1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Vadeli İşlem Piyasaları Bitcoin Fiyatını ve Tüm Kripto Endüstrisini Olumsuz Etkiliyor mu?

Vadeli İşlem Piyasaları Bitcoin Fiyatını ve Tüm Kripto Endüstrisini Olumsuz Etkiliyor mu?

Geçen yılın sonlarında, cryptocurrency topluluğu, küresel pazardaki en büyük iki borsada ikisinden biri olan Chicago Board Options Exchange (Cboe) ve CME Group tarafından işletilen bitcoin vadeli işlem pazarının piyasaya sürülmesinden sonra bitcoin fiyatında bir artış beklemekteydi.

bitcoin-vadeli-islemler
1

Geçen yılın sonlarında, cryptocurrency topluluğu, küresel pazardaki en büyük iki borsada ikisinden biri olan Chicago Board Options Exchange (Cboe) ve CME Group tarafından işletilen bitcoin vadeli işlem pazarının piyasaya sürülmesinden sonra bitcoin fiyatında bir artış beklemekteydi.

Kripto para piyasasında Cboe ve CME Group’un girişinin hemen ardından, bitcoin fiyatı hızla artmaya başladı. Haftalar içinde, bitcoin fiyatını 19.000 Dolara kadar yükseldi.

Ancak, yukarı doğru hareketlerde olduğu gibi, bitcoin fiyatı zirveden 19.000 $ ‘dan 6.000 $’ a düştü ve tarihinin üçüncü en kötü düzeltmesini tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 72 düşüşle yaşadı. Şu anda, bitcoin’in fiyatı Kasım ayı başındaki bitcoin fiyatı olan 7.200 $ seviyesinde kalıyor.

Ocak ayı bitcoin düzeltmesi acımasızdı ve tüm piyasayı olumsuz etkiledi. Piyasadaki çoğu kripto para birimi, son birkaç aydaki bitcoin fiyat eğilimini izledi ve bitcoin, 2018 boyunca piyasadaki çoğu kripto paranın üzerinde performans gösterdi.

Cboe ve CME, bitcoin vadeli işlem pazarını Aralık ayının ilk haftasında başlattı . Piyasaya sürülmeden önce CME başkanı Leo Melamed, CME’nin bitcoin vadeli işlem pazarını Kasım ayı başlarında başlatmaya yönelik planlarını doğruladı. CCN‘nin bildirdiği gibi 7 Kasım’da Melamed şunları söyledi:
“Bu, bitcoin’in tarihi için çok önemli bir adımdır… Bitcoin’i ne çok hareketli, ne de yapıcı hale getiririz. Kurallı bir ticaret türü olan düzenli bir enstrüman haline getireceğiz. ”

Hem Cboe hem de CME yöneticileri tarafından sergilenen iyimserlik ve coşku, kripto-para piyasasının kripto para birimlerinin hacimleri ve fiyatlarında kısa vadeli bir artış beklemesine yol açtı. Haftalar içinde, bitcoinin fiyatı neredeyse üçe katlandı ve Ripple ve Tron gibi diğer kripto para birimleri de değerde önemli bir artış yaşadı.

29 Mart’ta, hem Cboe hem de CME opsiyonlarındaki bitcoin vadeli işlem pazarı rekor hacimler gördü. Yine de, bitcoin fiyatı 8 bin dolardan 6.666 dolara düştü. Kripto-para piyasasında, batıda kurumsal yatırımcılardan ve perakende tüccarlarından fazla bir ilgi bulunmazken, Japonya ve Güney Kore gibi bölgelerde, kurumsal yatırımcılar zaten piyasaya yatırım yapmaya başlamışlardır.

Cryptocurrency havale şirketi Abra CEO’su Bill Barhydt şunları söyledi:
“Şu anda kriptoda batıda sıfır büyük ölçekli kurumsal para var. Bu Japonya’da oluyor. Batılı kurumsal paranın büyük, büyük bir kısmı gelmeye başladığında cryptcurrency piyasasına olumlu yansımaları olucaktır” diye sözlerini bitirdi.

 

Görüşlerinizle katkıda bulunmak için yorum yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum Yap