aynı şekilde LTC’nin fiyat hareketlerinde Ağustos 2017’den gelen bir çizginin, Nisan ayında ne kadar kuvvetli bir destek teşkil ettiğini yukarıda görebilirsiniz.

Yukarıdaki son güncel görselimizde de sizlere, BTC’nin Temmuz 2017’den gelen bir destek/direnç çizgisinin 1 günlük, 1 saatlik, hatta 5 dakikalık!! chartlarda ne kadar isabetli bir şekilde bugünkü fiyat hareketini etkilediğine şahit olabilirsiniz.

Bir coinin teknik analizini yapmadan önce üst zaman dilimlerine geçin, chartınızı zoom out edin ve şöyle bir geriye yaslanın. Her zaman sola gidin ve Açılı destek/direnç çizgileri için 10-15 dakika zaman ayırın. Bu şekilde en güçlü destek ve  direnç noktalarını bulmanız daha kolaylaşacaktır.

Paylaşımlarımı twitterde @kriptoanalitik hesabımdan ve kriptouzman.com’dan takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap