1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Vitalik Buterin ‘Kriptoekonomi’ Blokchain ve Geleceği Hakkında Konuştu

Vitalik Buterin ‘Kriptoekonomi’ Blokchain ve Geleceği Hakkında Konuştu

featured

Vitalik Buterin, Tyler Cowen ile bir podcast’te bir araya geldi. Buterin, kripto para biriminin, ekonomisinin ve blokzincir uygulamalarının geleceği hakkında konuştu.

 

Buterin’e göre, kripto para “kendi başına” temelde maliyetsizdir. Kripto-para birimine güvenen kişilerin işlemlere katılmaları durumunda ortaya çıkarılan kripto para birimi üretiminin tek masraf olduğunu söyledi. Bu klüp, tek bir kripto paranın hiperenflasyonunu önleyerek değeri dengeleyen sabit bir token üretim döngüsünün gerçekleşmesini sağlar.

 

 Klübe katılmak mümkün, ancak klübe katılmak, bir çeşit maliyetli sinyal harcamaları üstlenmenizi gerektirir – bazı yollarla sermaye yakmak, kaynakları yakmak veya benzersiz bir şey tüketmek – ki bu da insanların bunu yapmasını zorlaştıracak kadar zordur.

 

Buterin, kripto-para birimi alanında gerçekleşen ekonomiyi tanımlamak için kendisiyle özdeşleşmiş bir terim olan “kriptoekonomi” hakkında da yorumlarını ekledi. Ona göre, kripto para toplumdaki ekonomik standartlar tarafından belirlenen kurallar dizisini izler.

 

Bir blokzincirde gerçekleşen işlemlerin, bir yargıç veya yargı organı tarafından değil, blokzincirinin geliştirilmesinden sorumlu bilgisayar programcısı tarafından belirlenen protokolleri takip etmesi gerektiğini belirtti. “Kriptoekonomi” alanında çalışmayan bazı protokollerin olduğunu ve bunların toplumsal ekonomi tarafından belirlenen sert ve hızlı kurallar olduğunu da ekliyor:

 

Örneğin, kriptoekonomide İnsanlara rüşvet vermek yasa dışıdır diyemezsiniz çünkü rüşvetin ne olduğunu tanımlamak için basit bir yol yoktur. Birisi gerçekten başka birine rüşvet vermek istiyorsa, protokolün dışına çıkıp bunu yapabilir ve protokolün bunu anlatacak yolu yoktur.

 

Kripto para alanındaki kullanıcıların anonimliği hakkında da görüşlerini belirten Vitalik, ona göre bu anonimlik, kişinin herhangi bir yanlıştan dolayı cezalandırılmamasını sağlıyor çünkü sanal adreslerini değiştirebilir ve başka bir kimliğe geçebilir. Bunun, gerçek dünyada meydana gelenlerle tam karşıtlık içinde olduğunu ve bu nedenle onları karşıt kutuplara ayırdığını belirtiyor.

 

Cowen, Buterin’e blockchain konseptini ve birisine nasıl kolayca açıklanabileceğini sorduğunda, Buterin, blockchain’i çizgi roman fandomundan çizdiği bir analoji olan “dünya bilgisayarı” ile karşılaştırdı::

 

Fikir, temel olarak, bir bütün olarak bir blokzincirinin bilgisayar gibi işlev görmesi. Sabit diski var ve bu sabit diskte tüm hesapların ne olduğunu saklıyor. Tüm akıllı sözleşmelerin kodunun ne olduğunu, tüm bu akıllı sözleşmelerin belleğinin ne olduğunu saklıyor.

 

Buterin ayrıca blockchain teknolojisinin yaygın bir endüstri olmasını sağlamak için şimdi ne yapılması gerektiği üzerine yorum yaptı. Blockchain kapasitesinin ölçeklenebilirliği konusuna değindi ve özel bir örnek verdi:

 

Ethereum blockchain’in kapasitesi şu anda saniyede yaklaşık 15 işlemdir. Uber işlemlerini blockchain’e taşımak gibi bir şey düşünürseniz, bu zaten saniyede 12 işlemdir. Eğer PayPal’ı devretmek isterseniz, ki bu yüzlerce işlem demektir, işler daha da karmaşık bir hal alır.

 

Kaynak: ambcrypto

Yorum Yap

Yorum Yap