1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Trans-fee Madencilik Modeli Borsa Sıralamalarını Altüst Etmeye Devam Ediyor!

Trans-fee Madencilik Modeli Borsa Sıralamalarını Altüst Etmeye Devam Ediyor!

featured

Kısa süre önce piyasaya sürülen “trans-fee madencilik” gelir modeli, bazı eleştirilere rağmen, kripto para borsalarını kökten etkilemeye başladı.

 

“Trans-fee madencilik modeli” borsaların, kullanıcılara ödedikleri işlem maliyeti/komisyonu oranında borsa tokenlerinden vermesi olarak özetlenebilir.

 

CoinMarketCap’e göre, iki borsa, kullanıcılar için trans-fee madenciliğini uyguladıktan sonra 24 saatlik işlem hacmi sıralamasının başı çekmeye başladı.

 

Veriler, Singapur merkezli CoinBene’deki 24 saatlik işlem hacminin şu anda neredeyse 2 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Hong Kong merkezli Bit-Z için ise bu rakam 1,5 milyar dolara yaklaşıyor.

 

İlk olarak, Mayıs ayında Huobi’nin eski bir teknoloji müdürü tarafından başlatılan yeni bir borsa olan FCoin tarafından sunulan trans-fee madencilik modelinde, kripto borsaları, kullanıcıları platform üzerinde trade yapmaya teşvik etmek için kendi tokenlerini piyasaya sürüyorlar.

 

Bit-Z örneğinde, ‘whitepaper’a göre, platform BZ tokenini 300 milyon adet üretmeyi planlıyor. Kullanıcılar Bit-Z’ye ödediği her işlem ücreti için, platform kullanıcıya değerin yüzde 100’ünü BZ token olarak geri ödeme yapacaktır.

 

CoinBene 18 Haziran’da, Bit-Z ise Pazartesi günü uygulamaları başlattı. Sonuç olarak, işlem hacmindeki ani artış, modelin işe yaradığını gösterdi ve iki borsayı üst sıralara çıkardı.

 

Yeni model ile ilgili tartışmalardan biri, kullanıcıların, borsa yoluyla verilen tokenleri elde etmek için otomatik robotlar kullanarak sahte işlemler oluşturmasını teşvik edebilmesidir.

 

Binance’in kurucusu ve CEO’su Zhao Changpeng, modelin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığını sorguladı.

 

Kaynak: Coindesk

Yorum Yap

Yorum Yap