1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Zcash’ın ilk sert çatalı gelecekteki güncellemeler için zemin hazırlıyor

Zcash’ın ilk sert çatalı gelecekteki güncellemeler için zemin hazırlıyor

zcash-750x430

Zcash, ilk büyük sert çatalı – Overwinter – ‘ın kısa bir süre sonra hem kripto para birimine yeni özellikler eklenmesi hem de’ ağ geliştirmeleri ‘uygulamasıyla başlayacağını duyurdu.

Yeni bir açıklamada, Zerocoin Electric Coin Company’nin kurucu ortağı ve CEO’su Zooko Wilcox, Zcash sahiplerinin yakında kripto para biriminin ilk sert çatalına katlanabileceğini açıkladı.

 

Neyse ki, sözde çatal – Çakışan – ciddi topluluk hoşnutsuzluğunun sonucu olarak ortaya çıkmadı ya da yenini bit kripto para birimi oluşturma planı; daha doğrusu, sert çatal, gelecek aylar ve yıllar boyunca Zcash ağına giden yeni özellikleri tanımlayabilecek gelecekteki ağ yükseltmeleri için sahneyi hazır hale getirmektedir .

 

Haziran ayında gerçekleşmesi planlanan kışla, yine Sapling adlı başka bir sert çataldan daha önce çıkacak. Yine de, Sapling, Zcash ağı için yeni değişiklikler getirecekken, Overwinter, gelecekteki ağ yükseltmeleri için bir ‘uygulama’ turuna öncülük edecek.

 

Zcash’ın ekibi, zorlu çatallar gibi teknik niteliklerine rağmen, ‘ağ yükseltmeleri’ olarak adlandırılan değişiklikleri – özel kripto-para birimi ağının büyümesi devam ederken Zcash için yeni bir aşamayı işaret ediyor.

 

Overwinter – yükseltmenin Zcash’ın mevcut ağ yinelemesi için Sprout olarak adlandırılan bir dayanıklılık testi olacağı gerçeğini isimlendirdi – tekrar işlemenin yanı sıra “işlemin sona ermesi” ni de getirecek.

 

İşlemin sona ermesi, belirli bir işlemin yoğun ağ tıkanıklığı dönemlerinde limbo’da tutulması durumunda onaylanmadan işlemlerin bir saat sonra sona ereceğini bildirecektir.

 

Bir işlemin sona erme özelliğinin Zcash ağının güvenliğini tehlikeye atabileceği endişelerine rağmen, kripto para biriminin geliştirilmesinin arkasındaki ekip, aracın yanlış zincirde gönderilen işlemleri azaltmak için bir araç olabileceğine dikkat çeker.

 

Planlanan iyileştirmeler, Zcash ağı için ölçeklendirme mekanizmaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor – Wildesx, CoinDesk’e yaptığı açıklamada, Zcash ekibinin hem Lightning Network hem de Ethereum’un Plazma ölçekleme çözümünün tanıtımını yakından incelediğini doğruladı.

 

Ancak Wilcox, Zcash’ın bir gün blok zinciri verilerini sıkıştırmak için zk-snarks protokolünü kullanabileceğini ve buna karşılık gerçekten ölçeklenebilir bir blockchain sunabileceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap