İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Twitter’ın kurucusu: Bitcoin, 10 yıl içinde dünyanın tek para birimi olacak

Twitter’ın kurucusu: Bitcoin, 10 yıl içinde dünyanın tek para birimi olacak

jacktwitter

Ünlü teknoloji şefinin dediğine göre Bitcoin dünyada geçerli olan tek ödeme aracı haline gelicek
Silikon vadisinin büyük yatırımcılarından olan Jack dorsey’in yaptığı açıklamaya göre Bitcoin çok daha fazla kullanım oranına sahip olucak ve bu şekilde devam ederse ilerleyen günlerde global sirkülasyon içinde amerikan dolarını geride bırakacak .

Geçtiğimiz aylarda ki açıklamalardan ve endişelerden dolayı fiyatının düşmesi ,bu düşüşün transfer sürelerinin hızlı ve ucuz yapılamamasından kaynaklandığını ve bu sebepler bitcoine bir ödeme aracı gözüyle bakılmamasına sebep olduğu görülüyor.

Twitter ve Square ödeme şirketinin CEO’su olan Jack Dorsey ‘in söyledikleri ise “bitcoin kısa süre içinde bu sorunların üstesinden gelecek ve günlük alışverişimizde bile kullanılacak buna örnek vermek gerekirse içtiğimiz kahvenin ödemesini bile bitcoinle yapabileceksiniz.”

Bitcoin dünyadaki en popüler ,en çok tanınmış dijital para ve blockchain teknolojisinin en bilinen uygulaması. Binlerce belki de milyonlarca bilgisayarın her birinde aynı bilgi, zincir blokları halinde birimlerin hepsinde bulunur. Bitcoin 9 sene önce yaratıldı, yaratıldığı andan beri geçtiğimiz senenin aralık ayında 20,000$ seviyesinde zirveyi gördü ve bu sırada erken yatırım yapanlar birkaç ay içinde milyarder oldu . Bu fiyat artışı bitcoinin ünlenmesine , daha çok tanınmasına yol açtı ve kripto para yarışının muazzam boyutlara ulaşmasına sebeb oldu.

Geçtiğimiz kasım ayında Square ödeme şirketinin yaptığı açıklamada ; Amerikada ki kullanıcılar Cash uygulaması üzerinden bitcoinin alınıp satılabileceğini söylediler. Bitcoinin değeri ise regülasyon çağrıları ile panik satışlarının gelmesi ve büyük bir balon olduğu söylentileriyle sert düştü . Şu anda 8,803 $ ‘ dan işlem görüyor.

Jack Dorsey , ısrarla sanal paralar dağıtılmış kayıt defterleri geliştirmelerinin : merkezsizleşme teknolojisinde sıradaki en büyük olduğunu dile getiriyor.The Times’a yaptığı açıklamada “dünya’da eninde sonunda tek bir para birimi olacak ve ben bunun bitcoin olacağına inanıyorum, bu durum önümüzdeki 10 yıl içinde yada daha kısa bir süre içinde gerçekleşebilir.” dedi.
Jack dorsey bir bitcoin yatırımcısı ve bu hafta Lightning Labs adlı bir proje başlattı, projenin içeriğinde bitcoin ile yapılan işlemlerin nasıl daha hızlı ve ucuz yapılması gerektiği amaçlanıyor.Yorumları , bitcoin hayranları ile kendi arasında; bir tasarruf aracından günlük alışverişler için ödeme yapılabilen bir varlığa en kullanışlı şekilde nasıl dönüştürülebilir tartışmasına ışık tutuyor.Jack Dorsey’in de söylediği gibi “bitcoin şuan da bu uygulamalar için yeterince kullanışlı bi ödeme aracı değil. Şu anda yapılan işlemler yavaş ve maliyetli , gitgide insanlar bitcoine sahip oldukça bu sorunlar uçup gidecek. Her gün yeni fikirler blok zinciri teknolojisinde yer ediniyor ve onları bu konuda daha yaklaşılabilir hale getiriyor.”

Londralı girişimcimiz Jack Dorsey Square’i desteklemek amacıyla Twitterla ilgili soruları cevapsız bıraktı.Jack Dorsey’in 2009’da amerika merkezli mobil ödeme şirketi olan Square adlı şirketi kurdu ve 2017 yılında bu şirketi ingiltereye Birleşik Krallık’a getirdi.Akıllı telefonlara ve tabletler takılan debit kart okuyucularıyla tanınan bir şirket ve şu anda WorldPay ve Barclaycard gibi büyük şirketler ile rekabet ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap