1. Ana Sayfa
 2. Altcoin
 3. WANCHAİN (WAN) NEDİR VE NE İŞE YARAR?

WANCHAİN (WAN) NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Wanchain satışı en hızlı tamamlanan (6 dakika) ICO’lardan biri ve uzun bir hazırlık sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde ilk kez bir borsaya giriş yaptı. Şu anda dikkatleri üzerine toplamış durumda ve neler vaat ettiği merak ediliyor.

featured

Wanchain satışı en hızlı tamamlanan (6 dakika) ICO’lardan biri ve uzun bir hazırlık sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde ilk kez bir borsaya giriş yaptı. Şu anda dikkatleri üzerine toplamış durumda ve neler vaat ettiği merak ediliyor.

Wanchain Nedir?

Wanchain bir dağıtık finansal platform. Zincirler arası işlemlerin güvenli ve gizli şekilde gerçekleştirilmesi için hazırlanıyor.

Wanchain‘in yerel para birimi Wancoin. Wancoin, Ethereum’daki Ether’e benzer şekilde hem zincir için hem de zincirler arası işlemlerde kullanılıyor. Bir başka örnek de NEO’nun GAS‘i.

Wanchain ayrıca üçüncü nesil blok zinciri olarak kabul ediliyor ve ilk kez 2016 Haziran’da geliştirilmeye başlandı.

Wanchain Ethereum’dan çatallandı ve bu sebeple Ethereum’un akıllı sözleşmeler oluşturma ve çalıştırma gibi ana mekanizmalarına sahip.

Ancak yeni özellikler de kazandı. Bunlar çoğunlukla gizlilik ve çapraz zincir işlemleri için eklenen şeyler. Ayrıca oy birliği mekanizması (konsensus) Proof of Work’den Proof of Stake’e çevrildi.

Geçtiğimiz haftalarda da kendi ana ağına (mainnet) geçerek ilk kez Ethereum’dan bağımsız hale geldi. Bu da Wanchain’in iddialı bir platform olduğunu gösteren bir gelişme.

Gizlilik özellikleri arasında aktarım geçmişinin takip edilmesini imkansızlaştıran “tek seferlik adresler” (kullanıcının her işlem için yeni bir adres oluşturması) ve işlemin gerçek sahibinin doğrulanması için gereken imzaların geniş gruplar içinde gizlenip maskelenmesine yarayan Halka İmzalar (Ring Signatures) da var.

En etkili ifadesiyle Wanchain, Ethereum ile gizlilik coin’i Monero’nun birleşimi ve buna ICON’un zincir köprüleme özelliğinin eklenmesi olarak düşünebilir.

Bu gizlilik özellikleri Wanchain’i finansal aktivitelere daha müsait hale getirmek için tasarlandı. Zira her kullanıcı finansal durumlarına dair özel bilgilerin kolayca görülmesini istemez.

Wanchain burada kendisini özel bir role hazırlamaya çalışıyor. Bu da gelecekte dijital varlıkların hakim olduğu bir ekonomiye temel kaynaklar sağlayan merkezsiz bir banka olmak.

Wanchain’i kullanarak herhangi bir enstitü ya da birey kendi sanal mağazasını oluşturarak varlık kredileri, varlık değişimi, ödemeler ve işlem anlaşmaları gibi sadece dijital varlıklara dayalı çalışan hizmetler sunacak. Bu nedenle Wanchain en basit haliyle “blok zincirine dayalı bir dağıtık süper finans marketi” olarak ifade ediliyor.

Nasıl Çalışıyor?

Wanchain’in çalışma şekli oldukça karmaşık. Bu yüzden tüm detaylarına değinmek kolay değil. Daha derin bir bakış açısı için isteyenler teknik whitepaper‘a göz atabilirler. Orada her şey ince detaylarıyla anlatılıyor.

Üçlü Düğüm Sistemi

Wanchain’de ağın çalışması için önem ihtiva eden üç çeşit düğüm (node) bulunuyor.

İşlem Kanıt Düğümleri (Voucher):

 • Bu düğümler bağlandıkları blok zincirlerinde işlemlerin doğrulanmasını sağlıyorlar.

Kilitli Hesap Yönetim Düğümleri (Storeman)

 • Bu düğümler kilitli hesapları yönetip bunlardan işlem alınıp alınmaması gerektiğine karar veriyorlar.

Doğrulama Düğümleri (Validator)

 • Bu düğümler Storeman’e kilitli hesaplardaki eylemleri bildiriyor. Ayrıca Wanchain üzerinde gerçekleşen işlem kayıtlarını aktarıyor.

Örneğin bir kullanıcı Ethereum’dan Wanchain’e aktarım yapmak isterse işlem şöyle gerçekleşiyor:

 1. Kullanıcı Wanchain cüzdanına planlanan çapraz zincir işlemi için bir istek gönderiyor. Ardından Ethereum’un blok zincirindeki istek kilitli bir çapraz zincir hesabında çalıştırılıyor.
 2. Voucher‘lardan biri aktarım isteğini alıyor ve aktarımın Ethereum üzerinden geldiğini doğruluyor. Ardından bu bilgiyi Validator‘a iletiyor.
 3. Eğer Ether, Wanchain’e ilk kez yollanıyorsa bu Ether bilinmeyen ve kaydı yapılmamış bir varlık olarak kabul ediliyor.
 4. Ardından üçlemenin son ayağı olan Validator bu çapraz zincir aktarımını temsil etmesi için yerleşik olarak bulunan varlık şablonundan yardım alarak bir akıllı sözleşme başlatıyor.

İşlemin geri kalanına ait önemli detaylar ise şöyle:

 • Eğer daha önce Ether transfer edilmişse düğüm mevcut sözleşmedeki Ether’e karşılık gelecek kadar token basar.
 • Alıcı bu token’ları daha sonra Wanchain cüzdanında görür. Token’ların sayısı alıcıya ait kilitli cüzdandaki Ether miktarına eşittir.
 • Alıcı Ether’i başka birine aktarmak isterse (Ethereum zincirindeki), Wanchain cüzdanında tekrar bir çapraz zincir işlemi başlatması gerekir.
 • Validator isteği alır ve Ether miktarına karşılık gelen Wanchain token’larını kilitleyerek bu sürede kullanılmasını önler.
 • Voucher token’ların kilitlendiğinden emin olduktan sonra bulgularını Storeman’e aktarır. Bu da Ethereum blok zincirindeki Ether token’larının kilidini kaldırmış olur.
 • Ether yollandıktan sonra Voucher aktarımı doğrular ve Validator’ı aktarımın başarılı olduğuyla ilgili bilgilendirir.
 • Bu noktada Validator, Wanchain’deki kilitli token’ları temizlemiş olur.

Güveni Sağlamak

Wanchain’de bir ekip işi söz konusu ve herkes bilginin doğru şekilde aktarılması için birlikte çalışıyor.

Wanchain bu ekipteki üyelerin güvenilir kaldıklarından emin olmak için bazı önlemler alıyor. Örneğin, Voucher statüsüne sahip olunması için önce büyük bir miktar token’ın hesaba aktarılıp kilitlenmesi gibi.

Depolanan miktar ne kadar büyük olursa düğümün her aktarımda kullanılması ihtimali o kadar artıyor. Ancak aktarımları kanıtlarken bilinçli olarak yanlışlık yapıldığı anlaşılırsa tüm varlıklar siliniyor.

Diğer düğümlerin dürüstlüğü konusunda biraz daha farklı teşvikler uygulanıyor. Sonuç olarak Wanchain zararlı aktivitelere karşı düğümlere yeterli teşviklerin verildiğinden emin oluyor.

Genel Düğümler

Bahsedilen üç adet düğüme ek olarak dördüncü bir tip düğüm daha var. Ancak Wanchain’in operasyonlarını sürdürmesinde kritik öneme sahip değil.

Doğrulayıcı düğüm haline gelmek için ortaya konulması gereken minimum bir miktar var. Ancak yeteri kadar sermayesi olmayan bir kimsenin bir doğrulayıcı düğüm gibi çalışması da mümkün. Elindekileri mevcut bir düğüme koyarak bunu yapabilir.

Kullanıcı bunu yaparken Wanchain’in aktarım için kestiği bir miktar ücreti öder ve ardından sermayesini stake etmeye başlar.

Ancak bunun da bir riski bulunuyor. Örneğin sermayenin aktarıldığı düğümün hatalı davrandığı ortaya çıkarsa kullanıcı da bundan zarar görür ve düğüme yerleştirdiklerini kaybeder.

Takım

Wanchain başlıca iki farklı grup tarafından desteklenip çalıştırılıyor: Wanchain Foundation, kâr amacı gütmeyen bir vakıf, Wanchain projesine kaynak sağlıyor; ve Wanglu Tech kâr amacı güden ve blok zinciri teknolojisinin geliştirilmesi, araştırılması ve ticari uygulamalar geliştirilmesiyle ilgileniyor.

Temelde Wanchain Foundation, Wanchain’in çalışır durumda kalmasından sorumlu. Wanglu Tech ise teknoloji tarafıyla ilgileniyor.

Ekip Üyeleri

Wanchain ekibinin çekirdeğini 33 birey oluşturuyor. Bunları web sitesinde görmek mümkün. 11 kişi ise danışman görevini yürütüyor.

Ekibin öne çıkan üyesi Jack Lu. 2016’da Wanglu Tech’i kurdu (bir melek yatırımcıdan 10 milyon USD destek aldı) ve Wanchain’de CTO rütbesine sahip. Blok zinciri ve kripto paralarla ilgili yeterli tecrübesi var. Kendisi daha önce 2014’de Factom coin‘i kurmuştu.

Wanglutech‘in Çin’de üniversiteler ve bazı tanınmış şirketlerle önemli ortaklıkları söz konusu. Bunlar şöyle:

 • Wanxiang Blockchain – Şanghay’ın en büyük blok zinciri işletme danışmanlık servisi ve Wanxiang Chainbase Accelerator firmasının alt şirketi (Çin’in blok zinciri girişimcileri için en önemli merkezi. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Factom başkanı David Johnston ve Coin Center CEO ve kurucusu Jeff Garzik gibi önemli danışmanları var.
 • DACA Zirvesi – Son olarak 2017’de DACA Blok Zinciri Zirvesi etkinliğini düzenlediler. Burada konuşmacı NEO kurucusu Da Hongfei idi.
 • Zhongguancun İnternet Finans Enstitüsü (ZIFI).
 • Cheung Kong İşletme Yüksek Lisans Okulu (CKGSB) – Önemli mezunları arasında Alibaba Group kurucusu Jack Ma ve 2012’nin en zengin beşinci insanı ve Çin’in en zengin kadını Wu Yajun var.

Ekibin geri kalanı da güçlü görünüyor. Wanchain’e eklenen gizilik özelliklerinin çalışmasını sağlayan kriptografiyle ilgili birçok görevli isim var. Bunlardan bazıları daha önce Ethereum, Factom ve Bitcoin ile çalışmış.

Her tür blok zinciri projesinin başarısında en önemli faktörü oluşturan halkla ilişkiler ve pazarlama taraflarında da yine belli isimler görevlendirilmiş.

Genel olarak Wanchain zayıf sayılmayacak hatta diğer projelerle kıyaslandığında büyük çoğunluğundan daha büyük bir ekibe sahip. Wanchain’in piyasa değeri şirketin arka planı ile kıyaslandığında bu anlamda mütevazi kalıyor.

Sosyal Medya

Wanchain sosyal medyada etkin olmaya çalışıyor. Farklı platformlarda çok sayıda takipçisi olduğu görülmekte.

Bunun projeye olan heyecanı ve ilgiyi anlamada önemi büyük. Zira kripto para pazarı büyük çoğunlukta “heyecan” faktörü etrafında hareket ediyor.

En hızlı satan ICO’lardan biri olduğu göz önüne alındığında Wanchain almayı isteyen birçok kişinin olduğunu bilmek önemli.

Potansiyel Sorunlar

Wanchain’in şu an bakıldığında bazı potansiyel sorunları da var. Bunlardan birincisi Wanchain’in gerçekten kullanılmaya başlanmasının ne kadar uzun süreceği.

Blok zinciri teknolojisi halen erken bir aşamada ve az sayıda enstitü bu teknolojiyi kullanmaya eğilimli. Bu yüzden çapraz zincir etkileşimi için tasarlanmış platformlara (özellikle Wanchain’in amaçladığı biçimde) gerçekten ihtiyaç duyulana kadar ciddi bir zaman geçebilir. Bu da Wanchain’in ortalama bir zamanda büyümesini sınırlayacaktır.

Tabii bu Wanchain’le ilgili karamsar olmamızı gerektirmiyor. Zira kripto para marketinde kullanım zaten çok az. Ancak Wanchain’in organik olarak büyüyüp tam potansiyeline ulaşması kısa bir zamanda gerçekleşmeyecek.

En azından ICON ile durum biraz daha farklı. Kendileri şirketleri blok zincirinin ihtiyacı konusunda bilinçlendiriyor ve ardından onları kendi zincirlerine entegre ediyorlar. Wanchain böyle bir şeye sahip değil. Ancak özellikle finansal endüstriden birçok şirketin zamanı geldiğinde blok zincirine adapte olmayı seçeceği bir gerçek. Şirketlerin önce kendi teknolojilerini geliştirip ardından Wanchain’e katılmaya karar vermeleri gerekecek. Bu yüzden bu çabucak gerçekleşecek bir şey değil.

Wanchain büyük bir adaptasyona sahip olduğunda ise bir başka sorun karşımıza çıkıyor: Ölçekleme problemi.

Oy birliği mekanizmasında yapılacak değişiklikler bu sorunu çözmede yardımcı olabilir. Wanchain ekibi muhtemelen ne yapacakları konusunda kafa yoruyordur yine de şimdilik potansiyel bir sorun olarak karşımızda.

Eğer çapraz zincir desteğine sahip rakip platformlar benzer gizlilik çözümlerini hayata geçirir ve Wanchain ölçeklenmeyi çözemezse bu durum kritik bir hal alarak şirketlerin başka zincirlere taşınmasıyla sonuçlanır.

Potansiyel sorunların olduğu doğru ancak bunlara potansiyel cevaplar hazırlayabilecek yetenekli bir ekibin olduğu da bir gerçek. Wanchain’in şimdilik önünde uzun bir zaman var. Neler yapabileceklerini hep beraber göreceğiz.

Sonuç

Wanchain’in Polkadot ve Ripple gibi çok sayıda rakibi var. Ancak girmek istedikleri market bunların bir arada bulunmasına yetecek kadar büyük.

Çin’in düzenlemeleri şimdilik ICO’ların geleceği için bir engel. Ancak ülkenin blok zinciri teknolojisine önem verdiği biliniyor. Bu yüzden farklı bir yolla da olsa ICO’lara elbet izin verecekler.

Wanchain tutkulu bir proje ve nihayetinde dijital varlıklardan ibaret olan geleceğin ekonomisinde bir tür banka olmaya çalışıyorlar.

Eğer bu rüyalarını gerçekleştirirlerse Wanchain her türlü finansal işlemin durağı olan devasa bir platform halini alabilir. Krediler, yatırımlar, ödemeler ve daha fazlası Wanchain üzerinden gerçekleştirebilir.

Tabii ki iddialı projeler için başarısızlık riski her zaman daha fazladır.

Yine de Wanchain’in arkasında güçlü bir ekip ve kendilerini destekleyen büyük bir toplulukları var.

Yorum Yap

Yorum Yap