İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. University College London Araştırmacılarından ZEC “gizlilik” uyarısı

University College London Araştırmacılarından ZEC “gizlilik” uyarısı

featured

Anonimity, yani alış satış işleminde anonimlik / gizlilik amaçlı altcoinler arasında en köklü projelerden Zcash’ın, “kalkanlı işlemler” ve “kalkansız işlemler” arasındaki geçişlerde, gizliliğin tehlikeye girdiğine ilişkin University College London’da bir grup araştırmacının yayınladığı makale (https://smeiklej.com/files/usenix18.pdf) kripto dünyasında gündem oldu.

Makalede,  kalkanlı havuz ve korumasız havuz arasında yapılan işlemlerde zamanla ortaya çıkabilecek paternler üzerinden işlemi gerçekleştiren kişilerin gizliliğinin tehlikeye girebileceği uyarısı yapılmakta.

Zcash Kurucusu Zooko Wilcox, makaleyi “bilgi dolu, yeni bir çalışma” olarak nitelendirirken, kullanıcıların korumasız havuz yerine tamamen kalkanlı havuz çerçevesinde işlem yaptıkları sürece bu tür bir tehlike ile karşı karşıya kalmayacaklarını ifade etti ve işlemleri bu şekilde yapmalarını tavsiye etti. UCL’in makalesinde, Zcash’ın mevcut hacim çerçevesinde kalkanlı havuzun tüm işlemleri kaldırabilecek şekilde genişletilmesi gerektiğine işaret edilmekte.

Kaynak: https://news.bitcoin.com/research-paper-finds-transaction-patterns-can-degrade-zcash-privacy/

 

Yorum Yap

Yorum Yap